Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum Yaptıracağım

efeyilmazz

Moderator
Yönetici
İyi günler. Şu şekilde bir akvaryum yaptıracağım camcıdan. 600 tl dedi uygun mudur? Kaplumbağayı ne kadar süre idare eder? Kabuk boyu 5cm civarı.

Ekli dosyalar

• 58F9536D-2B21-451A-AE2E-741BB8CB60EA.jpeg
    58F9536D-2B21-451A-AE2E-741BB8CB60EA.jpeg
    434.3 KB · Görüntüleme: 23
6 mm götürür gibi ama 7 mm camdan yaparsa daha sağlam olur, alta kuşakta atsın. 3 cm genişliğinde aynı camdan alt tabanı dolanacak.

7 mm olursa eni 35 cm olsun. Bu şekilde 2 seneye yakın gider. Hayvanın büyümesine bağlı.

Yükseklik 50 cm olsa mı diye düşünüyorum. Hayvan 10 cm kabuk boyunu geçtiğinde 15 cm mesafeden dışarı atlar.

Rampa aşağı kadar olmasın. 45 dereceden biraz daha tatlı bir eğim ve en az 10 cm'lik kısmı su içinde olmalı.

Biraz daha tatlı derken 45 dereceden az olacak dimi eğim?

Böyle yazdım

Ekli dosyalar

• 2598439C-A9F9-4358-97FA-02AFBEE5472C.jpeg
    2598439C-A9F9-4358-97FA-02AFBEE5472C.jpeg
    308.4 KB · Görüntüleme: 14
Şu şekilde mi olacak?

Ekli dosyalar

• 426657B9-0110-496E-8F1A-1791E40F820C.jpeg
    426657B9-0110-496E-8F1A-1791E40F820C.jpeg
    489.6 KB · Görüntüleme: 15
Evet, 20cm yazdığınız doğru gibi olacak. 35 derece uygun olabilir.

Eğer akvaryumu 35cm genişliğinde yaptırırsanız daha fazla kullanabilirsiniz. 16-17cm kabuk boyuna ulaştıklarında 30cm genişlik manevra yapmasına yetmiyor.

70x30x45 boyutundaki bir akvaryum ortalama ne kadar su alır? yani bu akvaryum için tetra ht 50w yeterli midir yoksa 100w mi alayım?

30cm su dolduracağınızı düşünürsek 63 litre su olacak. Kışın 28 dereceye getirmesi zor olur, özellikle sabaha yakın saatlerde. Ben 90 litre su alan akvaryumumda tetra ht 200w kullanmıştım.

100w hem daha kısa sürede suyu ısıtacağından sürekli çalışmaz ve biraz daha tasarruflu olur.

sunsun hj 311-b iç filtre yeterli gelir mi şimdilik hayvan daha küçük çünkü. birde bu halısahadaki yapay çimlerden biraz kestirdim kuru alana onlardan yapıştırsam olur mu? birde camcı normal silikon kullanırım dedi akvaryum silikonuyla farkı yokmuş ikiside dezenfekte ediliyormuş yani kullandığı markanın öyle imiş.

Dezenfekte için zaten akvaryumu aldığınızda akvaryumu komple doldurup içerisine tuz atıp süngerle temizleyeceksiniz ya da deterjanla köpürterek temizleyip durulayacaksınız fakat normal silikon sağlam olur mu bilmiyorum. Akvaryum silikonları daha sağlam ve uzun ömürlüdür.

Eğer iç filtre elinizde varsa deneyebilirsiniz hayvan ufakmış çok kirletmez. Ama 2w 300L/h olduğundan bu akvaryumu temiz tutacağını sanmıyorum.

Eğer su kısa sürede kirlenirse 700L/h ya da 800L/h bir iç filtre alabilirsiniz.

Silikon işini pek bilmiyorum yaptırdıktan sonra akvaryum patlak verebilir. Hem kaplumbağa da bu silikonu yiyebilir. @cem Bey bu konu hakkında biraz daha bilgili ve yardımcı olabilir.

