Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çizgililerim için ömürlük akvaryum seçimi

tna07

Bronz 3 Üye
Merhabalar yaklaşık 1 aydır 2 çizgili kaplumbağa bakıyorum. Şuan 50*35*28 lik bir akvaryum da bakıyorum.
Ömürlük bir akvaryuma geçmek istiyorum. İki akvaryum buldum acaba hangisi daha uygun olur diye sormak istedim olmazsa biraz daha arayacağım. (2. Vitrinli olanı vitrinsiz 75 e veriyor ama yüksekliği az gibi geldi.)

Vitrinli olan 155*40*35h silis kumla Beraber verecekmiş.

Ekli dosyalar

• CD50D85C-AC22-443F-88CE-4116955108A9.jpeg
    CD50D85C-AC22-443F-88CE-4116955108A9.jpeg
    92.3 KB · Görüntüleme: 166
  • EB3ABF09-4362-4E8F-A370-52EDEA63B724.jpeg
    EB3ABF09-4362-4E8F-A370-52EDEA63B724.jpeg
    54.3 KB · Görüntüleme: 128
  • 5DEB54AC-E48E-4394-A932-7F8E29CD0253.jpeg
    5DEB54AC-E48E-4394-A932-7F8E29CD0253.jpeg
    110.8 KB · Görüntüleme: 150
  • 1BF2C652-4EC1-41EE-BE5C-556DFABDB402.jpeg
    1BF2C652-4EC1-41EE-BE5C-556DFABDB402.jpeg
    110.8 KB · Görüntüleme: 138
İkisi de olmaz. Kaçış boşluğu ortalama 8-10 cm olacak. Bu sebeple yükselti 50h yada 60h olmalı. Boy 100-120 cm; en, dişilerin 35 cm’ye kadar uzayabilmeleri sebebiyle 50-60 cm olmalı. Buna mukabil cam kalınlığı 10 mm olacak. Büyüdüklerinde kalınlaşan kabuklar taş gibi olur. Cama darbe vuruyorlar.

Büyük akvaryum hayvanlar için iyidir ama çokta büyük akvaryum, ekipman maliyeti ve elektrik harcamasını yükseltir. 100*50*50h yada 100*50*60h uygun düşer.

Cvp: Çizgililerim için ömürlük akvaryum seçimi

Bu uygun mudur Cem bey değerler yakın gibi

Ekli dosyalar

• 5174149A-C786-4A49-AED5-0994CD0AA008.png
    5174149A-C786-4A49-AED5-0994CD0AA008.png
    479.9 KB · Görüntüleme: 111
Bu hazır akvaryum mu ? Cam kalınlığını bilmekte lazım.

Bir de ikinci el akvaryumlarda dikkat edilmesi gereken silikonları iç köşelerden bastırıp esnek olup olmadığı incelenmeli. Eğer sertleşmiş ise akvaryum tekrar sökülüp yeniden silikonlanacak. Çatlak, kırık var mı kontrol edilecek. Bu akvaryumun fiyatı işkillendiriyor.

Ben kaçış boşluğu derken akvaryum üstü kuru alan olduğu taktirde bu mesafe olacak. Kum ile bu kaçış boşluğunu eklersen en az 15 cm su kaybı buradan olacak su yüksekliği 25-27 cm arası olacak.

10 mm dedi ama daha önce hiç akvaryum almadım.neye dikkat edeyim ne nasıl olur bilmiyorum. Yaptırmaya kalksam ne kadar tutar ve nasıl yaptırırım onuda bilemiyorum. İkinci el forum içerisinde satan var mı ? Yada bildiğiniz uygun yapan biryer siz nasıl tarif ederseniz o şekilde ya alıcam ya yaptırıcam,eğer yaptırırsam kuru alanı da yaptırırım camdan

Bu şekilde tipi ikinci el.

Ekli dosyalar

• D3B6173C-4DC6-41E2-8CF0-8494394B8ADB.jpeg
    D3B6173C-4DC6-41E2-8CF0-8494394B8ADB.jpeg
    187.1 KB · Görüntüleme: 94
Cem bey bir resim buldum sizin eski konulardan ama tam anlayamadım camcı ile görüştüm istediğim ölçüde 150 civarına yaparız dediler. Siz iyice anlatabilir misiniz altı üstü nasıl olacak kuru alanı camdan yapabilir miyim nasıl tarif etmeliyim ki düzgün olsun ?

