Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Canlıları kış uykularından uyandırmak mümkün müdür ?

medcezir999

Altın 2 Üye
Hayvan fizyolojisi adlı kitapta şöyle yazıyor :

Teorik olarak evet. Kış uykusundaki bir canlının vücut sıcaklığı ve metabolizma hızı son derece düşmüş durumdadır. Vücut sıcaklığını artırmayı başarmanız halinde, hayvanı uyandırabilirsiniz. Ancak, uyanma hızı vücut sıcaklığının ne kadar düşmüş olduğuna ve dolayısıyla da normal vücut sıcaklığına erişim için geçecek zamana bağlıdır. Örneğin ayılar, kış uykusuna girdiklerinde vücut sıcaklıkları çok az bir düşüş gösterir. Bu nedenle de uyanmaları çok daha kısa sürer. Ancak kış uykusundaki küçük bir kemirgenin vücut sıcaklığı +2°C’ye kadar düşüş gösterebilir. Dolayısıyla da bu canlının uyanması çok daha uzun sürecektir.
Doğal olmayan bir etken tarafından kış uykusundan uyandırılan hayvanlarda bazı fizyolojik bozukluklar görüldüğünün bilinmesi nedeniyle, arazi çalışmalarında hayvanların uyandırılmaması ve rahatsız edilmemesi için büyük özen gösterilmektedir.

bu konu hakkında kafamda soru işaretleri var ve uzun bir süredir bunları gidermeye çalışıyorum.kafamı en çok kurcalayan konu ise kaplumbağalarımız kış uykusuna yatmak istiyor fakat biz ısıyı yükseltip bunu engelliyoruz.bildiğiniz gibi kış uykusu tüm canlılar için önemli ve bizler buna engel oluyoruz.sizlerinde bu konu hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum:)

uyanmama ihtimalleri yüksek olduğu için bence doğru ama doğal olmayan bir şey yapıyoruz.keşke o koşulları sağlayabilsek ama malesef :)

genç kaplumbağa' Alıntı:
bu konu hakkında kafamda soru işaretleri var ve uzun bir süredir bunları gidermeye çalışıyorum.kafamı en çok kurcalayan konu ise kaplumbağalarımız kış uykusuna yatmak istiyor fakat biz ısıyı yükseltip bunu engelliyoruz.bildiğiniz gibi kış uykusu tüm canlılar için önemli ve bizler buna engel oluyoruz.sizlerinde bu konu hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum:)

Yaşları henüz kış uykusuna yatamayacak kadar küçük olan kaplumbağaları yatırmamamız gerekir çünkü metabolizmaları gelişmediği için uyanamama ihtimalleri çok yüksek. Bununla ilgili çok güzel açıklama yapılan bir sitede makale okumuştum onun linkini vermem sorun olmaz herhalde.

Edit tubidik: Başka kaplumbağa sitelerinin linkini vermek yasaktır.

peki küçük kaplumbağalar doğal hayatlarında uykuya yatmıyorlar mı?çok araştırdım ama bununla ilgili bişey bulamadım.acaba evlerimizde büyümüş kaplumbağalarımızı kış uykusuna yatıramazmıyız?

Biz evlerde onların tam olarak doğal ortamını sağlayamayız.Bana göre yatırılmamalıdır.

Geri