Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

daha yeni kaplumbağa aldım neler yapmalıyım?

barkim

Bronz 3 Üye
Ben Yeni Kaplumbağa aldım...Birisinin adı Rıfkı diğeri Rıfkiye :D Ama Plastik akvaryumda Yaşıyorlar Zeminde 10-15 Tane Kaplumbağaların kafasının 2 katı Büyüklüğünde Renkli Çakıl Taşları Var.2 tanede bayük kaya taşı var bunların Altına girip uyumayı çok Seviyorlar Daha yeni Aldım Hiç yemek Yemiyorlar Bunun Nedeni Kış olabilir mi?
Neler Yapmam Gerekir Lütfen Yardım Edin!!!!!

Edit tubidik: Başlıkta yardım, acil gibi kelimeler kullanmak yasaktır.

RE: daha yeni kaplumbağa aldım lütfen yardım

1 hafta yem yemiyebilir ortamına alışması vakit alıyor. Daha sonra ne kadar obur olduğunu görüceksin yem kutusunu eline aldığın an çıldırcak. Tabi akvaryum alıp ılık su ve yaşamaya elverişli ortamını sağlaman gerekiyor o plastik kabın içinde yaşayamaz, ölür.

barkim' Alıntı:
Ben Yeni Kaplumbağa aldım...Birisinin adı Rıfkı diğeri Rıfkiye :D Ama Plastik akvaryumda Yaşıyorlar Zeminde 10-15 Tane Kaplumbağaların kafasının 2 katı Büyüklüğünde Renkli Çakıl Taşları Var.2 tanede bayük kaya taşı var bunların Altına girip uyumayı çok Seviyorlar Daha yeni Aldım Hiç yemek Yemiyorlar Bunun Nedeni Kış OLABİLİR mi?
Neler Yapmam Gerekir Lütfen Yardım Edin!!!!!

ilk başta siteye hoşgeldiniz kapluşunuzun ilk sorunu su;yeni yerine alışması lazım ikincisi ise plastik akvaryum dediğiniz sey küçük ebatta ise okadar taşla doldurulması iyi deil yüzecek bir geniş alanı olması lazım onun için bir tane taş konulması yeterlidir...yemek yememsiniz bir sebebi mekana alışmamasıdır bir sebebide suuyunun soguk olması veya hasta olmasıdır...ilk yapacagınız şey taşları cıkartmak ikincisi suyunu dayma sıcak tutmak bunun için ise ısıtıcı alınmasıdır imkan yoksa 3 saatte bir suyun değiştirilip sıcak veyahut ılık su konulması lazım..diğer yapacagınız sey ise kapluşunuzun derisinde veya başka bir yerinde yara,beyazlık varmı buna bakmanız...

ilk önce tuce ablanın dediği gibi siteye Hoşgeldinz
Yine tuce ablanın ve leninin deidği gibi yerine alışması ve plastik ölüm fanusu
alınması gerekenler
ısıtıcı
filtre,
ultra viole b lamba (UVB)
kuru alanı ısıtmanız için 60W bi masa llambası
Birde kuru alan ypamanız gerekmektedir
Gerisi Tuce Abla ( LEGENDGRL90 )
Dedikleri gibi ....

Tamam Hepinize Teşekür Ederim...
LEGENDGRL90 kapluşumun kapuğunda (Rıfkı'nın) kçük bir beyezlık var bunun nedeni nedir ve ne yapmam gerekir?
Tekrar Teşekkür Ederim:D

Ya arkadaşlar yardım edin dediğinizi yaptım sıcak su koydum başta çok hareketlendiler sonra hiç kıpırdamamaya başlarılar noluyor?

Edit alcatraz:Lütfen türkçemizi daha özenle kullanın

o beyazlık muhtemelen kabuktur, resmi varsa koy daha iyi anlarız.
Su olarak musluk suyu değil içme suyu kullan ve suyu 30 35 dereceden fazla ısıtma, aşırı sıcak su koyup zarar vermedin inş ?[/quote]

İnşallah zarar vermemişimdir Lenincim:D çok teşekkürler.

Edit alcatraz:Kısaltma yaparak konuşmak yasaktır.

Suyu anlık ısıtmak çok tehlikeli çünkü kısa zamanda soğuyacak ve bir sıcak bir soğuk onları hasta edecektir. Onun için ısı mutlaka sabit olmalı.

sıcak sudan kastım onları yakmayacak 28 derecedeki bir su idi keşke belirtse idim bilinir die okunmuştur siteden die sıcaklık derecesini belirtmedim kapluşunun resmini koyarsan sevinirim yardımcı oluruz inş:)

tamam en kısa zamanda resmini koyacağım..Teşekkürler

Bir de 10-15 dkkkada bi ''vik vik'' diye sesler çıkartıyolar bu kötü birşey mi?

Resimler Bölümüne Yeni Resimler Ekledim Lütfen Bakınız...

Hadi Ama Cevap Verin!!

barkim' Alıntı:
Bir de 10-15 dkkkada bi ''vik vik'' diye sesler çıkartıyolar bu kötü birşey mi?

Resmini yollarken kaplumbağanızın karın resimlerini de yollayın. Orada pembelik veya kırmızılık var mı onu bildirin. İnşallah korktuğum akciğer enfeksiyonu olmaz.

Korkarım galiba akciğer enfeksiyonu :(
Vik vik diye çıkardığı sesler galiba sesli nefes alması.Ve hapşırıyorsa akciğer enfeksiyonunun 1. belirtisidir.Karada çok fazla vakit geçiriyorsa 2. belirtisi.Ve bir kaç tane daha belirtisi vardır.Akciğer enfeksiyonu maalesef küçük kaplumbağaların ve iyi bakılmayan kaplumbağaları yakalar.Ve çoğu kez olumlu sonuç çıkmaz.Yani hastalığı ilerlerse kurtulma şansı azalır.Kabuğunun altına bakın eğer kabuğunun iki yanında pembelik varsa resmini konuya atın.Ve paludaryumunuz yok,lambanız yok,doğru dürüst kara alanınız yok.Bir an önce bir paludaryum ve ekipmanlarını edinin kaplumbağanızın durumunu tam olarak bilmiyorum ama kaplumbağalarınız hastalığa kapılmadan elinizden geleni kadarıyla büyük bir paludaryum almaya çalışın..Ve forumdan hastalık ve sağlık konusuna bir göz atın.Ve tabiki bakım,beslenme bigi konuları da unutmayın lütfen...

O plastik akvaryum dediğin şey ölüm fanusu eğer akvaryum alıp içine gerekli ekipmanları koyacak bütçen yoksa bence geri vermelisin yoksa en fazla 1ay yaşarlar keşke biraz araştırıp alsaydın.

Geri