Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çift Kanarya Bakımında Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Gelmir

Altın 2 Üye
Herkese selam,

Şu sıralar işler yoğunlaştı. Pek vakit bulamıyorum bilgi paylaşımına. Elimden geldiğince aranızda olmaya çalışıyorum. Yorum yazamasam bile yazılanları takip ediyorum.

Sizlere kuşlarla; hatta kanaryalarla ilgili danışmak istiyorum. Benim yakın zamanda 3 yaşına basacak olan bir erkek kanaryam var. Yaklaşık 2,5 yıldır benimle birlikte. Rahmetli kayınpederimin emanetidir. Kafes ortamında ve düzgün bakımla yaklaşık 10-14 yıllık ömürleri olduğunu öğrenince yaklaşık 1 hafta önce kendisine bir dişi aldım. Dişi yaklaşık 1 yaşlarında. Şimdi aynı kafeste fakat birbirlerini görmeyecek şekilde duruyorlar (aralarında set var). Birkaç haftaya seti kaldırıp birleştireceğim. Gerekli tüm ekipmanlar kafeslerinde bulunmakta.

Tavsiye edeceğiniz önerileriniz var mıdır?

Cvp: Çift Kanarya Bakımında Tavsiyeleriniz Nelerdir?

niye ayırdın ki bir arada dursunlar. kanaryayı ben küçükken beslemiştik fazla hatırlamıyorum. ama babam yumurta almıştı. iki şeyi iyi hatırlıyorum. bir, banyo yapmayı seviyorlardı. bunun için kafes teline takılan kare yıkanma kabı vardı. sanırım haftada iki defa su doldurup koyuyordu kafese. tabi ortam ne soğuk ne de cereyan alan bir yer olmalı.

bir diğeri de yumurtlama zamanı kurumuş çimenlerden kurumuş derken yeşil rengi kaybolmamış tam. şöyle 10 cm kadar boyda olacak. bir avuç kadar bir kenarına yığıyorsun kendi alıp yuva yapıyor.

Herhangi bilgilerim yok ama bir sorum var
Hayvani evde disari cikartiyor musunuz ucmasi icin falan ?

Dediğim gibi yaklaşık 2,5 yıldır tek bakıyorum. Aslında birçok şeyi tecrübe ettim. Ama çift bakımı hakkında pek tecrübem yok. Danışmak istedim :)

Cem söyle bir durum var; dişi kafese sonradan geldiği için erkek onunla kavga etmeye girişebilirdi. Bu da dişiyi strese sokabilirdi. Ayrıca dişi ile erkeğin eş tutması için bir süre (direk çiftleşmeleri isteniyorsa birkaç gün, erkeğin ötüşü dinlenmek isteniyorsa genel olarak ayrı tutuluyor) ayrı tutulması gerekiyor. Bu sebeple bizimkiler şimdilik ayrılar. Tabiri caizse aşk olmadan meşk olmaz. Bende aşık etmeye çalışıyorum ayrı tutarak :) Banyo için gerekli ekipmanları var. Kış aylarında olduğumuz için banyoyu azalttım ama bahar ve yaz aylarında haftada bir banyo veriyorum. Çimen mevzusunda ise; içi keçeli yavruluklar var ve dişiler o keçeyi didikleyerek içini kendilerine göre ayarlıyorlar. Ama yine de fazladan çalı çırpı koymak dişiyi rahatlatacaktır.

Aslında ilk geldiğinde yaklaşık 1 yıl kadar gündüzleri sürekli kafesi açık ve uçuyordu Ali Sarp. Hatta o dönem bir adet de muhabbet kuşu almıştım ve ikisi birlikte uçuyorlardı. Derken muhabbet kuşum mantar oldu ve kanaryaya bulaşmaması için dışarı salmayı bıraktık. Sonra da muhabbeti kaybettik. Ayrıca şimdiki evde salon açık mutfak olduğu için de bırakmak biraz riskli. Devamlı kontrol etmek lazım. O yüzden sadece hafta sonları; yani ben evdeyken salmayı düşünüyorum. Dişi eve iyice alışınca tekrar salmalara başlayacağım.

dedim ya ben küçükken aklımda kalanlar bunlar. bazen denk geldim mi bakıyorum sitelere şimdi bayağı gelişti malzemeler. neyse arada bir bilgilerini tecrübelerini paylaş bilgimizi artıralım. bizdeki dişi bembeyazdı. erkek olan komikti sarılı lacivertli tüyleri vardı ama kafasında john travoltanın grease'deki gibi saçı vardı. sonraları petshoplarda gezindim öyle bir kanarya görmedim hiç. bir yere kadar sesleri güzelde bir süre sonra adamın kafasını ütülüyor. dişi ötüyor muydu hatırlamıyorum ama erkeğin çenesi durmuyordu.

balıktan sonra muhabbet kuşu besledik, ben muhabbet kuşuna dişi almıştım. hayvan deli oldu. dişinin ağzına sürekli yem su veriyordu. bir ilgi bir alaka sorma. tek iken ilgilenmiyoruz diye bize kızıp küfrederdi, dişiyi alınca bizi sallamadı. sonra dişi öldü iyi bir tane seçmemişiz çok pasif ve sessizdi. daha yaşını yeni tamamlamıştı büyük olsaydı iyi olurmuş. usul yordam bir şey bilmiyordu hayvan. bizimki sürekli beslediği için yerinden kalkmıyordu. bir süre sonra gagası 3 cm oldu. kesip düzelttim. gaga taşı hiçbirşey bilmiyordu. sanırım hareketsizlik veya fazla ilgiden gitti. erkekte 7-8 sene kadar yaşadı. sonra kalpten gitti sanırım. bir gün yere düşüp kısa bir süre debelendi, gitti.

