Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çizgili Kaplumbağamda Davranış Değişikliği

Tost

Altın 4 Üye
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 10 yıldır çizgili kaplumbağa sahibiyim (uygun akvaryumum+ısıtıcı+filtre+kuru alna+lamba mevcut). İki haftadır kaplumbağam yem yemiyor. Gerçi daha önceden 1 ay yem yememişliği var fakat bu aralar sürekli kuru alanda kalıyor. 

Aklıma tabii hemen akciğer enfeksiyonu geldi fakat enfeksiyona maruz kalacak herhangi bir durum yok (cereyen, yetersiz bakım vs...). Kuru alanda kaldığı zaman yanına gittiğim zaman normalde hemen suya atlardı fakat artık atlamıyor. Belki saatlerce kuru alandan kaçmak için akvaryumun camlarına tırmanmaya çalışıyor. Sua girdiğ zaman da borulara tutunup dışarı çıkmaya çalışıyor, olmadı akvaryum kayıtlarına kadar uzanıp tutup çıkmaya çalışıyor. Hasta olan bir hayvan bu kadar enerjiyi nereden bulacak diye düşünüyorum fakat işin içinden çıkamıyorum. 

Alt kabuğunda pembelik, hırıltı, ağız açıp kapama gibi semptomlar yok... Suya girdiği zaman gayet hareketli.

Hemen de antibiyotik tedavisine başlamak mantıksız geldi.

Önerileriniz  :neydi:

Hayvanın kabuk boyu ne kadar ?

Hayvan büyük ihtimal yumurta atacak. Bu amaçla yumurtlayacak yer için akvaryumdan çıkma hallerine giriyor. Bu hayvanın ilk yumurta atması ise bu değişiklikler daha yoğun oluyor. Dişiler çiftleşmesede boş yumurta atar.

Sevdiği yem yada yumurta vs varsa önüne az oranda at. Bu geçiş dönemi yumurtlayınca biter.

Cvp: Çizgili Kaplumbağamda Davranış Değişikliği

Anladım,

Yem yemiyor ama tavuk vs belki yiyebilir. Yumurta atması için kuru alana herhangi birşey yapmaya gerek var mı yoksa kuru alana boş olarak mı yumurtlayacak?

Normal şartlarda kuma yumurtlar.Ayrı bir kumlu alan yapa ilirsen belki daha iyi olur. Olmadı su içinde de yumurta bırakıyorlar.

Cvp: RE: Çizgili Kaplumbağamda Davranış Değişikliği

olivia-peter' Alıntı:
Normal şartlarda kuma yumurtlar.Ayrı bir kumlu alan yapa ilirsen belki daha iyi olur. Olmadı su içinde de yumurta bırakıyorlar.

Teşekkürler, en pratiğinden bir tabağın içine kum koyabilirim ama bugün ctesi saat geç oldu, yarın da pazar. Akvaryumcular kapalıdır. 

Pazartesiye kadar birşey olmazsa bir yer yapmaya çalışırım.

Suya bıraksın. Sonuçta boş çıkacak. Yumurta değil ise mevsimsel geçişe bağlı bir durumda olabilir. Ama davranışlar yumurtlamada görülen davranışa benziyor.

Acaba bu davranış ne kadar sürer? Ne kadar zamandan sonra başka bir hastalıktan suphelenmeliyim?

Bu iş bir ayı geçmez. Yumurta olayı ne aşamada bilmiyoruz. 1 hafta 10 günde de atabilir. Kaçabileceği yerleri güvene al. O suya bırakır.

Bundan sonra senede bir veya iki kez bu olaya denk geleceksin.

Anladım. Kacabilecegi bir yer yok. Bekleyip göreceğiz anlaşılan.

İyi günler abi benim dişide aynı tek bi farkla bizimkisi yem yio arkadaşımızın bahssetti sorunlar bizde de yok yani hastalık belirtileri sürekli kurualanda suya girdi mi kaçmaya calisio ..dedim gibi sadece bizimkisi yem yemeyi birakmadi .ama aynı semptomlar bizde de var sıkıntı nedir acaba?

Sen akvaryumu büyüteceksin dar alanda çok hayvan olunca hayvan kuru alanda kalmayı tercih ediyor. Ya da akvaryumdan çıkmaya çalışır. Hele ki sıkıştıran hayvan varsa bu istek daha fazla artar ve onlardan uzaklaşmak için kaçarcasına yüzer. Bununla birlikte kuru alanda uzun süre kaldığında derisi gerilir. Suya indiğinde kendini açmak için hareketli yüzebilir. Bu derisini gevşetip rahatlatır. Diğer sebep ise tedirgin olma durumudur. Beklemediği bir hareketlenme hayvanı panikletir.

Evet arkadaşlar bu sabah itibariyle Tost iki adet yumurta bırakmış. Yalnız yumurtladıktan sonra yine kuru alanda bekliyor. 

Acaba yumurtlama devam edecek onu mu gösteriyor?

http://imgur.com/a/C40LN

Abi rahatsız eden yok .suyun içinde 2erkek var ikisi de osuya indimi erkekler kurualana cikio.yani suyun içinde tedirgin edecek bi durum yok.bu aralar sürekli elime gelmeye calisio kaçarken .akvaryuma girmek istemio tırnaklarını gecirio resmen koluma.

Akvaryumda fistikla birlikte 2kaplumbaga var başka hayvan yok.

Yumurtlama tek batında da olabilir bir iki günde sürebilir. Yumurtlama az iş değil hayvan kuru alanda çıkıp dinleniyor. Hemde enerji topluyor.

Cvp: RE: Çizgili Kaplumbağamda Davranış Değişikliği

cem' Alıntı:
Yumurtlama tek batında da olabilir bir iki günde sürebilir. Yumurtlama az iş değil hayvan kuru alanda çıkıp dinleniyor. Hemde enerji topluyor.

Ben de öyle düşünmüştüm. Yumurtaların büyüklüğü şaşırtıcı. Neredeyse hayvanın kabuk boyunun yarısı.  :/

Asiye senin hayvan yumurta için ufak eğer yaşça büyük almadıysan. Sıkıntısı dediğim sebepler dişiler erkeklere nazaran daha ferah yer seviyorlar. Erkekler ise bulunduğu alanı sahiplenme güdüsü taşırlar.

Geri