Dezenfekte için zaten akvaryumu aldığınızda akvaryumu komple doldurup içerisine tuz atıp süngerle temizleyeceksiniz ya da deterjanla köpürterek temizleyip durulayacaksınız fakat normal silikon sağlam olur mu bilmiyorum. Akvaryum silikonları daha sağlam ve uzun ömürlüdür.

Eğer iç filtre elinizde varsa deneyebilirsiniz hayvan ufakmış çok kirletmez. Ama 2w 300L/h olduğundan bu akvaryumu temiz tutacağını sanmıyorum.

Eğer su kısa sürede kirlenirse 700L/h ya da 800L/h bir iç filtre alabilirsiniz.

Silikon işini pek bilmiyorum yaptırdıktan sonra akvaryum patlak verebilir. Hem kaplumbağa da bu silikonu yiyebilir. @cem Bey bu konu hakkında biraz daha bilgili ve yardımcı olabilir.
ben özellikle sordum daha öncede kaplumbağa akvaryumları yapmış ve herhangi bir sıkıntı çıkmamış yani.

Öylesi daha sağlıklı olur.

Bu arada sadece kuru alan tabanına yapay çim koymanızı öneriyorum. Rampaya koyarsanız bu yapay çimler sürekli kopar ve akvaryumu kirletir, temizlemeside zor olur.

Camcıya ayrıca bu şekilde rampayı silikonlattırabilirsiniz. Bu sayede kaplumbağa rahat bir şekilde kuru alana çıkabilir. Ya da yassı, sivri olmayan çakılları rampaya silikonlayabilirsiniz.

odRnQQ.jpg

Öylesi daha sağlıklı olur.

Bu arada sadece kuru alan tabanına yapay çim koymanızı öneriyorum. Rampaya koyarsanız bu yapay çimler sürekli kopar ve akvaryumu kirletir, temizlemeside zor olur.

Camcıya ayrıca bu şekilde rampayı silikonlattırabilirsiniz. Bu sayede kaplumbağa rahat bir şekilde kuru alana çıkabilir. Ya da yassı, sivri olmayan çakılları rampaya silikonlayabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 5229
yapay çim koymayı düşünüyordum ama söylediklerinizi de değerlendireceğim. bu arada camcının gerçek akvaryum silikonu koyup koymadığını nerden anlayabilirim? mesela akvaryum silikonuyla yaptım der fakat normal silikon ile yapar.

Öyle bir durumda anlamanın bir yolu yok. Akvaryum silikonları normal silikon gibi kokar ve gözükür. Tek farkları daha uzun ömürlü olmaları ve zararlı katkı maddeleri içermemeleri.

Yerinde gidip görmek lazım eğer şüpheniz oluyorsa.

sürekli adamı da darlamak istemiyorum ama insanın aklına herşey geliyor yani

Akvaryum silikonunu sen alabilirsin. Sista marka. Diğer silikon kurusa bile salınım riski mevcut. En az bir hafta durup hem sertleşecek hemde kokusu gidecek. Arkasından su doldur varsa metilen mavisi dök yoksa iki çorba kaşığı tuz döküp karıştırarak erit, bulaşık süngeri ile her köşesinden camından geç 1 gün beklet sonra suyu alıp temiz su ile durula ve su doldurup kullan.

Akvaryum silikonunu sen alabilirsin. Sista marka. Diğer silikon kurusa bile salınım riski mevcut. En az bir hafta durup hem sertleşecek hemde kokusu gidecek. Arkasından su doldur varsa metilen mavisi dök yoksa iki çorba kaşığı tuz döküp karıştırarak erit, bulaşık süngeri ile her köşesinden camından geç 1 gün beklet sonra suyu alıp temiz su ile durula ve su doldurup kullan.
peki kullanılan silikonun akvaryum silikonu olduğunu nasıl anlayabilirim

Üzerinde yazıyor. Yapı marketlerde mevcut.

Geri