Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryuma Geçtim

EmirhanErms57

Bronz 3 Üye
Selamlar. Bugün yeni akvaryuma yeni filtre ve yeni kuru alanla birlikte geçiş yaptık. Bir kaç sorum olacaktı.
Akvaryumun bu şekilde yüksek olması herhangi bir eksi sağlar mı ?
Artık akvaryum çok daha ağır. Su değişimini geçtim içi boşken bile zor taşınıyor. Dip çekme yöntemi ile mi değiştireceğim artık ?
Kaplumbağamın kabuğunu kaşıması için yaki kökü aldım fakat yeni olduğundan mıdır anlamadım sürekli onu ısırıyor bir şey olur mu ?
Teşekkürler 🙏🏻

Ekli dosyalar

• IMG_1441.jpeg
    IMG_1441.jpeg
    3 MB · Görüntüleme: 51
Kuru alan çok güzel olmuş, hoşuma gitti elinize sağlık.

Akvaryum dar ama yükseklik iyi.

Filtre haznesiz model sanırım. Bunlar uygun değil kir tutma da verimsizdir. Temizlerken altından poşet geçirin ve hemen fişi çekip çıkarın. Yoksa kir olduğu gibi suya iner.

Suya el sokmamak için resun marka 2.10 metrelik mavi pompalı ucunda şeffaf yeşil çanak olan model dip sifonu uygun.

Kuru alan çok güzel olmuş, hoşuma gitti elinize sağlık.

Akvaryum dar ama yükseklik iyi.

Filtre haznesiz model sanırım. Bunlar uygun değil kir tutma da verimsizdir. Temizlerken altından poşet geçirin ve hemen fişi çekip çıkarın. Yoksa kir olduğu gibi suya iner.

Suya el sokmamak için resun marka 2.10 metrelik mavi pompalı ucunda şeffaf yeşil çanak olan model dip sifonu uygun.
Filtre olarak tetra filterjet aldım markası bilindik olduğu için bayağı da kaliteli geldi. Evet altında sünger var sadece tak çıkar oluyor direk.

Dip sifonu aldım şuanda duruyor. Peki suyu değiştireceğim zaman dip sifonunu nasıl kullanacağım ? Suyun ne kadarını boşaltmam uygun olur ?

Kuru alan için sepet aldım ve onları kesip biçerek yaptım aşırı uğraştırdı ama değdi gerçekten teşekkür ederim 😅🙏🏻

Filtrede şöyle bir sıkıntı daha çıkacak yeni aklıma geldi hayvan büyüdüğünde üzerine yapışacak kir, alg vs. kokuları hayvanı cezbeder ve süngeri yemeye başlar.

Dip sifonunun modeli nedir? Resmini çekip atabilir misiniz?

Filtrede şöyle bir sıkıntı daha çıkacak yeni aklıma geldi hayvan büyüdüğünde üzerine yapışacak kir, alg vs. kokuları hayvanı cezbeder ve süngeri yemeye başlar.

Dip sifonunun modeli nedir? Resmini çekip atabilir misiniz?
Dip sifonu diğer konuda anlattım cem bey iki konu açtığım için önce oraya cevap vermişim. Filtrenin performansını çok beğendim bir gün içinde de biraz kirlendi ama kaplumbağa yemedi. Sanırım bu durumu yakalarsam filtreyi biraz daha sık temizlemem gerekiyor değil mi ?

Filtre hazneli bir model olursa elyaf kullanabilirsiniz. Elyaf toz kirleri de tutar.

Filtre hazneli bir model olursa elyaf kullanabilirsiniz. Elyaf toz kirleri de tutar.
Kaplumbağa genel olarak filtreyle çok oynuyor. Daha birinci geceden yerini oynatmış ne kadar sağlam olmasına rağmen vibrasyon yapıyordu. Elyaf dışında hayvanın filtreye bulaşmaması için nasıl bir yön izlemem gerekiyor ? Dışının sünger olması çok fark etmiyor önceki hazneli filtreyede aynısını yapıyordu. Kabuğunu kaşıyor yani sürekli. Yaki kökü aldım onu sadece ısırıyor şuanda

Kabuk ve bacağındaki eski derileri sürter.

Kök kaşınmaya müsait genişlikte ve ağırlıkta değil. Sivri dallar var bunları koparın yada traşlayın. Gözüne dalaşabilir.

Kafayı birşeye takarsa onun yakasını bırakmaz.

