Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çatlayan Akvaryumu Yenisiyle Değiştirmek

blindleader35

Yeni Üye
İyi forumlar herkese,

Yaklaşık 30 cm kabuk boyunda dişi bir kırmızı yanak kaplumbağam var. 6mm kalınlığında 80*40*40 cam bir akvaryumum var ancak dostumuz nasıl başardıysa çelik ısıtıcıyı cama vurmak suretiyle akvaryumu çatlattı. Ek parça yaptırdım çatlayan kısma çizgi halinde de çatlayan yerleri de akvaryum silikonuyla silikonladım ama birkaç hafta sonra yine ufaktan su damlatmaya başladı.

Ben de mecburen yeni akvaryum yaptırmaya karar verdim ancak aynı sorunla bir daha karşılaşmak istemiyorum 6mm den daha kalın bir camdan da yaptırsam hayvan yine bir şekilde darbeyle çatlatacak akvaryumu çünkü çok hareketli aksiyon seven bir arkadaş o yüzden akrilik/pleksi den yaptırmak istedim ancak İzmir'de yaşıyorum ve kemeraltındaki akvaryum imalatçılarına gittiğimde "çok pahallıya çıkıyor akrilik, kimse almıyor biz de kullanmıyoruz artık" diye absürt bir cevap aldım yaptırmak istememe rağmen.

Sonuç olarak, yine akrilik/pleksi mi yaptırmalıyım bir tabelacıya falan gidip akvaryum silikonunu ölçülerini verip ve eğer öyleyse kaç mm kalınlığında pleksi kullanmam iyi olur? Yoksa akrilik veya cam dışında başka bir alternatif var mıdır hayvanın darbeyle çatlatamayacağı? Biraz uzun yazdım ancak fikir sunabilirseniz çok sevinirim. İyi günler herkese.

8 cm kabuk boyu üstü kaplumbağalarda 6 mm'lik hazır akvaryum risklidir. Kabuk giderek sertleştiği için özellikle kuru alandan hızlı inişlerde karşı camı kırarlar.

Hayvan 30 cm civarı olduğuna göre 80*50*50h ve 8-10 mm cam (hayvan bayağı büyük 10 mm daha iyi olur) ya da 100 *50*50h ve 10 mm cam kalınlığında akvaryum yaptıracaksın. Zaman zaman su içinde de yüzerken cama sert vurdukları olur. 10 mm'lik camdan yaptıracağına göre 80'lik yerine doğrudan 100'lük yaptır. Sonuçta keseceği plakada farketmiyor.

Pleksi akvaryumlar daha pahalıya çıkar. Pleksi yapanlar genelde mobilya imalatçıları civarında olur. 6 -7 mm kalınlık yeterli olabilir. Eklem yeri olmayacak.

Cam akvaryum için imalatçıları gez. Ellerinde sipariş iptali mala denk gelirsen biraz daha ucuza getirebilirsin. Petshopa değilde doğrudan imalatçıya gidersen daha hesaplı olur. Kemal tunca bulvarına da bak istersen. Kalın akvaryumlarda kenarların rodajlı olması yüzey tutunmasını artırır. Kuru alan açısından kayıt attırmak sıkıntı olacağı için üst ve alttan kuşak attır. 3-4 cm eninde olsun.

Geri