Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çizgili için kum seçimi

cenkyenmez

Gümüş 3 Üye
Selamlar,

İki adet 5cm civarında çizgilim var. 330litre hacimli akvaryumda 180litre civarı suda bakıyorum.

Şu an için yetersiz bir dış filtre kullanıyorum sunsun603b
(el yapımı filtrem bitmek üzere 1200litre/saat civarı çevirecek 10litrelik el yapımı bir filtre ile uğraşıyorum.)

Bu yüzden şu an haftada iki kez dip çekimi yapıyorum. (hafta ortası 10litre, hafta sonu 20litre civarı su çekmiş oluyorum)

Dış filtremi değiştirince 10günde bir çekim yapmayı planlıyorum, tamamladığımda paylaşacağım.

Malum çok kirlettikleri için tabanda taş çakıl yada kum kullanamıyordum. Yaygın tür olan resler için önerilen fırınlanmış en ince boy silis kum aldım 50kg. Ancak derekumu kullanılmasının daha uygun olacağını okudum. Kumu uygun fiyatlı olması sebebiyle uzak bir akvaryumcudan aldım değiştirme imkanım da yok. Henüz paketlerini açmadım kumların. 

Çizgili ile silis kullansam problem olur mu?

Çizgililerde 2-3 mm'lik dere kumu kullanılır. Çizgililer kum yemez ama kendini kuma gömer. Silis ağır kumdur bunun üstüne bir de ince olması hayvanı, eşeleyip havalandırması ve üstüne atması konusunda zorlar.

Cvp: Çizgili için kum seçimi

Bu çizgili dediğimiz kaplumbağalar bildiğimiz derelerde önümüzden geçen miniklermi ? Minik dediğime bakmayın her seferinde 15 cm falan görüyorum :)

Boyunlarında düz beyaz çizgi olanlar

Henüz evden, akvaryumdan uzaktayım (iş nedeniyle) ama ilk fırsatta hem çizgilileri hemde akvaryum düzenimi fotoğraflarla paylaşacağım.

Çizgililerimi ilk aldığımda bir süre 25litrelik akvaryumdalardı, o zaman denizden toplayıp iyice temizlediğim taşlardan kullanıyordum. Hiç eşeleme girişimleri olmamıştı ancak doğrudur.

Şu an büyük akvarumlarında taban boş temizliği kolay oluyor. Bir süre daha (3-4 ay) kum alamam. Bu süreçte silis mi kullanmalıyım yoksa boş mu kalmalı sizce?

Çizgililer için 2-3 mm kalınlığında dere kumu kullanılır. Çizgililer kum yemez ama kendilerini kuma gömerler.

Merhabalar, akvaryum değişikliği ile birlikte aklımda canlanan yeni bir soruyu danışmak istedim. Bir buçuk - iki yıldır bende olan çizgili dere kaplumbağalarım hiç kum eşeleme yada kendilerini gömme eğiliminde bulunmadılar.
Kum olarak silis kuma çevirmemin bir mahsuru olur mu?
Dere kumunu temizlemek çok zor oluyor. (dış filtre + iç filtre kullanıyorum)

Normalde çizgili için 2-3 mm çapında dere kumu kullanılır. Bu kaldırıp kendini içine gömme konusunda kolay olur.

Silis normal kumlara göre özkütlede ağırdır ama hayvanların boyu 10 cm civarlarından ise kolay eşeleyebilirler. Yetişkinlerde sorun olmaz. Kum ne kadar ince olursa eşelemesi de
O kadar zor olacaktır. Onun için 0.7-1 mm kalınlığında kum olması lazım. 1 mm daha iyi olur.

Cvp: RE: Çizgili için kum seçimi

cem' Alıntı:
Normalde çizgili için 2-3 mm çapında dere kumu kullanılır. Bu kaldırıp kendini içine gömme konusunda kolay olur.

Silis normal kumlara göre özkütlede ağırdır ama hayvanların boyu 10 cm civarlarından ise kolay eşeleyebilirler. Yetişkinlerde sorun olmaz. Kum ne kadar ince olursa eşelemesi de
O kadar zor olacaktır. Onun için 0.7-1 mm kalınlığında kum olması lazım. 1 mm daha iyi olur.

