Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Halsizlik

Can Göçer

Platin 4 Üye
Bugün farkettim ki kaplumbağam düne göre çok halsiz davranıyor uyandığımdan beri kuru alana çıkıyor halı kaydırmazı yiyordu onun için bugün paspas alacağım hareketlere gelecek olursak çok fazla enerjik yüzmüyor 2 gün önce nefes alırken sanki yavru fare sesi gibi bir ses çıkarıyordu bir şeyi yoktur sandım gecede kuru alanın rampasında kabuğunun yarısı dışarda uyumuştu camlar açıktı esinti çarpmış olabilir mi bilmiyorum çok yavaş yüzüyor sebebi ne olabilir akciğer enfeksiyonu başlangıcı olabilir mi lütfen yardımcı olur musunuz

Ekli dosyalar

• IMG_20230901_124912.jpg
    IMG_20230901_124912.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20230901_124938.jpg
    IMG_20230901_124938.jpg
    478.1 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20230901_124957.jpg
    IMG_20230901_124957.jpg
    910.6 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20230901_125010.jpg
    IMG_20230901_125010.jpg
    581.5 KB · Görüntüleme: 14
Bugün farkettim ki kaplumbağam düne göre çok halsiz davranıyor uyandığımdan beri kuru alana çıkıyor halı kaydırmazı yiyordu onun için bugün paspas alacağım hareketlere gelecek olursak çok fazla enerjik yüzmüyor 2 gün önce nefes alırken sanki yavru fare sesi gibi bir ses çıkarıyordu bir şeyi yoktur sandım gecede kuru alanın rampasında kabuğunun yarısı dışarda uyumuştu camlar açıktı esinti çarpmış olabilir mi bilmiyorum çok yavaş yüzüyor sebebi ne olabilir akciğer enfeksiyonu başlangıcı olabilir mi lütfen yardımcı olur musunuz
Evde gentagut ve d3 vitamini var kaplumbağa vitamini yok ama onuda gammarus ile birlikte alacağım

Çıkardıysanız su ısıtıcıyı kullanmaya başlayın.

Gentagutu sabah akşam 2 damla ağzına yada öğünün ilk stick yemine damlatıp suda önüne atın. 1 hafta devam edin sonra bakalım.

Gentagut açık ve 1 ayı geçti ise yeni alın.

Çıkardıysanız su ısıtıcıyı kullanmaya başlayın.

Gentagutu sabah akşam 2 damla ağzına yada öğünün ilk stick yemine damlatıp suda önüne atın. 1 hafta devam edin sonra bakalım.

Gentagut açık ve 1 ayı geçti ise yeni alın.
Gentayı 1 ay oldu heralde yenisini alacağım bugün sabah yemeğini verdim şuan bi tane yeme 2 damla damlatıp yedireyim mi yoksa akşamı mı bekleyeyim

Kuru alanda ne kadar süre durması lazım tek seferde yavru olduğu için su kaybına uğrayıp çarpma olmaması için.
Su ısıtıcısı ve yeni filtresi bugün geliyor kargo dağıtımda

Suya itiyorum Max 5 dakika suda duruyor sonra yine kuru alana çıkıyor

Son düzenleme:
Öğün zamanları verin. 3-4 saatten fazla kuru alanda durmasın. Suda 5 dakika yeterli.

Öğün zamanları verin. 3-4 saatten fazla kuru alanda durmasın. Suda 5 dakika yeterli.
Ya tam verdim siz yazdınız bi tane yemin üstüne gentagut damlattım verdim şuan iyi gibi bide o resmini attığım paspastan alayım mı şeffaf olanı

Akşam ilaç vermeyin sabah başlayın. Şeffaf paspas olur.

Sıcakladığını sanmıyorum akciğer enfeksiyonu sanırım ya
Akciğer enfeksiyonu belirtileri:

-Eğri eğri yüzmek.
-Alt kabukta pembeleşmek.
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi. ( bu büyük hayvanlar için geçerli. Yavrularda iştahsızlığa bağlı olarak zayıflama ve suya batamama durumu olur. Çabuk yorulur ve sürekli kuru alanda dinlenmek ister. )
-Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
-Çift gözün kapanması.
-Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
-İştahsızlık.
-Gözlerde çapak veya da şişme.
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.

Son düzenleme:
Bu belirtilerden herhangi biri varmı?

Son düzenleme:

-Eğri eğri yüzmek.
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi. ( bu büyük hayvanlar için geçerli. Yavrularda iştahsızlığa bağlı olarak zayıflama ve suya batamama durumu olur. Çabuk yorulur ve sürekli kuru alanda dinlenmek ister. )
-Çift gözün kapanması.
-İştahsızlık.
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
Benimkilerde bazen eğri yüzüyor 😓

-Eğri eğri yüzmek.
-Çift gözün kapanması.
-İştahsızlık.
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
Belirtiler kuru alanda ağzını açıp esneme gibi hareket yapma halsizlik
Kuru alanda fazla vakit geçirme suya girmeme

Isıtma lambası ve su ısıtıcı var mı?

Hayvan üşümeye maruz kaldı mı?

Hayvan nefes alırken hırıltılı bir ses çıkarıyor mu?

Nefes alırken başını ileri atma var mı?

Ağız açma hareketini devamlı mı yapıyor yoksa arada bir mi?

Isıtma lambası ve su ısıtıcı var mı?

Hayvan üşümeye maruz kaldı mı?

Hayvan nefes alırken hırıltılı bir ses çıkarıyor mu?

Nefes alırken başını ileri atma var mı?

Ağız açma hareketini devamlı mı yapıyor yoksa arada bir mi?
Ağzını açma hareketini ilk defa gördüm üşümeye maruz kaldım bilmiyorum nefes alırken normal görünüyor su ısıtıcı yok suyu 29 derece zaten su ısıtıcı aldım bugün geldi bozuk çıktı ısı lambası var ama 24 watt sanırım tam ısıtmıyor

Geri