Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

dış filtre çalışma süresi

nameste108

Platin 2 Üye
gerekli biyolojik döngüyü sağlaması için, filtrenin içindeki bakterileri yaşatmak için dış filtrenin 7/24 çalışması gerekli diye okudum. Doğru mudur ?

Eğer öyleyse benim dış filtremin su veren kısmı üsten taziklice su veriyor bu da gürültü yapıyor. Kapluşları gece rahatsız eder mi? (filtre gayet sessiz ancak su veren kısmı şelale şeklinde suyu 10 - 15 cm üstten bıraktığı için su sesi yapıyor)

bu ve bunun gibi sorunları filtrelerin çalışma saatlerini tartışalım. :)

Cvp: dış filtre çalışma süresi

Aslında tartışmaya gerek yok. Filtreler ne tür olursa olsun 24 saat çalışmalıdır. Sadece biyolojik döngü için değil, aynı zamanda suyun devir daim yapması açıısndan da önemli. Nitrifikasyon bakterileri oksijen sağlanmadığında 30-40 dakika içinde ölmeye başlar. Bu durumda biyolojik döngü sekteye uğrar. O yüzden gece gündüz çalıştırılmalı. Eğer dış filtrenin yağmurlama aparatı var ise suya yakın tutularak yada tamamen suyun içine gömülerek ses kesilebilir.

Benim kaplumbağalarım özellikle su çıkış yerine yakın uyumayı seviyorlar örneğin. Akıntıyı seviyorlar.

O yüzden bu konuda bilimsel olarak yeteri kadar makale var, kesin kanı filtrenin türü ne olursa olsun 24 saat çalışmalı.

Cvp: dış filtre çalışma süresi

net açıklama için teşekkürler.

İçine gömmeyi deneyeceğim.

Geri