Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabukta beyaz derin lekelenmeler

slvanas

Yeni Üye
Herkese merhaba, 2 tane su kaplumbagam var biri 2 yildir digeri de 1,5 yildir benimle. Ilk 1 yil sadece su isiticisi ve UVB isik kullanarak bakmak zorunda kaldim isitici lamba hic kullanmadim. 1 yilin sonunda buyuk olanin kabugunda renk degisimleri basladigi icin akvaryumu buyutup UVA UVB isik kullanmaya basladim. Zamanla gececegini dusundugum beyazliklar ve zedelenmeler artmiyor suan ama iyilesme de goremiyorum o yuzden sizlerden fikir almak isterim sorunun ne olabilecegi ile alakali.

Ekli dosyalar

• IMG_0151.jpeg
    IMG_0151.jpeg
    904.4 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_8161.jpeg
    IMG_8161.jpeg
    600.8 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_8171.jpeg
    IMG_8171.jpeg
    558.8 KB · Görüntüleme: 15
  • kaplus.jpeg
    kaplus.jpeg
    882.6 KB · Görüntüleme: 16
Foruma hoşgeldiniz.

Uv ampulü en çok çıktıkları saatte yalnızca 2 saat yakın. Fazla radyasyon yemesin. Ampulünde ömrü bitmesin. Yoğun radyasyon pigmentleri de etkiliyor.

Isıtma lambası önemli. Bu ısıtmakla birlikte kabuğu kurutarak üzerinde yosun ve mantar gibi biolojik oluşumları önler. Plakaları kurutup gerdirerek açılıp atılmasını sağlar. Bu konuda bilgi verdim.

Hayvanlarda plaka katmanlaşmış. Bunlar atılmalı.

Eczaneden ayrıca devit alın. Haftada bir kabuklarına 2 damla damlatıp yayın kuru yerde yarım saat bekletip kalanı havlu peçete ile silip akvaryuma alın.

Uva uvb birlikte olan lambalardan kullanıyorum ikisinin açık kalma süresinin farklı olduğunu bilmediğim için günde 8-10 saat açıktı hep lamba, 6 aylık süresi dolunca sadece ısıtıcı lamba olarak kullanmaya devam edebilir miyim? Bir de yurtdışında yaşıyorum o yüzden devit bulamadım ama şunlar var satın aldığım resimden görebilirsiniz. Turuncu olan vitamin diğeri de suda ki mikropların yok edilmesi için bir ilaçmış markaları biliyorsanız eğer kullanıma uygun mu onun için de bilgi almak isterim, teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 5217F33E-8D04-4009-B0DB-C9DD11CE25B0.jpeg
    5217F33E-8D04-4009-B0DB-C9DD11CE25B0.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 4
  • B309E83F-C2F4-4001-8EA4-D295A1665F44.jpeg
    B309E83F-C2F4-4001-8EA4-D295A1665F44.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 4
Soldaki vitamin bunu haftada iki defa bir damla ilk stick yeölerine damlatıp emdirin ve suda hemen önlerine atıp yedirin.

Sağdaki bir çeşit metilen mavisi gibi mantar ve bakteriyel enfeksiyonlarda etkili. Mantar yada göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri oluşumu yoksa gerek yok. Suya damlatılıyor ama oranı hakkında bilgim yok.

Dış filtre olan sistemlerde kullanılmaz. Döngü yapan nitrifikasyon bakterilerini öldürür.

Ampulün resmini atın.

Bu spot tip ampul. Bunlar sadece uva oluyor uvb'si de mi var? Kaç watt?

Bunlar yüksek ısı verir. Kuru alanda hayvanın sırtı hizasına denk gelecek kadar birşey koyup üzerine cam derece yatırın. Yarım saati biraz geçkin dursun 40 dakika gibi. Sonra dereceye bakın 32 derece vereceği nokta uygun mesafeyi verir. Ona göre lambanın mesafesini ayarlarsınız.

Eczaneden sadece D vitamini damlası sorun. Oranına bakın 50.000 IU yada 100.000 IU yazar. Uygun olan 50.000 IU yada buna yakın birimde olanı alın.

Lamba bu ikisini de içeriyor kesin, tamamdır d vitamini alacağım. Kabuğunun iyileşmesini hızlandırmak için kullanacağız sanırım.

Ekli dosyalar

• D5C6F4B2-AE31-4C96-80E3-25AC35EE8B53.png
    D5C6F4B2-AE31-4C96-80E3-25AC35EE8B53.png
    1.5 MB · Görüntüleme: 5
Siz 40 cm mesafeye ayarlayıp o şekilde derece ile mesafe ayarı yapın. 160 watt çok. Bunu daimi kullanmayın. En çok çıktıkları saatte 1 saat kadar yeterli eğer ayrı ayrı çıkıyorlarsa 2 saat kullanın. Çok fazla uvb'ye maruz kalmasınlar. Cıvalı olması iyi değil. Patlarsa soruna sebep olur. Su damlası değmesin.

Yanında ısıtma lambası olsun bu da gündüz 12 saat yanar.

D vitaminini kabuk üstündeki plakaları atmada kolaylık olsun diye kullanacaksınız. Bu bir miktar emilim yapar uvb ampulde var. Fazla D vitamini zararlıdır. Onun için haftada bir 2 ay boyunca uygulayın sonra bakalım.

D vitamini plakaları yumuşatır. Isıtma lambası gerdirir. Mopani yada mango kökü altına girip sürtünerek atarlar.

Geri