Bircok kisi kuslari salmadan o kafeslerde bir omur yasatiyor bu olum fanusundaki kaplumbaga gibi bence buyuzden ayrica tebrik ederim surekli salip ozgurce ucmasina izin verdiginiz icin :)

bir de böyle bir tür gördüm adı golden finc
mailto:/muig5t.jpg

kuşları arada bir odaya salmak gerek ali sarp hem kanatları çalışır hemde enerji harcarlar. ben muhabbet kuşunu çıkardığımda kafes kapağını kalemle sıkştırıp açık bırakırdım. kendi uçup yine kafese dönerdi.

Herkese tekrar merhaba,

Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Cem; Paylaştığın Golden Finc’lerde ayrı güzelliktelermiş. Onların da bakımını yapmayı çok isterdim ama kaplumbağa, akvaryum ve bir çift kuş yeteri kadar vaktimi alıyor. Eğer bir çift daha kuş almak istersem; diğer havyan dostlarıma ve kendime yeteri kadar vakit ayıramam sanırım :smile:

Bizim kanaryalar birbirleriyle iyi anlaştılar bu arada. Eşimin paylaştığına göre gündüz evde bol bol ötüyorlarmış. Bu da eşe hazır olduklarını ve birleştirebileceklerinin belirtisi. Bu hafta banyo vereceğim ve özel mama ve besinlerle destekleyeceğim. Önümüzdeki hafta sonu da aralarındaki seti kadırarak birleştireceğim.

Gelişmeleri buradan paylaşmaya devam edeceğim.

Benim muhabbet kuşu 15 sene mi ne yaşadı Cem. Birazda iri bir muhabbett Son 3-4 senesi belli aralıklarla gaga kesimine giderdi. Kemik yemesine rağmen uzardı. Veteriner hekim bunların çoğunda yaşlandığında bir tür kanser çeşidine bağlı gaga uzaması olduğunu söylemişti. Ben askerdeyken vadesi dolup ölmüş.

Bizim muhhabbet sürekli dışarıdaydı. Kafese yem ve su için girerdi. Hayvan gece kafesin üzerinde uyuyordu :) Aklıma geldikçe içim gider. Hayvan ağzımdan salatalık, kayısı vs ne varsa koparırdı.

Kanaryayı bilmediğim pek ilgilenemedim Soner ama bu vesile ile hayvanlara sağlıklı bir ömür ve beraberce güzel geçinsinler diyorum.

Kuşlarina saglikli uzun ömür dilerim
Kuş sevgisi bambaşka birşey
Benim muhabbet kuşumun kafesi hep açikti
İstedi mi girer istedi mi gezerdi
Biri eve geldi mi bi kaza olmasin diye kapatirdim yoksa evde kedi köpek gibi gezerdi
Pazartesi akşam kaybettim malesef çok aci oluyor kaybi :(
Ben bir köşeye atilmiş süs eşyasi muamelesi gören kuşlara çook üzülüyorum

Emre 15 sene yaşamasi büyük şans ama askerdeyken ölmesi çok aci olmuş ya:(
Tahmin edebiliyorum acini başin sagolsun
Ben 1 sene yaşadim feci baglandim 15 sene falan yaşamasi nasip olmadi malesef
Elimde öldü diye şükrediyorum gözümün önünde oldu en azindan

Ne kadar kaplumbağaların yüzmeye ihtiyacı varsa kuşlarında o kadar uçmaya ihtiyacı var. Yaradılışları gereği en çok ihtiyacı olan egzersiz bunlardır. Uçamasın zor yakalanır kaçmasın diye tüy kesenlerde oluyor, hiç hoşlanmıyorum bunlardan. Hayvan evin bir ferdi olmayacaksa sahibi olma. Bu sebeple bizdeki kafes sadece formaliteydi.

