Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dış Filtrenin Aşırı Kum Çekmesi:(

potash

Bronz 1 Üye
Tetratec Ex 1200 Plus dış filtrem çok fazla kum çekiyor. Geçenlerde artık zamanı geldiği için iç malzemelerini yenilemek için kovayı açtım ve gördüğüm manzaraya şaşırdım. Bu kadar fazla kumu hazneye alması normal mi? Akvaryum tabanında 0.5 mm kalınlığında gayet homojen sarı silis kum var. 250 litrelik akvaryumda 35 kilo civarı kum vardı ama filtrenin içine giden miktar yüzünden giderek azalıyor. Filtre kovasına giren kum artık öyle incelip yumuşamış ki balçık halini almış yani akvaryuma geri boşaltmanın imkanı kalmamıştı. Bu durum filtreye zarar verecek diye çok endişeleniyorum. Hayvan tek ama öyle hareketli ki sürekli kum havalandırıyor ve filtre hepsini çekiyor.
Ne yapabilirim?
Filtrenin temizliğinden memnunum, su hep berrak, sirkülasyon gayet iyi. 

Dediğim gibi suyun temizliğinde sorun yok ama bu kum olayı çok can sıkıcı.
Ayrıca filtrenin komple temizliğinden bir süre sonra suda parça parça kahverengi yosun (diatom?) oluşmaya başladı. Bu yosun parçaları gidip emiş borusunun aparatına yapışıyor. Bir de bu sıkıntı olmaya başladı. Bu ayrı bir konu aslında. 
Benim asıl derdim bu kum çekme olayı. 
Dış filtre ve silis kum kullanan arkadaşları sizde de bu sıkıntı var mı ve önerileriniz neler?

Ekli dosyalar

• 000_0007.JPG
    000_0007.JPG
    110.2 KB · Görüntüleme: 72
  • 000_0001.JPG
    000_0001.JPG
    150.2 KB · Görüntüleme: 73
Silis kum ağır kumdur o yüzden seramik üstüne çıkmaz. Kumu kovadaki kirli suyu yavaşça dökerek tabanda bırakırız. Temiz su ekleyip çalkalayarak pislikten ayrıştırır tekrar akvaryuma dökeriz. Bunu bir iki defa yaparız. Kumu ziyan etmişsin, çalkalama yoluyla temizlenirdi. Sonuç olarak ziyan olacak kum bir çay kaşığını geçmez.

Su emiş ucunu biraz daha yükselt. Tabandan 10 cm kadar yukarıda olsun. Yeni kumda bir miktar tozuma olur bu filtre tarafından çekilir. İkinci sebep ise hayvanlar eşelenirken yada kumda hızlı hareket ederken kumu kaldırır. Bu da filtre tarafından çekilir. Tabana indirmene gerek yok hayvan kiri havaya kaldırır.

Yosun alg, kahverengi olanda diatom algdir. Yosunlanmaya yosun dediğimiz için kahverengiye (diatom alg) doğrudan alg diyorum.

Bu diatom alg için en uygun olan jbl silicate ex'dir. Bu oluşmasını önlerken olanın da yüzeyini kaplayarak çoğalmasını önler. Granül kahveye benzer yıkarken ilk yoğun tozunu yıkar bırakırız suda çok tutulmaz max 1 dakika kadar. Etkinliği o açığa çıkan kahverengi sudur. Birde seachem phosguard var ama onu az miktarda kullanıyoruz. Oluşmasını önlüyor ama halihazırda olanı yoketmiyor.

Temizlik zamanı jbl'nin hortum fırçasını kullanır pisliği temizleriz.

Bende de ayni filtre var. Tabanda 2 mm kadar kum oluyor.Az oldugu icin atiyorum.

Sizde fotograftan tam anlayamadim. Acaba cikis borusunu, kuma fazla mi yakin tutuyorsunuz?

Cvp: RE: Dış Filtrenin Aşırı Kum Çekmesi:(

asliaral' Alıntı:
Bende de ayni filtre var. Tabanda 2 mm kadar kum oluyor.Az oldugu icin atiyorum.

Sizde fotograftan tam anlayamadim. Acaba cikis borusunu, kuma fazla mi yakin tutuyorsunuz?

Yok o kadar yakın değil aslında. 6 cm kadar kumun üzerinde. Dipteki suyu daha iyi çeksin diye böyle konumlandırmıştım ama galiba bu kadar aşağıda gerek yok. Akvaryumu tam kapasite kullanıyorum yani su tam dolu. Boruyu biraz daha yukarı çekmemde sıkıntı olmayacaktır.

Ya üzüldüm cidden, o kadar kum heba olmuş, yazık gerçekten. O kadar incelmişti ki bulamaç halindeydi artık. Normalde haftalık dip temizliğinde dip sifonunu kuma yaklaştırıp çektiğimde haliyle bir miktar kum geliyor, o kumu temizlik kovasından süzgece aktarıp hafif çalkalayıp akvaryuma geri koyuyorum ancak filtredeki süzgece gelecek halde değildi; direkt akvaryuma boşaltabilirdim halbuki. Şimdi elimde pakette kalan kullanılmamış kum var biraz. Bunu yıkayıp akvaryuma ekleyeyim. Bir daha da kum kaybına izin vermeyeceğim. 

JBL Silicatex mi, JBL Silikatex mi? Yani biri "c" ile; diğeri "k" ile. İkisi de aynı ürün ama biri diğerinin öncülü veya ardılı gibi mi? Bir de "rapid" yazanlar daha mı etkili? Aralarında fiyat farkı olduğundan bilmek istedim.
Bir de ürünü 1 veya 2 hafta sonra çıkarıp yenisini mi koyuyoruz yoksa aynı ürünü yıkayıp tekrar kullanabiliyor muyuz? Yıkanıyorsa musluk suyu mu, akvaryum suyu mu kullanıyoruz?

Jbl silicate ex. Diğerini bilmiyorum. 3 ay kullanacaksın. Poşetin yarısı yeterli.

Yarısını torbaya doldurup az birşey suda tut. Sonra üstten 2. Sepetteki malzemenin üstüne torbayı esnetip yayarak yerleştir. elyafı da onun üstüne koy. 3. Sepetteki malzeme üstüne de olur.

Tek poşette miydi iki ayrı poşette miydi şimdi hatırlamıyorum. Kutudan çıkanın yarısını kullanacaksın. Böyle diyim sağlam olsun.

Geri