Resim buydu

Ekli dosyalar

• 3BDD2DA6-7370-44C4-9B93-51E4C7EB1AD8.jpeg
    3BDD2DA6-7370-44C4-9B93-51E4C7EB1AD8.jpeg
    78 KB · Görüntüleme: 96
Birde musluk suyu kullanımına geçicem. Hangi su düzenleyiciyi önerirsiniz birsürü marka var kafam karıştı ?

Reeflowers Turtle NoTox Kaplumbağalar İçin Su Hazırlayıcı 85 ml Bu var juenpette 16 ya. Bide sera notox var o az daha pahalı bide jbl biotopol var o 40₺ neredeyse 50ml çok pahalı gibi geldi

Şebeke suyunda öncelik arıtma sistemi en iyi su seçimi budur. Bunda düzenleyiciye gerek yoktur. Yok ise genelde emsaldirler ama jbl bu konuda iyidir. Kaplumbağalar için olanı jbl biotopol T’dir. Ne yazık ki bu pek bulunmuyor. Normal biotopol da kullanabilirsin. Bunu damacanalarda su bekletiyor isen onlara damlatabilirsin yok ise doğrudan akvaryuma damlatıp hemen elinle karıştırıp yayabilirsin. Hayvana uzak noktadan damlatman iyi olur. Bir de jbl’nin su berraklaştırıcı bir sıvısı vardı sarıya çalan çözelti. İsmini unuttum. Bunu su bulanıklaşır ve o gün temizleme imkanı bulamaz isen süreyi uzatmak için kullanırız. Bunu illa almana gerek yok.

Az üstte akvaryumu da sordum ona da bakabilir misiniz ?Cem bey sizide çok yordum kusura bakmayın

O resimde isimler yanlış verilmiş kenar çerçeveler kuşak; iki uzun cam ortasından birleştiren camlar kayıttır. Biz cam üstü kuru alan kullandığımız için kayıt engel oluyor yaptırmıyoruz.

Kuşaklar akvaryum cam kalınlığında iç kısım kenarlarından 3 cm eninde alt ve üst kenarlardan boydan boya dolanır. Bunlar camlardaki silikon yüzeyleri geniş tutmak ve suyun basıncından dolayı camların esneyip kasılmasını önlemek için yapılır.

Akvaryum camlarını rodajlama yaparız bu camların pürüzsüz traşlanmasıdır. Pürüzsüz yüzeyler daha sıkı ve sağlam tutar daha uzun ömürlü olur. Bu makina sadece akvaryum imalatçılarında vardır camcılarda olduğunu sanmıyorum. Bu ekstra paradır. Tahminimce cam başına 20-25 tl olmuştur.

Camcıda yaptırırsan sista akvaryum silikonu al. 1 tane yetmeyebilir. Orada 1 hafta 10 gün dursun hem koku gitsin hem sertleşsin. Bir de taşıma işi var. 100*50*60h bir akvaryum takriben 80 kg civarı çeker. 2-3 kişi ile taşınacak. Katlı binada oturuyor isen asansör artı değer.

Çok teşekkür ederim. Silikon işini bilmiyorum nasıl derseniz öyle yaptırıcam. Akvaryum imalatı yazmış anlıyordur sanırım. Kuru alanı akvaryum dışı nasıl olacak bir örnek foto atabilir misiniz ? Taşıma kolay arabam var evde asansörlü.

Sürgü,buhar cam gerekli mi ? Bide kuru alanı da camdan mı yaptırayım iç kısmına ?

Çok soru sormuş oluyorum ama akvaryumcu üste kuşak atmak iyi olur dedi attırayım mı Cem bey ?

Kapak olmayacak. Kayıt attırırsan kuru alan olmaz rampa kısmı kayıt il çakışır. Kuşak çerçeve kenarlarını dolanan parçalar.

Bu iki linkte benim akvaryum ile ilgili bilgi var incelersen bilgi olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şuan kuru alanı kendi içinde yaptırıyorum Cem bey bi üst köşesi kuru alan olacak. İlerleyen zamanlarda yer bulabilirsem plastik kaptan üst kuru alan yapıcam

Birde tanıdık bir abim atman ef-4filtre verdi. İçi dolu ama bayadır kullanılmamış. Akvaryumum yaklaşık olarak bayramdan sona hazır olacak. O zamana kadar bu filtreye neler almalıyım ? Yeterli olur mu çok ses yapar mı ? Ölçüler-100*50*50 h

100*50*50h de olur. Atman konusunda bilgim yok. Yalnız 35 wattmış. Eski nesil. Motor sesli çalışabilir.

