Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Canlı Yem

Canlı yem nasıl bir uygulama ?

• Kötü bir uygulama

Oy: 28 34.1%
  • İyi bir uygulama

Oy: 21 25.6%
  • Kararsızım

Oy: 16 19.5%
  • Uygulanan hayvana bağlı

Oy: 17 20.7%

• Kullanılan toplam oy
    82

emronyus

Elmas 5 Üye
Kaplumbağalarda fazla olmasa da genelde çoğu sürüngen canlı yem ile besleniyor. Sizce evcil hayvanlara canlı yem yedirme nasıl bir uygulama ?

Cvp: Canlı Yem

Eğer yem için özel üretim ise kullanılabilir.
Yoksa karşıyım.

Ben canlı yem kullanmıyorum; fakat kullanılmasına karşı değilim. Sonuçta elimizdeki yemlerin bir çoğu da kurutulmadan önce canlıydı. Ancak bilip bilmeden değil de, canlı yem için özel olarak canlı yetiştirilmeldir..

Proteinse protein, kalsiyumsa kalsiyum, vitaminse vitamin kaliteli yemlerde ne ararsanız var ve kaplumbağanızın gelişimini harika bir şekilde yerine getiriyorlar. Benim fikrim bu sorunun sorulmasının bile tuhaf olduğu. Ne gibi bir ihtiyaç canlı yem vermeye zorlar ki kaplumbağa besleyen kişiyi? Evcil bir hayvan besliyorsunuz. Kedi - köpeğinizin önüne canlı tavuk (veya civciv) ya da kuş falan atıyor musunuz? Düşüncesi bile katliam gibi :S
Canlı yemlerdeki proteini hiçbir yem sağlamaz diye bir yazı yazılmıştı. İyi de kaplumbağamız obez olmasın diye yaşlandıkça daha az proteinli yemler aramıyor muyuz? 1 yaşından sonra bitkisel yem vermenin mantığı nedir o zaman?
Kişisel fikrim gereksiz ve mantıksız bir beyin jimnastiği bu konu.

Saldırıya uğradım sanırım ... :D
Benim sorum bir tek kaplumbağalar değil, diğer çoğu sürüngen türünü kapsayan bir soru. Nihayetinde gekolar, bukalemunlar ve yılanlar sadece canlı yemleri yiyebiliyorlar...Yılanlar ölü yeme eğitilsede gekolar ve bukalemunlar hareketsiz avları göremiyorlar ve mecburen canlı yemle besleniyorlar.
Elbetteki elimizde kurutulmuş balık veya gammarus tarzı yemler varken tutup da akvaryuma canlı balık atmak mantıksız. Hele zevk için canlı yem yedirmek bence de katliam. Ancak bazı evcil hayvanlara canlı yem şart ! Nihayetinde kaplumbağamıza attığımız kurutulmuş balık veya karideste fabrikanın birine öldürülerek kurutuluyor...

Canlı yem özellikle ABD'de çok tercih edilen bir yöntem genelde kurutulmuş yiyecekler kullanmıyor akvaristler. Ayrıca M.İ.T üniversitesindeki bazı makalelerde canlı yem verilmesi havanların avlanma iç güdüsünü tetiklediği için gelişimlerinde sağlıklı rol oynadığı söyleniyor. Ancak dediğim gibi bunlar bazı araştırmaların sonucu, canlı yem olayı biraz da tercih meselesidir.

serhanzr' Alıntı:
Proteinse protein, kalsiyumsa kalsiyum, vitaminse vitamin kaliteli yemlerde ne ararsanız var ve kaplumbağanızın gelişimini harika bir şekilde yerine getiriyorlar. Benim fikrim bu sorunun sorulmasının bile tuhaf olduğu. Ne gibi bir ihtiyaç canlı yem vermeye zorlar ki kaplumbağa besleyen kişiyi? Evcil bir hayvan besliyorsunuz. Kedi - köpeğinizin önüne canlı tavuk (veya civciv) ya da kuş falan atıyor musunuz? Düşüncesi bile katliam gibi :S
Canlı yemlerdeki proteini hiçbir yem sağlamaz diye bir yazı yazılmıştı. İyi de kaplumbağamız obez olmasın diye yaşlandıkça daha az proteinli yemler aramıyor muyuz? 1 yaşından sonra bitkisel yem vermenin mantığı nedir o zaman?

burda herkes kendi fikrini dile getirebilir bence sorunun sorulması uygun olmuş bende canlı yeme karşı değilim ama hiç kullanmadım

