Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dip Supurgesi yapimi - Resimli anlatim (Elektrikli)

PriveT

Bronz 3 Üye
Arkadaslar merhaba,
Internette arastirirken bir yerde gordum ve cok hosuma gitti. El yapimi dip supurgesi. Belki ihtiyaci olanlar olabilir diye paylasmak istedim.
Dedigim gibi bir siteden, Semphatic isimli bir uyeden Alintidir, Arkadasin emeklerine saglik.

Kullanılan Malzemeler:
mailto:/img229/3278/79541024bk9.jpg
Akvaryum silikonu - İstenilen uzunlukta boru - Pet şişe - Makas yada kesici bir alet - Eski bir iç filtre motoru (resimde sıcak silikon var kullanmadım. Elektrik bantını ise fişi bağlamak için kullandım )

Yapımı:

mailto:/img229/9909/93798117cz0.jpg

Pvc borunun ucunu silikonladım...
mailto:/img229/521/31246003yx5.jpg

Kabloyu borunun içinden geçirerek ....-->
mailto:/img218/3128/70272438kt7.jpg

Pvc boruyu motora yapıştırdım..
mailto:/img141/2838/10633237qu9.jpg

Pet şişeyi uygun yerinden keserek...-->
mailto:/img141/3194/87962981rl0.jpg

Motorun su aldığı bölümüne taktım (bu motora pet şişenin ağzı tam oturuyor yapıştırma yok )
mailto:/img102/1725/85880394jv0.jpg

Motorun su çıkışına hortumu takım.Ve dip süpürgesi hazır ...

İşte Çalışması :
mailto:/img141/1769/42929541jz8.jpg

İlk saniye ... -->
mailto:/img102/7479/16855461dj7.jpg

Ve devamında kumu karıştırarak temizlemesi ..

Yapımı sadece beş dakika sürdü.Silikonun kuruması için bir kaç gün bekledim...

Burda dikkat edilmesi gereken konu : Pet şişenin , kullanılan motorun gücüne göre ayarlanması . Mesela ben bu motorda , pet şişeyi biraz daha uzun kestiğimde kumu yeterince karıştırmadan çekim yapıyor , Biraz daha kısa kestiğimde ise kumuda çekiyor . Resimde gördüğünüz tam olarak istediğim şeydi . Kumu belli bir seviyeye kadar kaldırıyor ve içinde çeviriyor kumun altından çıkan pisliği çekişini görebiliyorsunuz :)

Cvp: Dip Supurgesi yapimi - Resimli anlatim (Elektrikli)

Eski filtre motorunu herkes bulamayabilir. Ama paylaşım harika olmuş. Emeğinize sağlık :)

Evet, haklisiniz, hani dedim belki bu arkadas gibi filtresini kirmis birisi daha olabilir ve isine yarar.

Dip süpürgeleri ucuz ekipmanlar onun için ben uğraşmak yerine satın almayı tercih ederim.

Açıklama gayet akıcı olmuş, bulup paylaştığınız için teşekkür ederiz. :)

imkanı olmayan yada ne biliyim bulamayanlar için gayet guzel bi paylaşım ..

faydalı bir sunum olmuş

nameste108' Alıntı:
Dip süpürgeleri ucuz ekipmanlar onun için ben uğraşmak yerine satın almayı tercih ederim.

Açıklama gayet akıcı olmuş, bulup paylaştığınız için teşekkür ederiz. :)

Rica ederim. Isin aslini soracak olursaniz, ben de satinalip kullanacagim. Ama inaniyorumki kendim yapip kullaniyim diyecek kisiler de cikar. Heleki filtrenin alti kirilip, ellerinde boyle filtrenin motor kismi kalmis kisiler.

Geri