Resminden gördüğüm kadarıyla 3 sepetli. Seramikleri kaynat. Bunun üstüne sünger gelecek. Elde sünger varsa onu sıcak su altında yıkayıp kimyasal değmemiş kapta tuzlu suda beklet bir gün. Üst sepetlerde sünger yerine elyaf kullanacaksın.

Orta sepette elyaf üstü zeolite üstü elyaf. Üst sepete carbon. Eheim tercihen buna lav taşıda koyabilirsin. Sepetin alt ve üstü yine elyaf olacak.

Elyafta jbl symec al. 250’lik yada 500’lük. Elyaftan uygun ölçüde kesip ıslattıktan sonra sepete yerleştir. Kabarıklığı gitsin. Özellikle kenarlarda boşluk kalabilir o kısımlara elyaftan parça atıp sıkıla yoksa su kolay geçeceği için filtre malzemesine temas etmeden yanlardan kaçak yapıp yukarı çıkar.

Bunlar için ti-sert marka filtre torbası da al. Yada müjdenin diz altı kadın çorabı da olur. Yedekli al bunları.

Hydor’undu galiba zeo-carbon karışımı var bunu da alabilirsin.

Jbl clearmec de alıp orta sepette kullanabilirsin. Zeo-carbon alırsan üst rafta lavtaşı ile bir araya koyarsın.

Carbon kömürdür. Bunu poşete döktükten sonra ıslatmadan evvel sepete yerleştirip bak. Fazla gelirse üstünden al. Şişkin olursa sepete oturmaz. Daha sonra lavabo altında suya tut tozu gitsin siyahlık gitmez sadece yoğun siyahlık gidince alıp elyaf aralarına yerleştir. Filtre ile işin bitince ilk çalıştırmada suyu kovaya ver ilk başta bir miktar siyahlık gelir. Su şeffaf görüntüye gelince fişi çekip akvaryuma yerleştir hortumu ve çalıştır.

Filtredeki diğer malzemeler neler ?

Suda yosunlanma alg oluşumu var ise başka malzemede gerekecek yok ise şimdilik alma.

Carbon yerine percell water resinde alabilirsin. Bunu alırsan üst sepete tek başına koy. Lav ve zeolit orta rafta dursun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Akvaryum geldiğinde dediklerinizin tamamını gerçekleştireceğim. Şuan filtrede ne var ne yok bilmiyorum eskiden abinin kullandıkları duruyor ama herşeyi yenileyeceğim. O percell dediğinizden alacağım sonrasını da gidip akvaryumcuya yada petshop a yazdığınız sırayla alıcam. Evet 3 çekmecesi var umarım çok ses yapmaz. Çok teşekkürler. Herşey bitikten sonra kurulu sistemi çekip buraya koyucam sayenizde ?

Seramik iki çeşittir. Biri gerçek seramik diğeri sinterlenmiş seramik bu emici özelliğe sahip olduğundan max ömrü 6 ay kadardır. Gerçek seramik tencerede kaynatılarak senelerce kullanılabilir. Bu tip ise atma. Diğerleri 3 ila 6 aylık ömüre sahipler. Carbon 1-1,5 ay kadar.

İlk kurulumda herkes zorlanır. Takıldığın yerde sorabilirsin.

Malzemeleri netten al daha hesaplıya gelir ben www.juenpetmarket.com ve www.teleskopakvaryum.com ile alışveriş yaptım ikiside güvenilir sitedir. Juende malzeme çeşitliliği biraz daha fazla. Her ikisinde de balık bölümlerini incele ekipman ve malzemeler balık bölümlerinde.

Vitasand silis kum juende var 800 gramlık poşetlerde satılıyor. 150 tl üstü alım yaptığında kargo ücretsiz gelir. Ne kadar ağır olduğu önemli değil. Ki 150 tl’yi rahat geçersin. Yemlere de bakmayı unutma.

Yem vb. Herşeyi tamam Cem bey. Çizgili oldukları için dere kumu almayı düşünüyorum.
Biraz araştırma yapmam gerekecek sizin söylediklerinizi alıcam kesinlikle. güzelce kurup yeni akvaryumlarını kurunca güzel fotolar atıcam inşallah. Kurarken yine sorarım takılırsam tekrar teşekkürler

Çizgiliydiler karıştırdım. 3 mm’lik dere kumu olacak.

Geri