Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çok vahşileşti bizimki :)

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Selamlar forum üyeleri ve sayın yetkililer. Sorum şöyle şimdi 2-3 aydır Cem beyin tavsiyeleri üstüne 2 ayrı yem aldım protein ağırlıklı ve diğeri de daha çok karbonhidrat ve yağ üzerine olandan hayvancağız kutuyu yada elimi gördüğü an dışarıdan ısırmaya çalışıyor baya bi vahşileşti dışarı çıkarmaya çekiniyorum :) Sağlık kontrolleri ve hafif güneşe çıkaracaktım tırstım biraz. Bu konuda ne yapabilirim sizce? Bu arada kırılan tırnağı yavaş yavaş uzuyor hem devidin faydası oldu sanırım hem yemlerin içeriğinin. Son bir şey daha danışayım. Havalar mağlum sıcak artık doğrudan güneş vurmuyor akvaryuma ama içeri sıcak. Isıtıyıcının ayarını değiştirsem mi

O elden yem verdiğin için dalıyor. Yemin elden çıktığını sanıyor. Göz yapısı yakın noktada yemi göremediği için körleme uzanıp parmakları da ısırabiliyor.

Belli boya geldiklerinde ki bu 12 cm kabuk boyu üstü itibariyle diyelim. Elden yem vermek riskli hal alır. Isırırken deriyi yaralayabilir. Deriden parça koparabilirler. Ben işaret parmağımın tırnak kenarlarını sıkıştırıp nasır oluşturuyordum. Isırsalar bile acıma olmuyordu.

Kutuya odaklandırmak bir yerde gerekli bir öğreti. Sallayarak gerek görsel gerek ses olarak hayvanı hareketlendirip iç güdüsel olarak odaklanmasını sağlarız. Kısaca yanımıza çağırırız. Ama bu dışarı kaçmış hayvanda işe yaramıyor. Kedi köpek gibi değiller.

Büyüdükçe özgüvenleri de yükselir o vakit ele alma gibi istemedikleri bir duruma karşı tepkileri sertleşir. Tıslar ısırmaya çalışır. Tırnaklarını batırmaya çalışırlar. En güvenli tutuş el ayasına sırt üstü oturtmaktır. Gereksiz durumlarda çıkarma senden kaçma uzak durma eğilimi artar.

Lamba standard 32 olacak. Su ısıtıcı 28 derece üstüne çıktığında otomatik durur. Ama çok sıcak yaz aylarında yer kaplamasın diye çıkarabilirsin. Yosun alg bağlamamış olur.

O tırnak işini büyüme tamamlandığında yazar mısın? O da belirsiz bir konu. Eski boyuna ulaşıyor mu, eski haline benziyor mu vs. gibi. O konuda bilgim yok sonuç ne oluyor.

Cevabınız için öncelikle teşekkürler. Aslında kutuya endeksli eğittim kutuyu görünce çıldırıyordu halen de öyle ama bunu beni görünce de yapmaya başladı ? Yemi atarken kapağa döküp atarım her zaman hiç elden vermedim eskiden tavuk dışında. Tırnak ortalama yüzde 30 u çıktı gibi zaptolsa fotoğraf atardım. Isıtıcım metal olduğu için 26 ayarlıyordum 28 de sabit duruyordu. Kaldır mı diyorsunuz yoksa derecesini mi düşürsem

Haziranın ortalarına doğru hava ısınınca suda 30 dereceleri bulacaktır. O vakit devreye girmez zaten. İstersen olduğu yerde dursun istersen çıkarabilirsinde eylüle kadar su bu civarlarda olur.

Yalnız sabaha doğru ısı seviyesine bakmak lazım. Yazın suyun en soğuk olduğu zamanlar gece 04:00 civarlarıdır 26 derece altına düşmüyorsa ısıtıcıyı kullanmayabilirsin. Yetişkinler yağ bağladığı için bu ısı farkları etkilemez.

Stick yemleri elden vermenin zevki bir ayrı ama parmakları kaptırmamaya dikkat et iyi yakalarsa emme basma tulumba gibi kendini sallayıp parça koparmaya çalışır.

