Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Deride sertlik

ee9

Yeni Üye
Merhabalar, kaplumbağamın sol ön ayağında sert bir deri parçası oluşmuş durumda. Dokunduğumda acıyla geri çekmiyor, bir tepki vermiyor ancak ne olduğunu anlayamadım. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

1619519050146.jpg

Tırnaklarına yakın olan koyu renkli bölge, herhangi bir şişlik yok. Sadece o koyu renkli bölge var.

Deri yırtılması var mı? Sökülecek gibi duruyor mu? Soyulabilir gibi ise çıkarmaya çalışın.

O bölgeye eczaneden baticon alıp sürün. 15-20 dakika bekletin. Kalanı peçete ile silip akvaryuma alın. Ellerinizi iyi yıkayın. Mantar olma ihtimali var.

Hayvan evvelinde ayağını bir yere vurmuş olabilir mi? Akvaryumda dalaşacağı birşey var mı?

Akvaryumda dış filtre kullanmıyorsanız metilen mavisi alın. Kaç litre su var ona göre damla sayısını yazayım.

200 litre su var. Büyük ağabeyi var bir tane de, pek kavga etmezler genelde. Teşekkürler cevap için

İlk damlatmada 4 damla damlatalım. Sonra haftada bir 3 damla. Genel temizlik sonrası yine 2 damla damlatın.

Dış filtreli sistemde döngü (nitrifikasyon) bakterilerini de öldürdüğü için kullanmıyoruz. İyileşince ayda bir 3 damla damlatırsınız. Yada su sararır değişmek için o an vakit olmaz ötelemek gerekirse de damlatırsınız. Amonyak zehirlenmesine karşı endikedir. Lekesi çıkmaz dikkat edin. Fazla gelirse su alıp yeni ekleyerek inceltirsiniz. Deep fix dezopur yada deep fix dezofix veya Contra-ichthyo bu üçünden biri olur.

Diğeri büyük ise alfa olan diğerini sürekli sınama eğilimine girer. Belki ısırmış olabilir. Mantar olarak tehlikeli olanı düşündük ama bu ihtimalde var.

Son düzenleme:
1619693116836.jpg

Henüz eczaneye uğrayamadım batikon alamadım, o gösterdiğim bölge böyle kırmızımsı-morumsu bir hal aldı. Ne olduğunu gerçekten çok merak ediyorum ve endişelendiriyor beni açıkçası. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Bunu kaplumbağadan anlayan bir hekime tercihen veterinerlik fakültesine götürmekte fayda var. Yara iyi gözükmüyor. Kangrene çevirebilir.
Hekime gidene kadar genta göz damlası alıp sabah akşam altışar damla yemine damlatıp verirsin.

Ayagina batikon uyguladim, ayrica polimiksin ve tetrasiklinli merhem uyguladim. Bu da işlevli olur mu acaba?

Antibiyotikli pomadlar, bunlar bakteriyel enfeksiyonda etkili olur.

Bu yaranın ne kaynaklı olduğunu bilmiyoruz. Su toplaması tarzında ödem mi oluşmuş, kabuk mu bağlamış, tümör gibi birşey mi tam emin olamıyorum.

Genta göz damlası da al. Damardan da tedavi edelim kana bulaşma varsa tedavi olsun. Sabah akşam altışar damla ilk yemine damlatıp verirsin yada ağzına damlatırsın.

Bu kullandığın pomad mı sıvı mı onu da bilmiyorum. Suya salınım yapmasında bir sakınca olabilir diye bir yazı var mı prospektüste. Öyleyse suya temas etmemeli. Hayvanın ısırmaması içinde yara bandı yapıştırman iyi olur.

Cem bey,

Kabuk bagladi gibi yaranin ustu. Genta aldim, gentali yem yedirdim. Antibiyotikli krem surdum, batikonladim ve kurutuyorum. Antibiyotik kremi temizlemeden suya koymuyorum, ayrica ayirdim kendisini diger iki kaplumbagadan.

Isırıktan supheleniyorum icin acikcasi en cok.

Cok tesekkur ediyorum onerileriniz icin.

Bu şekilde hepsini uygulamaya devam edersin. Bu kabuk bağlaması ise sıkıntı yok. Ödem, kabuk altı iltihap ve şişkinlik olmadığı sürece iyileşir.

Pomadları sürdüğünde 1-2 saat kuru yerde bekletebilirsin.

1 hafta sonra durumuna bakar ona göre uygulamaya devam mı tamam mı karar veririz.

Bu hayvanlarda deri lezyonları hızlı iyileşiyor.

Diğer kaplumbağayı da kontrol etmeyi ihmal etme. Bu hayvan, akvaryumdan çıkınca sıra ötekine gelebilir. Onda da ciddi bir yaralanma görürsen alfayı ayırman gerekecek. Hafif kızarıklıklar olağan, açık yara ciddi durumdur. Uzuv kaybına kadar gider.

Bir guncelleme yapayim,

Sizin verdiginiz oral antibiyotik tedavisi ve topikal antibiyotik + pansuman tedavisi guzel sonuc veriyor. Yara kabuklanmis durumda ve oldukca temiz. Tesekkur ediyorum Cem bey, tam iyilesme saglandiginda tekrar guncelleyecegim.

Gentayı 5 damlaya düşürüp 1 hafta daha devam edelim. Sonra bırakalım.

Kuru alana çıktığında ayağını basmasını kontrol edersin. Rahat kullanabiliyorsa ödem yada iltihaptan yana bir sorun kalmamıştır.

Geri