Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryuma geçiş ve öneriler

zombikoala

Yeni Üye
Merhaba herkese,

Yakın zamanda bakamayan bir arkadaşımdan kabuğun uzun tarafı 16-17 cm olan tatlı bir res kaplumbağa sahiplendim. 40x85x60 cm bir akvaryumum var. Akvaryumun dış filtresi vs de bulunmakta ama henüz kurulumunu yapamadım hortum ve konum ayaralayamadığım için. 100 Wattlık da bir ısıtıcım var çok verimli şekilde çalışıyor.

Şu anki durumda en acil eksiklerim filtre, kuru alan ve zemine kum veya taş. Eskiden balık akvaryumu bulunan arkadaşımdan zemin için kum aldım, koyu kahverengi yaklaşık 0.5 cm boyutlarında küçük taşlardan oluşan bir yapıdaydı. Kaplumbağamı koyar koymaz taşları yemeye çalıştı ben de korkup çıakrdım. Şuan kumsuz şekilde yaşıyor. Kuru alan olarak da eski bir makarna süzgeci kullanıyorum şuan ama kaplumbağam da ben de hiç mutlu değiliz bu durumdan doğal olarak... Filtre ve ısıtıcının da akvaryum içi konumlandırmasında nelere dikkat etmem gerekiyor hiç bilmiyorum, konforunu bozup sağlığını riske atmak istemediğim için kafamı kurcalıyor bu durum.

Bu konular hakkında yeni satın alacağım ekipmanlarda hem sağlıklı ve kaliteli olacak hem de fiyat/performansı yüksek önerilerinizi rica ediyorum. Ve kaplumbağa besleme konusunda çok yeni olduğum için genel anlamda önerilerinizi bekliyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Foruma hoşgeldiniz.

Kum olarak silis kum kullanıyoruz. Vitasand pro 78 marka sarı silis kum uygun. Hayvanlar bu kumu yiyerek hazımsızlıklarını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atarlar. Eşelenip vakit geçirirler. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri atarlar.

100 watt ampul çok. Halojen 52-53 watt yada filamanlı 60 watt ampul kullanın. Bu konuda yazdım.

Su ısıtıcıda güvenlik açısından plastik korumalı jbl protemp yada roxin veya rubio marka çelik ısıtıcılar uygun. Büyük hayvanlar özellikle düşük kalite ısıtıcıların camını vurup kırıyor. Bunlar suya tam batabiliyor.

Kuru alan için bu örnekleri inceleyin.

Geri