Size ilk yazdığımdan sonra ısıyı baya düşürdün ama tümden kapatmadım bu ay sonrası fişi çekerim olmazsam cihazla oynuyor seviyor çünkü onu. El ile vermek sayılır mı kapağa döküp vermek bilmiyorum ama tehlikeli dediğiniz gibi. Kendini parçalıyor suyu dışarı atıyor o derece ??

Bana sonrasında bi yem söylemiştiniz dün o bitti kaliteli yağ ve karbonhidrat içerikli olan tekrar alsam mı öneriniz var mı başka? Diğer proteinli olandan var ortası karamell gibi olandan

Isı çok düşmesin yaz önü enfeksiyona yakalanmasın. Su geceleri serinler.

Yemi hatırlamıyorum. Bu ara yoğun sorular gelince herkes birbirine karıştı. Hayvanların kabuk boylarını bile karıştırıyorum.

Sondaki bahsettiğin carnivor ise onu haftada iki gün ver. Ortasındaki mineral yem fazla yükleme yapmayalım.

Elindeki yemleri ve hayvanın boyunu yazarsan ona göre alacağını yazayım.

Yok evin içi her türlü iyi hocam ama 23 derece de kalsın yinede. Yem carnivor var yanına raffy eklemiştik. Kabuk boyu 16 var max 12 13 oldu bende küçüklükten. Erkek tırnağı filan kırılmıştı hayvanı hatırlayın diye belirtiyorum. Şimdi ya raffyden yada carnivordan sonra biraz değişti gibi hayvan. Carnivoru haftada 3gün kalan günler diğerini veriyordum bi günde aç yada yeşillik atıyordum. Sizce ne yapmalyım suan raffy alsammı tekrar canivor ile çoşuyor ??

Yinede suyu 26 derece altına düşürme metabolizmayı yavaşlatmasın. Su soğuk olursa bu sefer kuru alandan inmek istemez.

Tetra reptomin, jbl agil ve kurutulmuş yemde sera royal yada jbl energil al veya dondurulmuş karides alıp haşlayıp ver. 10 dakika haşlama yeterli. Raffy P her daim al. Bunu sürekli veriyoruz. Carnivoru 2 öğüne düşür içindeki mineral yem fazla gelmesin.

Hayvan tek olduğuna göre royal ve energil fazla gelir. Fiyatıda yüksek. Dondurulmuş karides daha mantıklı duruyor. Öğünlük çıkarır kalanı buzluğa atarsın.

Karidesi haftada 1 öğün versen yeterli.
Jbl agilde 1 öğün olsun.
Carnivor 2 öğün.
Reptomin 2 öğün.
Raffy P 1 öğün.

Ben www.juenpetmarket.com ile www.teleskopakvaryum.com.tr den alışveriş yapıyordum. Juende ürün yelpazesi geniş, özellikle balık bölümündeki malzemeler. Teleskop nispeten biraz daha ucuzdu.

Bu ikisi güvenle alışveriş yaptığım siteler.

Merhaba tekrar dediğiniz sitelere de baktım n11 de baktım. Carnivor daha çok raffy en az 250ml alacağım bu sefer önce yer yemez bilemediğinden küçül almıştım. Haşlama karides işi zor jblyi n11 de bulamadım.ama sera var. N11 de ama 1000 lik onun ufağına bakacağım. Reptomini yemiyor ama onu biliyorum yerine birşey almam şart mıdır
Karidesi haftada 1 öğün versen yeterli.
Jbl agilde 1 öğün olsun.
Carnivor 2 öğün.
Reptomin 2 öğün.
Raffy P 1 öğün.

Sera royal ve jbl energil 1000'lik dediğimiz büyük kutuda satılıyor sadece küçüğü yok.

Reptomini ara ara denersin. Yemezse yerine raffy P ile devam et. Reptoyu 1 aylık süre zarfında hiç yemez ise diğer yemleri kesip buna zorlarız. Yemeye başlayınca diğer yemleri de vermeye başlarız.

Raffy p yesin olmazsa. Ama bu serayı yemez ise yazık olur büyük aldığıma ;:)

İnadını kırar yediririz merak etme. Ziyan olmaz. Hepsi bu süreçten geçiyor.

Geri