Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağamın boynu şişti.

smd

Yeni Üye
Merhaba 3 senedir baktığım çizgili dere kaplumbağam iki haftadır yemek yemiyor ve ağzını ara ara açıp kapatıyordu ses yoktu ama. Bugün boynunun altı şişmiş kafasını içeriye sokamıyor ve halsiz şekilde duruyor ne yapmam gerekiyor veterinere götürme imkanım malesef yakın zamanda yok. Elimde pan-terramiycin var sıvı halde olanı onunla bir şeyler yapabilirmiyim acaba. Yardımlarınızı bekliyorum.
20230809_144452.jpg
20230809_144432.jpg

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvana yem yada yiyecek olarak neler veriyorsunuz?

Vitamin damla kullanıyor musunuz?

Ağız içinde yara aft birşey gözüküyor mu?

Böcek yemiş olma ihtimali var mı?

Başka dikkatinizi çeken başka bir yerinde fiziksel durum, şişlik, kızarıklık gibi birşey var mı? Yada hal ve tavırlarında, yürümede ve yüzmede zorlanma bacak hareketlerinde zorlanma gibi.

O bölgede sertlik var mı? Parmağınızla kontrol edin.

Tuzlu birşey verdiniz mi? Balık verdiyseniz kılçıklı vermiş olabilir misiniz?

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvana yem yada yiyecek olarak neler veriyorsunuz?

Vitamin damla kullanıyor musunuz?

Ağız içinde yara aft birşey gözüküyor mu?

Böcek yemiş olma ihtimali var mı?

Başka dikkatinizi çeken başka bir yerinde fiziksel durum, şişlik, kızarıklık gibi birşey var mı? Yada hal ve tavırlarında, yürümede ve yüzmede zorlanma bacak hareketlerinde zorlanma gibi.

O bölgede sertlik var mı? Parmağınızla kontrol edin.

Tuzlu birşey verdiniz mi? Balık verdiyseniz kılçıklı vermiş olabilir misiniz?
Merhaba yem olarak et veriyorum bazen nadir olarak sucuk yumurta yediği oluyor stick yemleri yemiyor. Vitamin olarak da kullanmadım daha önce günleşlendiriyordum ama suyunu düzenli değiştiriyorum ısıtıcısında sorun yok zaten. Ağız içinde bişey gözükmüyor. Böcek yeme ihtimali var karınca gibi. Arka bacaklarını nerdeyse hiç kullanmama gibi bir durumu da vardı iki haftadır ama böyle olana kadar endişelenmemiştim. Tuzlu bir şey yemedi hayır. O bölge aynen şuan şiş sert duruyor.

Hayvan büyük ihtimal gut hastalığına yakalanmış. Salam, sosis ve sucuktaki koruyucu maddeler doğrudan pankreası etkiliyor. Bunun etkisi olabilir mi diye düşünüyorum ama nadir veriyorum demişsiniz. İşlenmiş et vermiyoruz.

Et birkaç dakika haşlanmak kaydı ile verilebilir ama buna alışırsa hayvan yemlerden uzaklaşır. Onun için sadece hastalığa bağlı iştahsızlıkta son çare olarak öneriyorum.

Et vermeyi tamamen bırakın. Vitamin damla alın. Deep fix reptivit olur. Her gün ağzına bir damla damlatın.

Elinizdeki yemler neler? Ne marka?

Hayvan büyük ihtimal gut hastalığına yakalanmış. Salam, sosis ve sucuktaki koruyucu maddeler doğrudan pankreası etkiliyor. Bunun etkisi olabilir mi diye düşünüyorum ama nadir veriyorum demişsiniz. İşlenmiş et vermiyoruz.

Et birkaç dakika haşlanmak kaydı ile verilebilir ama buna alışırsa hayvan yemlerden uzaklaşır. Onun için sadece hastalığa bağlı iştahsızlıkta son çare olarak öneriyorum.

Et vermeyi tamamen bırakın. Vitamin damla alın. Deep fix reptivit olur. Her gün ağzına bir damla damlatın.

Elinizdeki yemler neler? Ne marka?
Sucuk salam tarzı ayda bir bile deĝildir okadar nadir yerdi ama hep et yiyordu dediğim gibi. Vitamin damla da o dediğinizden aldım şuan kargoda ama gelene kadar bir şey olur mu diye korkuyorum da. Stick yem olarak ahm turtle stick yem almıştım ama yemiyor.

Önüne marul yada kıvırcığın körpe yapraklarında kabuğunun yarısı kadar verin. Yemezse yarım saat içinde alın.

Ağzını açabilirseniz, kaşıkta yemi püre haline getirip dökün. Birkaç dakika kuru yerde bekletin. Tüküremez ama suda ağzını açıp çalkalar.

Yapamazsanız eczaneden 2 ml'lik şırınga alıp onunla sıkın. Yalnız çok sert sıkmayın ciğerlerine kaçabilir.

Aç kalmasında şu an bir sorun yok yağ depolarını kullanır. Yumurta da vermeyin.

Sabahları yem denemesi yapın sabahları en aç oldukları zamandır.

Vitamini ilk gün 2 damla sonrasında her gün bir damla verin. 3-4 gün sonra durumu hakkında bilgi verin.

Kaplumbağam şuan böyle hareketsiz halde donmuş kalmış ağzı açık halde arada bir çok azcık ayak ve kuyruk hareketi var öldü mü acaba şuan ne yapabilirim. Terramycin krem sürmüştüm gözlerine o mu kötü yaptı acaba lütfen acil cevap verebilirmisiniz. Şimdi ne yapacağım

Ekli dosyalar

• IMG-20230812-WA0002.jpeg
    IMG-20230812-WA0002.jpeg
    510.9 KB · Görüntüleme: 36
Gözleri hala aynı vaziyette açık duruyor ise hayvan yerinden kımıldamamışsa ölmüştür.

Terramycin göz pomadı birşey yapmaz.

Ama kolları ve bacakları daha donmamış sallanıyor beklemelimiyim gömmek için.
Gözleri hala aynı vaziyette açık duruyor ise hayvan yerinden kımıldamamışsa ölmüştür.

Terramycin göz pomadı birşey yapmaz.

Öldükten sonra bacaklar gevşeyip kendini salar. Sonra su kaybettikçe deri çekilip sertleşmeye başlar.

Gözleri hiç kapanmadıysa ölmüştür.

Geri