Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

çiftleşme hareketi

schildkröte

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar .2.5 yaş civarında dişi bir kaplumbağam var .ve kendileri çok yalnız.arada kendini aynada gösteriyorum ona bile çiftleşme hareketi yapıyor.bu aralar da parmağımı akvaryum camından beri dışarı yapıştırdığımda ona bu hareketi yapıyor.hatta kaplumbağa biblosuna bile yaptığını görmüşlüğüm var . yanına bir arkadaş almak istiyorum ama yavrucum elim kadar oldu ,yeni gelecek miniğe nasıl davranır bilemiyorum. vee bu kadar çiftleşme hareketinden sonra yumurtlama olayı falan mı olacak ,nemli toğrağa mı koymalıyım ? yardımlarınızı bekliyorum

Cvp: çiftleşme hareketi

Ciftlesme hareketi nedir? Buraz bilgilendirir misin?

hani böyle elllerini kafasının kenarına getirip titretiyor ya o :t65y:

Bu yaptığı hareket çiftleşmeden yanisıra siz aynadan kendisini gösterdiğinde yada parmağınızı akvaryum camına koyduğunuzda tehtid altında olduğunu düşünerek karşısındakine uyarı vermek amacıyla bu hareketi yapıyordur . Kaplumbağalar arasında yapılıyor ise hiyerarşi için yapılıyor olabilir . Yada çiftleşmek için karşısındakine kur yapıyor olabilir .

o hareket sadece çiftleşme hareketi değil baskınlık kurma, kavga, tehdit durumlarında da savunma amacıyla yaptığı harekettir. seninki bu sebeple yapıyor. hayvan uzun süredir yalnız, bu durumda deneme amaçlı aynı boyda olmak kaydıyla erkek veya dişi alınıp denenebilir ama anlaşamama durumunda iade yapılacağını da söylemelisin. bu hareketleri her şeye yapıyorsa hayvanda hırçınlık var. küçük hayvanı öldürebilir.

yumurtlama olayına gelirsek hayvanın üreme sistemi geliştiğinde boş yumurta verebilir. çiftleşme olmadan yumurta döllenmez.

bir yerde sevdiği şeylere karşı da bunu yaptığını okumuştum.yemi genelde elimle veririm, çok uzaktan bile el hareketleri yaparsam bu yem verilecek demektir , o da koşa koşa gelir. onda bu şekilde bi refleks oldu artık. acaba parmağıma bu hareketi yapmasının sebebi yem olayı yüzünden de olabilir mi.

Yem için yaptığını sanmıyorum . Belki elinizden yem verirken akvaryuma soktuğunuz için tehdit olarak algılıyor olabilir diye düşündüm .

benimki henüz hiç yapmadı bunu ya 15 cm flan kabuk boyu.

jarti' Alıntı:
benimki henüz hiç yapmadı bunu ya 15 cm flan kabuk boyu.

Kaç kaplumbağaniz var ?

Eğer tek kaplumbağa ise sizi veya etrafındaki bir şeyi tehtid olarak algılamadığı için yapmıyor olabilir . Zaten tek kaplumbağa ise başka kaplumbağaya karşı bir savunma yada baskinlik kurma durumu olmayacaktir .

schildkröte' Alıntı:
bir yerde sevdiği şeylere karşı da bunu yaptığını okumuştum.yemi genelde elimle veririm, çok uzaktan bile el hareketleri yaparsam bu yem verilecek demektir , o da koşa koşa gelir. onda bu şekilde bi refleks oldu artık. acaba parmağıma bu hareketi yapmasının sebebi yem olayı yüzünden de olabilir mi.

yem için karşısında rakip olmadıkça el titretme yapmaz. ama camı sıyırıp çıkmaya çalışır gibi sağlı sollu cama sürterler ön ayakları. sevme babında yaptığı tek el titretme, kur yapmak içindir. diğer sebepler tepki amaçlı el titretmelerdir.

Arkadaşların dediği gibi bu hareketi sadece çiftleşmeye yormamak gerekir. Sizinkine benzer bir video izlemiştim zamanında http://www.youtube.com/watch?v=3JlT0J_XJS0 . Yanına aynı boylarda bir erkek kaplumbağa alacaksanız, eğer çiftleşme değilde hiyerarşi sebebiyle yapılan bir hareket çıkarsa ve anlaşamama durumu gözlemlenirse ayırma kaçınılmaz olur. Bu sebepten ötürü eğer aldığınız yere veya kişiye geri verebilme durumundan bahsedilmeli veya da bir akvaryum düzeni daha göze alınmalıdır.

Üreme hakkında da gene bilgi için, şu başlık size yardımcı olacaktır. mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-nasil-uretilir.html

Bir çeşit meydan okuma sebebiyle yapıyor. Karşı cinsten kaplumbağa haricinde bu hareketi yaptıkları zaman net olarak meydan okuma, baskınlık, hiyerarşik düzen gibi anlamları çıkarabilirsiniz.

Farklı cinsiyet ise kur olabilir ama yavru yada aynı cinsiyet ise aralarında baskınlık konusunda iletişm kuruyorlardır İrem.

Benimki akvaryumdaki hava taşına yapıyordu o hareketi. Bence sinir olduğu şeylere de o hareketi yapıyor. Hava taşına gıcık oluyor benimki o yüzden çıkarmak zorunda kaldım hava taşını :D

kendine tehdit gördüğü şeylere karşıda meydan okuma durumları oluyor. kabarcıkları görünce canlı bir şey sanmış olabilir.

Geri