Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dış Filtre (Yosun sorunu)

Zencefil

Bordo Bereli
Dış filtremi yaklaşık bir aydır kullanıyorum.İki hortumunda da küçük benekler şeklinde oluşumlar başladı.Bir süre daha geçince bunlar yosunlara dönüşecek tahminim.Bu bir süre sonra debiyi etkileyecektir.
Dış filtre kullanan arkadaşlardan bu oluşumun normal olup olmadığını öğrenmek istiyorum.Kaplumbağaya bir zararı olur mu yosunların?
Temizliğini nasıl yapacağım bu hortumlarn? Ya da ne aralıkla değiştirmem gerekir hotumları?
Yosun engelleyici ürünlerden kullansam işe yarar mı?
Görüntü canımı sıkmaya başladı yardımlarınızı bekliyorum.

Benim dış filtre borularında hiç yosunlanma problemi olmadı. Geçen hafta aylar sonra ilk defa temizledim hortumları. Çapları yarıya inmiş hemen hemen o kadar dolmuş içleri :D Çok zahmetli oldu. Nerdeyse işimin yarısında çöpe atıp yenisini alacaktım :D
Nasıl temizlediğimi anlatayım. Dış filtre hortumlarının uçlarındaki plastik yerleri ayırdım, kalın bir kablo yardımıyla (ben anten kablosu kullandım) bir parça elyafı hortumun içinde defalarca gezdirdim. Hortumun bir ucuna elyaf koyup sonra su tutarsan elyaf hortumdaki pisliklerle öteki taraftan çıkıyor. Bu da bir yöntem, çok kirlenmemiş filtrelerde işe yarayabilir belki :)

Biz 130 lt akvaryumda balık bakarken bizim de büyük bir dış filitremiz vardı(akvaryum ve araç gereçleri hala salonda duruyor ama ne yazık ki içinde balık yok içi boş.Onda kapluş bakmama da izin vermiyorlar :( kendi ufak 30 lt akvaryumumda bakıyorum ).Biz akvaryumu yılda birkez suyunu değiştirip yıkardık.Sizin dediğiniz gibi filitrenin hortumları içerisinde yosunlar olurdu.Biz onları hatırladığım kadarıyla bir yerlere vurdurarak ve tazikli su vererek temizlerdik.Yosunun kapluşa zarar vereceğini sanmıyorum ve akvaryum güneş alan bir yerdeyse yosun olması doğal bir şey.Hortumu ne aralıkla değiştirmeniz gerektiği konusunda hiçbir fikrim yok.

Temizleme önerileri için teşekkürler.Bir anten kablosu da bende var:D hafta sonu temizleyeceğim dediğiniz şekilde.
Evdekiler bakıp iğrenç olmuş diyene kadar durumu fark etmemiştim.Akvaryum güneş alan bir yerde.Ama içinde falan bir yosun oluşumu görmemiştim daha önce.

Bir de bu yosun oluşumunu önleyen kimyasallardan kullanırsam akvaryumda ki dengeyi bozar mı?

Bence bozmaz :) Akvaryumlar için satılıyor zaten. Kapluşa bir zararı olmaz diye düşünüyorum.

Dış filtre hortumunun bir ucuna pamuk tık, sonra musluğa bağlı olan hortumu pamuk tıktığın tatava sabitle musluğu aç, tertemiz oluyor.

Geri