1 yaşından sonra bitkisel diyorlar ama şems aç kalmazsa hayatta bitki yemez :D

ben kapluşum ölmeden önce kurutulmuş karides veriyodum yem olarak atıştırmalıkta marul veriyodum bazen ama ilk aldığımda yem yememişti karides aldım yedi ve hep onu veriyodum yeni alıcağım kaplumbağayada hep karides vermeyi düşünüyorum sakıncası varmı onun yanındada başka yem vermelimiyim vermeliysem adı nedir

Elimizdeki yemlerle onları besleyebiliyorsak -ki verdiğimiz yemlerde aynı sekilde üretiliyorken bizim tekrar bir canlının hayatına kast etmemiz ıı ıııh bana mantıklı gelmiyor. Tamam doğal ortamlarında bazı şeyler farklı olabilir ama unutmayın her ne kadar doğayı taklitte sınır tanımasakta, elimizdeki akvaryumlarla balıkların doğada oldugu gibi kaçma şansı yook.
Velhasıl ben karşıyım..

n1clos4' Alıntı:
serhanzr' Alıntı:

burda herkes kendi fikrini dile getirebilir bence sorunun sorulması uygun olmuş bende canlı yeme karşı değilim ama hiç kullanmadım

1 yaşından sonra bitkisel diyorlar ama şems aç kalmazsa hayatta bitki yemez :D

Sizin algıladığınız gibi algılamasın diye özellikle; Kişisel fikrim olduğumu belirtmiştim zaten. Bu soruya yorum yapmayın, tartışmayın diye bir tabir kullanmadım ki kendim zaten kendim yorum yaptım :)

bunun cevabı şu olabilir kaplumbağa yiyen bi hayvan besleseydiniz önüne kaplumbaganızı atarmıydınız :) benim düşüncem bu yönde dogal ortamında hayvanların kaçma şansı olabiliyor fakat kaplumbaganın önüne atılmış bir balık aslanın önüne atılmıs gladyatörden farksızdır bence çunku dogada hepsinin kendi silahları var kaçmak ve savasmak için ..

Evet kaplumbağa için pek doğru değil ancak çoğu evcil sürüngen sadece canlı yemle besleniyor.

Bence kötü bir uygulama neden? Doğada tek başlarına yaşadıklarında kaplumbağalar bu canlıları "canlı canlı" yiyorlar. Biz de evimizde olabildiği kadar doğal ortam hazırlamaya çalışıyoruz aslında canlı yem ile beslemek gerekir. Ama her insanda olduğu gibi içimizdeki vicdan duygusu yüzünden ben karşıyım. Kendi ellerimle kaçabileceği hiç yer yer olmayan bir canlıyı o suya bırakamam sanırım.

Sosyal ağ içerisinde bir çok görüntü izledim bu konu ile ilgili. Bundan zevk alan insanlar da gördüm ama o görüntüye dayanamam sanırım. Bana göre bir yol değil ne yazık ki, o yüzden yaşasın Sera-Tetra diyorum :)

Kişisel fikrim : Bu kaplumbağalar doğada yaşamıyor mu? Doğada önlerine kurutulmuş karides yem mi hazırlanıyor? Ne bulurlarsa yiyorlar (balık,leş vs). Ama tabi ki bünyesine zararlı canlılar olabilir.Garubay'ın dediği gibi vicdan azabı çekmesi başka.

Ben kullanamam bi canlının can verişini izleyemem ama kesinlikle de karşı değilim. Nihayetinde kurutulmuş olarak verdiğimiz yiyeceklerin hepside canlıydı ve ecelleriyle ölmediler

Vicdan azabı çekmiyecek biri gayet verebilir bence,hiç bir sakınca yok.Ama ben bunu kaldıramazdım doğrusu...

Canlı yem düşüncesi benim için vahşi bir şey fakat karşı değilim.

Ben canlı yeme karşı değilim, bulduğum her fırsatta canlı yem veriyorum.Eğer öldürdüğünüz canlıyı ziyan etmeyip kaplumbağanıza verirseniz doğal dengeye girer.Ben canlıyı boşu boşuna öldürüp eziyet edenlere karşıyım.

benim kapluşlarımın akvaryumları yatağımın yanında kitap okurken gayri ihtiyarı kafamı bir çevirdim kapluşum minik bir sinek yedi :S gözlerim ayrıldı.Hemen yem verdim sinek bile olsa denildiği gibi canlı olunca insan dayanamaz ben dayanamam yani imkansız :S

Geri