Kabuk boyu kaç cm?

Kabuk ve bacağındaki eski derileri sürter.

Kök kaşınmaya müsait genişlikte ve ağırlıkta değil. Sivri dallar var bunları koparın yada traşlayın. Gözüne dalaşabilir.

Kafayı birşeye takarsa onun yakasını bırakmaz.

Kabuk boyu kaç cm?
Yarın sivri uçları tıraşlayacağım o zaman teşekkür ederim. Kabuk boyu kaç cm ölçmedim ama şöyle bi fotoğraf atabilirim. Şuan bundan bi tık daha büyük

Ekli dosyalar

• IMG_1008.jpeg
    IMG_1008.jpeg
    3.9 MB · Görüntüleme: 15
10 cm civarında o zaman 10*30-35 cm bir mango yada mopani kökü bakın. Düz yere koyduğunuzda altında boşluk kalacak bir şekilde olsun. Ters V tarzı hafif eğimli birşeyde olabilir. Çok kalın olmayacak. Hayvan altına girdiğinde ne altında kalacağı kadar ağır ne de üzerinden hemen düşecek kadar hafif olmalı.

10 cm civarında o zaman 10*30-35 cm bir mango yada mopani kökü bakın. Düz yere koyduğunuzda altında boşluk kalacak bir şekilde olsun. Ters V tarzı hafif eğimli birşeyde olabilir. Çok kalın olmayacak. Hayvan altına girdiğinde ne altında kalacağı kadar ağır ne de üzerinden hemen düşecek kadar hafif olmalı.
Maalesef dediğiniz köklerden bulamıyorum bulsam da aradığım boyuttan çok daha büyüğü oluyor dolayısıyla fiyatları 400-500 lere dayanıyor. Bu durum için herhangi bir taş, kaya veya fırça koyabilir miyiz nasıl olur sizce ?

O iki kök harici kullanmıyoruz. O ölçü harici büyükler iş görmez. Tersine akvaryumu daraltıp hayvanı rahatsız eder.

Acelesi yok. Petshop gördüğünüzde bakarsınız uygun ölçüde bulursanız resmini çekip atın bakalım.

Juenpetmarkette satıılıyordu hala var mıdır bilmiyorum. Ben tarif ederek almıştım. İstediğim gibi çıkmıştı.

O iki kök harici kullanmıyoruz. O ölçü harici büyükler iş görmez. Tersine akvaryumu daraltıp hayvanı rahatsız eder.

Acelesi yok. Petshop gördüğünüzde bakarsınız uygun ölçüde bulursanız resmini çekip atın bakalım.

Juenpetmarkette satıılıyordu hala var mıdır bilmiyorum. Ben tarif ederek almıştım. İstediğim gibi çıkmıştı.
Anladım çok teşekkür ederim 🙏🏻 ben aramaya başlıyorum o zaman uygun bir şey bulunca size almadan önce fotoğrafını atarım sizde onayladıktan sonra alırım daha sağlıklı olur. Mango veya mopani kökü bakıyorum sadece V şekillerinde biraz ağır.

Direk V şekline de benzemesine gerek yok. Düz yere koyduğunuzda altında bir iki cm boşluk olsun. Kafayı sokup kabuğa yasladı mı kaldırıp altına giriyor. Sonra başlıyor kıç sallamaya. Buna twerk diyoruz.

Tabandayken parmaklarınızla sırtını kaşıyabilirsiniz. Kaçmazsa twerk yapmaya başlar. Yalnız çok sert baskı yapmayın. Nefes almak için yüzeye çıkmak isteyebilir.

Direk V şekline de benzemesine gerek yok. Düz yere koyduğunuzda altında bir iki cm boşluk olsun. Kafayı sokup kabuğa yasladı mı kaldırıp altına giriyor. Sonra başlıyor kıç sallamaya. Buna twerk diyoruz.

Tabandayken parmaklarınızla sırtını kaşıyabilirsiniz. Kaçmazsa twerk yapmaya başlar. Yalnız çok sert baskı yapmayın. Nefes almak için yüzeye çıkmak isteyebilir.
Genelde dediğinizi kuru alanda çok yapıyor. Parmağımı kabuğuna koyunca dans ediyor hemen 😂 o arada da elimi ısırmaya çalışıyor

Kaşınmaya eşlik ediyorsa kökü kullanma ihtimali yüksektir.

Geri