Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çenede Kan

Faruk_Can_Durmuş

Bronz 4 Üye
Herkese iyi günler diliyorum

Kırmızı yanaklımı su temizliği için rutin şekilde akvaryumun dışına almıştım. Herhangi bir sorunu yoktu. Temizlik bittikten sonra geri koymak için aldığımda çenesine kan oturduğunu gördüm. Dıştan mı içten mi tam algılayamadım.

Tecrübeli biri varsa bu konuda yardımcı olabilirse sevinirim. Tam olarak darbe mi aldı dış yara mı? Ne yapmalıyım? Zorunlu şekilde kuru alanda bekletmeli miyim? Mikrop kapar mı?

Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG-20210314-WA0015.jpg
    IMG-20210314-WA0015.jpg
    140.5 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG-20210314-WA0013.jpg
    IMG-20210314-WA0013.jpg
    137.9 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG-20210314-WA0012.jpg
    IMG-20210314-WA0012.jpg
    155.9 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG-20210314-WA0009.jpg
    IMG-20210314-WA0009.jpg
    144.9 KB · Görüntüleme: 7
Sağdaki (bize göre soldaki) kısım açık yara gibi. Dokununca çok hafif bir deri kalkması eşlik ediyor. Fakat tam ortadaki ve diğer taraftaki kan oturması gibi. Vitamin ısırttırıp damlattım. Her yemden vererek izlemeye çalıştım. Isırma-yutkunma refleksinde bir sorun yok. Yine de 3 taraflı (çene kemiğini çevreleyen) şekilde olduğundan acaba içsel bir şey mi diye düşünmekteyim

Bir yere vurmuş. Rampa camsa kenarına da sürtmüş olabilir. Temas edeceği cam kenarı var mı? Kuru alanda ayağa kalkıp çenesini cam çerçevesi üstüne sürtmüş olabilir.

Ufak bir yırtılma, sıkıntı değil elinde baticon varsa sürüp 10 dakika kuru yerde beklet yeterli. 2 haftaya kalmaz yara kapanır.

Ezilmiş yerler kahverengiye dönüp sonra kaybolur. Bu hayvanlar bize göre hızlı iyileşiyor.

Son düzenleme:
Dış filtre yoksa akvaryum suyuna 2 damla metilen damlatırsın. Geçmiş olsun.

Dış filtre yoksa akvaryum suyuna 2 damla metilen damlatırsın. Geçmiş olsun.
Bir yere vurmuş. Rampa camsa kenarına da sürtmüş olabilir. Temas edeceği cam kenarı var mı? Kuru alanda ayağa kalkıp çenesini cam çerçevesi üstüne sürtmüş olabilir.

Sıkıntı değil elinde baticon varsa sürüp 10 dakika kuru yerde beklet yeterli. 2 haftaya kalmaz yara kapanır.
Evet rampa büyük ihtimalle. Yada biyer bulup vurdu emin oldum inceledikçe.

Baticonladıktan sonra suya girmesinde bir sakınca yok yani anladım

Teşekkür ederim

Cam kenarları keskinse üzerinden silikon geçebilirsin. Böylece hayvan silikona çarpıp zarar görmez. Bu biraz görüntüyü bozuyor ama güvenli olur.

Diğer seçenek 100 yada 120 grid zımpara ile zımparalamak bu biraz uğraştırır ve kol yorar. Keskin köşeleri alırsın.

Tabi her iki seçenekte kuru alan akvaryum dışında olacak. Akvaryuma sabitlediysen olmaz. Silikon kullanırsan bir gün dışarıda duracak sertleşip kokusu gitmeli. Silikon yapacağın bölge kuru olacak ıslakken silikon tutmaz.

Rampanın tehlikesi hayvan gece nefes almak için yukarı çıkarken yada hareket ederken gözünü çarpabilir. Onun için loş bir ışık olmalı. Bu sokak lambası ışığı da olabilir, prize doğrudan takılan led gece lambası da. Deriyi kesen gözü parçalar.

Son düzenleme:
Geri