Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çakıl taşları tozluydu, yıkadım amaa?

cankatx

Gümüş 5 Üye
Evet arkadaşlar bugün 70*26,5*34h , 64 litre hacimli akvaryumum geldi ve dip malzemesi olarak

5mm'lik çakıl taşlarını kullandım. Çakıl taşları beyaz, bu çakıl taşları ilk geldiğinde tozluydu. En az 20 kere çalkaladım ve yıkadım başka bi kapta fakat bu tozu tamamen geçiremedim. Her neyse sonra bu taşları süzüp duruladım başka bi kaba koydum. Son olarak tekrar sudan geçirdim ve hiç toz kalmadı gibi görünüyordu. Akvaryumun dibine yerleştirdim, suyu da doldurdum. Fakat suyu doldurduktan sonra suda bi hafif sis gibi bişey oldu, sonra suyun üst tabakasında sanki suya kebap yağı damlamış gibi su üzerinde damla damla şekilde beyaz tabakalar vardı. Hemen filtreyi çalıştırdım, bide hava motorunu çalıştırdım. Şuan suya hava vermeye de başladı. Kabarcıklar çıkartıyorum ssuyun içinden. Su durulandı gibi oldu fakat üstteki tabakalar tamamen bitmedi. Acaba o nedir? Kireç midir? Şuan su ısısı da düzeldi ısıtıcıyla birlikte, kaplumbağalarımı koysam bir sorun yaşar mıyım? Mavi damla damlatıcam ilk önce suya bide? Acil cevaplarınızı bekliyorum.

Cvp: Çakıl taşları tozluydu, yıkadım amaa?

5 mm lik taşlar kaplumbağalarınız için çok tehlikeli ! Dipte yem ararken yutabilirler. O oluşan sis siz akvaryuma su doldurduktan sonra uçuşan tortular. Bir kaç saate geçecektir. Onun dışında yağı bilemeyeceğim.

Suyu değiştirmenizi öneririm.

Cankat Selamlar,

İster dere kumu olsun ister silis kum ne kadar yıkarsan yıka 24 saat kadar hafif bir sis şeklinde tabaka suda oluyor. Ben hem ince taneli, hem de iri taneli kum kullandım. Sen gayet güzel yıkamışsın kumu, filtren de çalışıyor. Yarın sabah uyandığında suyu muhtemelen pırıl pırıl göreceksin.
Filtreyi de su temizlendikten sonra temizlersen faydalı olacaktır. En azından süngerdeki toz kir temizlensin.

Bunun yanında mavi damlayı damlatırsan 1-2 saat filtreyi kapat, sonra açarsın muhtemelen başka bir sorun yoksa su sabaha kendini bulacak. En azından ben ilk kullandığımda öyle olmuştu. Bir de dipteki kumu fazla kurcalama sadece kumun üzerinde kalan pislikleri çek zaman zaman dip süpürgesi ile.

Ayrıca ilk başta biraz meraklı olan kaplumbağalarınız kumları ısırmaya çalışacaktır fakat ilk 2-3 günden sonra kesinlikle yemeye çalışmıyorlar. 6 aydır hiç bir sorun yaşamadım aşağı yukarı 0.1mm de 5mm de kum kullandım.. bence sorun yok.

Sevgiler..

Su tamamen berraklaştı yüzeydeki tabaka da kayboldu. Sorun devam eder mi acaba?

@Emronyus

Yavru kaplumbağalar yutamaz galiba. Taş boyutuna tekrar baktım 5mm değilmiş 10mm 'miş.

Eğer sorun yaratacaksa dipten onları çıkaramam fakat üzerine yassı büyük taşlardan dizip kapatabilirim yarın sokaktan toplayıp kaynattıktan sonra.

@Eminemre

aleykümselam.

Su tamamen berrak değil şuan tekrar baktım da. Filtre çalışıyor yavaş yavaş dibe oturuyor galiba o toz parçacıkları. Mavi damladan 2 damla damlattım fakat filtreyi kapatmadım :( Yarın 2 damla damlatıp filtreyi kapatsam sorun olur mu? Dip çekici süpürge de almıştım dipteki pislikleri de onla çekmeyi planlıyorum ben zaten. Dereceye baktım su sabit 28-29 derece. Suda sorun yok ısısında zaten. Kaplumbağaları koymazsam diğer kapta soğuktan hastalanırlar :( Suyu soğumaya başladı diğer kabın.

1cm boyutunda kum/çakılı kolay kolay yutmaz hiç bir kaplumbağa..

Artık kaplumbağalarınızı koyabilirsiniz, kumun yarattığı toz bulanıklığı kaplumbağalara hiç bir zarar vermez, zaten bir süre sonra o da ortadan kalkacak. Önemli olan suyunuz ısınmış ortam hazır. Bundan sonra su ve akvaryum sisteminiz oturana kadar sabretmeniz.

Haftalık dip çekimleri ile suyunuzda bir problem yaşamamnız gerekiyor..

eminemre' Alıntı:
1cm boyutunda kum/çakılı kolay kolay yutmaz hiç bir kaplumbağa..

Artık kaplumbağalarınızı koyabilirsiniz, kumun yarattığı toz bulanıklığı kaplumbağalara hiç bir zarar vermez, zaten bir süre sonra o da ortadan kalkacak. Önemli olan suyunuz ısınmış ortam hazır. Bundan sonra su ve akvaryum sisteminiz oturana kadar sabretmeniz.

Haftalık dip çekimleri ile suyunuzda bir problem yaşamamnız gerekiyor..

Su dediğiniz gibi berraklaştı. Sabah tuvalete kalktığımda filtreyi kapattım ve 3 damla mavi damla damlattım suya ve uyudum. Uyandığımda çok hareketlilerdi her zamanki gibi. Sabah dikkat ettim de beyaz çakılların arasında 2-3 adet farklı renk çakıl gördüm. Sarımsıydı biraz. Onu ısırmaya çalışıyorlar fakat yapamıyorlardı. Korktum ve hemen çıkardım çakılların arasından. Beyaz çakıl kullandığımdan tuvaletleri dipte öylecesine duruyordu, ilk defa farkettim bu kadar çok tuvaletini yaptıklarını, diğer kaptayken göremiyodum koyu renk taşlar vardı çünkü :D Az önce filtreyi çalıştırdım. Ordan oraya koşuyorlar, derecenin dibindeki kırmızı cıvalı yeri ısırmaya çalışıyorlar :D Bide Ufak su ceresi gibi bişey vardı evde, onu da yıkadım süs olsun diye dibe koydum, yan koymuştum sabaha nasıl yapmışlarsa akvaryumun bi ucundan diğer ucuna götürmüşler, cere minimum 600-700 gram :D Şuan çok sağlıklılar, bugün gidip 3 adet 1 orta, 1 büyük, bide 35cm'lik bitkilerden alıcam. Kuru alanı daha şık bişey yapınca fotoğraflarını da eklerim.

Geri