Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Cikcik

pelinyildiz

Bronz 4 Üye
Kaplumbağam cik cik diye sesler çıkarıyo.alt kabukta pembeleşme,eğri yüzme vs. yok. sorunu ne?

Cvp: Cikcik

Acıktıklarında ya da bir sıkıntıları olduğunda bu şekilde sesler çıkarıyorlarmış. Şahsen ben hiç tanık olmadım ama söylenenler bu şekilde.

Kaplumbağalar bazen çeşitli sesler çıkarabilirler, genellikle önemli değildir ancak yine de bir problemi olabilir, kaplumbağanızın kabuğunu, yüzünü ve uzuvlarını inceleyin. Bir problem yoksa içiniz rahat etsin diye 4- 5 gün daha kaplumbağanızı kontrol edin. Herhangi bir kötüleşme yoksa rahatlayabilirsiniz.

Ha bir de taş yutmamıştır değil mi? Taş yuttuysa zor nefes alacağı için o tür sesler çıkarabilir.

Yok hayır taş yutmadı ama bazen suyun içinde normal normal yüzerken çok hızlı bi şekilde ellerini kollarını çırparak dışarı çıkmaya çalışıyor ve bende ona yüzümü yaklaştırıp konuşunca sakinleşiyo.(kuru alanları var)

Kaplumbağanızın akciğerinde bir problem olabilir.. genelde akciğer hastalıklarında bu sesleri çıkarıyorlar size tavsiyem eğer başka hastalık belirtisi yoksa kuru alanı ve suyun derecesini 1 kademe arttırın ve başka bir belirti göstermediğinden emin olun. Eğer bir belirti daha gösteriyorsa hemen bir veterinere gösterin ..

Bazen de sinirlenince tıs diye ses çıkarıyorlar.

bencede sıkıntısı olduğu için böyle tuhaf sesler çıkartıyordur. ama ben olsam veterinere götürürdüm yine de sen bilirsin.bu arada çok üzüldüm inşallah bir şeyi yoktur:( çünkü kapluşları çok seviyoruz

evet 1-2 kere çıkardı ama sanki suyun dışındayken yemi yakalamaya çalışır yakalayamayınca ağzını kapatır ya tam o ağzını kapatma esnasında çıkan ciyk sesine benzer bi sesti :D sinirlenmiş olabilir :D akciğer enfeksiyonu değildir bence ya sapasağlam kaplumbağa :D

pelinyildiz' Alıntı:
Yok hayır taş yutmadı ama bazen suyun içinde normal normal yüzerken çok hızlı bi şekilde ellerini kollarını çırparak dışarı çıkmaya çalışıyor ve bende ona yüzümü yaklaştırıp konuşunca sakinleşiyo.(kuru alanları var)

Bu çok normal, her kaplumbağa bunu yapar merak etmeyin :)

Geri