Benim çizgili için (kabuk 10 cm'den fazla) tabana kum satın alacağım. Bir ara Vitasand Doğal Silis Akvaryum Kumu (0,7 mm) kullandım. Fakat kendini gömebileceği kadar fazla değildi, şimdi 80 cm akvaryum için ne kadar almam gerekir? Dere kumu şunlardan mı oluyor?
http://www.n11.com/evcil-hayvan-urunleri/balik/kum-tas?q=dere+kumu
Daha iyisi varsa tavsiye de alabilirim.

Vitasand Midye Kırığı Akvaryum Kumu uygun olur mu?
mailto:/vitasand-midye-kirigi-akvaryum-kumu-750-gr-u-11762

Çizgili için 1-3 mm'lik dere kumu olacak. Silis ağır kumdur. Ne kadar ince ve yoğun olursa o kadar sıkı tutar. Kendini gömen hayvanlar kumu kaldırıp üstüne atmada zorlanır.
Akvaryumun eni yüksekliği nedir ?

cem' Alıntı:
Çizgili için 1-3 mm'lik dere kumu olacak. Silis ağır kumdur. Ne kadar ince ve yoğun olursa o kadar sıkı tutar. Kendini gömen hayvanlar kumu kaldırıp üstüne atmada zorlanır.
Akvaryumun eni yüksekliği nedir ?

80x55x40. Derekumu için marka önerebilirmisiniz?

Bu kumdan ne yazıkki kullanmadım. Vitasand marka yoksa yine ismi olan markalardan birini almak ismi cismi olmayana açıkta satılana göre sağlıklıdır. Aldığımızda yine sterilize işleminden geçiriyoruz.

55 cm eni 40 cm yüksekliği ise en azından 5 cm kum yüksekliği olmalı. 80*55*5/1000= 22 kg eder. 22-23 kg al. Yuvarlak hesap ne geliyorsa. İri taneli kumda temizlik sırasında bir silis kadar kayıp olmaz. Yedeklemeye gerek yok o açıdan.

cem' Alıntı:
55 cm eni 40 cm yüksekliği ise en azından 5 cm kum yüksekliği olmalı. 80*55*5/1000= 22 kg eder. 22-23 kg al. Yuvarlak hesap ne geliyorsa. İri taneli kumda temizlik sırasında bir silis kadar kayıp olmaz. Yedeklemeye gerek yok o açıdan.

Şunlar nasıldır?
Geibler Akvaryum Kumu Yuvarlak Ince 1 - 3 Mm 25Kg
http://www.hepsiburada.com/geibler-akvaryum-kumu-yuvarlak-ince-1-3-mm-25kg-p-PTCANPET640-000362

Vitasand Akvaryum Tabanı İçin Dere Kumu 8,5 Kg Kova - 3 kutu almak gerekli
Bitki kumu diyor yinede olurmu
http://www.hepsiburada.com/vitasand-akvaryum-tabani-icin-dere-kumu-8-5-kg-kova-pm-ptevcat63007

İkiside olur. Vitasandi tam seçemedim ama üzerinde dere kumu yazıyor.

cem' Alıntı:
İkiside olur. Vitasandi tam seçemedim ama üzerinde dere kumu yazıyor.

Vitasand' da derekumu ve bitki kumu yazıyor üstünde. bitki kumu kısmından çekindim.

Bitkide genelde kahverengi lav taşı yada lavtaşına benzer ürün kullanıyorlar. Bunun içinde onu görmedim. Sonuç itibariyle hayvan kum yemediği için, içinde farklı birşeyde olsa sorun olmaz. Çizgililer bitki parçalıyor muydu. Hatırlamıyorum. Bunu alırsan canlı bitki alıp dene istersen. Bambu alma sakın. Onun salınımı zararlı.

Canlı bitki imkanı varsa denerim sanırım. Hiç bitki almadığım için parçalayıp parçalamadığını bilmiyorum.

mailto:/fotolar/122868/12_2.jpg

cem' Alıntı:
Çizgililer bitki parçalıyor muydu. Hatırlamıyorum.

Benim canavarlar canını çıkartıyor bitkilerin. Yapay bitkilere bile saldırdıkları oluyor. Canlı bitkiyi 3-5 saniye içerisinde param parça ediyorlar.

Demekki o konuda hiçbirinin farkı yok. Hepsi bitki düşmanı.

Geri