Teşekkürler Semiha, bizdeki muhebbet kuşunun bizimle olan iletişimi gerçekten iyiydi ve özeldi. Aile diş doktorumuzun muhabbet çiftinin 3 yavrusu oldu. Bizi çok sevdiğinden birini bize verdi. Eve geldiğinde daha uçmuyordu. İlk uçuşunda duvara çarptı çok üzüldük, herkesin eli ayağına dolaştı. Ama hemen alışıp uçmaya başladı. Biraz iri kıyımdı. Vetriner hekimimiz ilk gördüğünde birazda abartarak maşallah papağan gibi demişti. Normal ömrünün üzerinde tamamladı. Akşam apartman görevlisi geldiğinde boşlukta tepesinde bir tur atar girerdi içeri. Aile ferdimizdi. Oyunlar, konuşmalar neşeliydi çok. Son zamanları anneannemle geçiriyordu. Ben askere giderkende oradaydı. Döndüğümde anneanneme uğradım, tabi ilk gelişle heyecandan önce farkedememişim. Anneannem bir eksiklik farketmedinmi dedi. Farkettim ve ne oldu dedim. Minik artık yaşı gelmiş vadesini tamamladı dedi. Aslında bunun ben askerde iken olması daha iyi oldu ve o zamanları görmedim. Gerçekten alışıyor insan.
Sadece bir kez ihmal yaşandı ama bir sorun olmadı. Benim bir ufak kardeşimin saçı çok kıvırcık ve doğal olarak kabarık. Hepimizingenelde omzunda durur ama onun başında dururdu. Artık yuva hissimi oluyor ne. Bir gün kardeşim dalmış, varlığını bile unutmuş bizim balkona kısa süreliğine başının üzerinde minikle çıkmış. İçeri bir geldiki karşılaştık, başında duruyor hayvan. Dedim ne yaptın sen gitse ne olacak, oda korktu farkında değilim dedi. Kaçsa karga bırakmazki, ondan sonra yerdik kendimizi.
Halen düşünürüm bir kuş almayı hatta jako falan ama artık ailemle değilim ve kuşu yalnız bırakıp strese girmesini istemiyorum.

Aynen öyle muhabbetler harika hayvanlar
Kaçan kuşlara da feci üzülürüm ben yazik
İyi ki kaçmamiş Allah korumuş

Benimkisi 11 ay saglikliydi 3-4 aydir hastaydi uçasi bile gelmiyordu
Bu kadarcik ürede bile ne kadar mutlu etti bizi
Kuşlara bayiliyorum
Yeni bir kuş almak istiyorum ama Allah korkusu olan iyi bi ev üreticisinden almak isterim
Yada hasta bi kuşu tedavi ettirmek falan isterim
Pet shoptan asla almam eziytli yaşam koşullarindan dolayi
Önce şu acimi yaşamam lazim yasimi tutmam gerek :(

Kanaryalara da uzun ömür diliyorum tekrar

Dediğim gibi kendini çok yıpratma Semiha.
Uzun ömürlü bir kuş beslemek nasip olacaktır. Sağlıklı bir kuşla arkadaşlık etmeyi tercih et. Dönüşü olmayacak bir tedavi aşamasına baştan girmen vicdanını baştan hasta olduğunu bilsende kayıp kayıptır hissi ile zorlar.

Cok haklisin aslinda evet
İcimdeki yogun merhamet hissiyle tedavi ettirmek istiyorum ama saglikli bir kus iyi gelebilir
Tesellileriniz beni iyi hissettiriyor cok tesekkur ederim ya iyi ki varsiniz

emre seninkide harbi iyi yaşamış. benim bildiğim en azamisi 10 seneydi. ismi ile ters düşmüş. demekk ki ilgi yerinde olunca hayvanda ömrü uzatıyor. baksana cümbür cemaat hayvana arkadaş olmuşsunuz.

hatırlıyorum babam kafesi temizlerken dişi olan kanarya camdan uçmuştu koştur koştur aşağıya inmiştim. bizim eski evin orası kediden geçilmezdi. şansımıza o gün etrafta kedi yoktu ve hayvan çime inince takılmış kalmış arasında uçamadan alıp gelmiştim eve.

Cem sizinkine benzer de bizim oldu
Babamin kekliginin tek ayagi sakat, 1 ayakla yaşiyor
Bi gün uçtu 5 kattan aşagi elinden kaçti, bi baktik babam uça uça aşagi iniyor aha kedi kapti diyerek
Neyse ki buldu kaçmiş bi yere sinmiş
Kedilerden kurtulmuş
Eşini de kedi kapmişti korktuk

Eğitim yok Ali Sarp. Tuvalet evdeki her yer. Bizde en çok resimlikker nasibini aldı. En çok onlara konup artık resimde kim varsa ona denk gelirdi. Genelde o bölgeyi temizlerdik. Ama şansımıza yem yeme arkası genelde kafesin üzerinde de pineklerdi. O esnada içeriye bırakırdı bir kısmını. Ama arada yaptığı duvar saatini indir bıraktığını al uğraştırırdı. Neyse konu iç açıcı değil uzatmaya gerek yok :) Muhabbetlerde yok ama örneğin jakoda eğitim var diye biliyorum.

Cem benimde bildiğim kadarıyla standartta 12-13 yıl ömürleri vardı. Diyordum acaba sülalesinde jakomu var bunun :) Gerçekten ailenin ferdi oldu derlerya buda öyleydi. Fazla değil ama 10 tane kadar kelime bilirdi. En iyi bildiği kelime ismiydi doğal olarak. Evdeki herkesin tonlamasına yada vurgusuna göre ismini söylerdi.

Geri