Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dişbudak dalından yaptığım uyku ve soluk noktası

annie

Elmas 3 Üye
su kaplumbağası akvaryumu
su kaplumbağası bakımı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Dişbudak dalından yaptığım uyku ve soluk noktası

bende dış filtre borusunun su çıkış uç kısmındaki ek parçayı söküp bu şekilde yaptım. sürekli anlatmak istediğim bu. sen tahta çubuktan yapmışsın. bu olursa tutunup hem dinlenip hemde uyuyorlar. arkadaşlara örnek oluştursun. eline sağlık.

Çok kullanışlı olmuş kuru alan bile yapılabilir bu şekilde hem istenilen şekilde verilebilir :) ellerinize sağlık

Teşekkürler :) Kuru alan için bazı fikirlerim var benimde aslında bambu çubuklar vs. iyi iş görür diye düşünüyorum.Eğer yaparsam onuda burada paylaşırım.

bambu lambri tarzı geçme parkeler var suya dayanımlı ama paket halinde satılır. yanmaya dayanıklı parkeden sonraki ikinci pahalı parke. avustralyadan geliyor diye aklımda kalmış. bir kaç sene evvel metrekaresi 80 tl birşeydi.

Abi şu koçtaş ta felan satılan bambu çubuklar varya ince.Onları sal gibi hem iple hemde akvaryum silikonuyla birleştirip birazda derinlik verip içine kum koymayı planlıyorum.

içine kum koymadan evvel bir dene hayvan üstüne çıktığında bir miktar batacaktır. ama seninki ufak daha. ona göre ayar yapılabilir. uçlarını silicon yap içine pislik dolmasın. dışarı kum dökülmesin. aslında dört köşeden ayak yaparsan daha saplıklı olur yere basar sabit durur. ama arka taraf ağır olmalı. hayvan rampadayken öne doğru kaykılmasın.

Aynen abi vantuzla felan sabit durmaz.Bir nebzede olsa hırdavat işi lazım.Araştırıcam biraz bakalım :)

annie' Alıntı:
Aynen abi vantuzla felan sabit durmaz.Bir nebzede olsa hırdavat işi lazım.Araştırıcam biraz bakalım :)

Kurmak istediğiniz kuru alan,kuru alanda kullanmak istediğiniz kum miktarı ve bambu yüzey alanı ile orantılı.
Yeterli alan;
yoksa kum miktarını azaltmak,
varsa bambu yüzey alanını büyük tutmak çözüm olacaktır.
Problem yaşamamak için projenin matematiğini deneyle destekleyerek yapmak gerek ki zaten yaratıcılık konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Teşekkür ederim :) Dediğiniz gibi araştırma yaparak bu işi de çözeriz diye düşünüyorum.Kuru alan yaparken akvaryumu patlatıp 100 lt suyu odama çaresizce boşalttıktan sonra biraz daha titiz çalışıyorum buda iyi bir tecrübe oldu benim için :))

Kuru alandaki Kum hayvanı rahatsız edebilir bence

Doğrusu bu uygulamayı sadece üretim teraryumlarında gördüm.Onunda amacı dişinin kumu eşeleyip yumurtalarını bırakması için.Ama düşünüyorum da neden rahatsız etsin ki sonuçta doğasında içli dışlı olduğu bir madde oda.Plastik halı kaydırmaz daha zararlı.Sıcak kumun iyi olabileceğini düşünüyorum.Ayrıca halı kaldırmaz hakikaten çok zararlı olabilir.Çünkü 12 saat 32 derece görüyor ve o madde bir etkileşime giriyor.Üstüne hayvan o hassas kabuğu bırakıyor ve o kabuğun sağlıksız gelişmesi işten bile değil bence.

bambunun üstüne mi koyacaksın ben kamış gibi iç boşluğuna koyacaksın sandım. üstte kum olmaz hayvan ıslak çıkacağı için kum üzerine yapışacaktır. kuruduğunda bu hayvanı huylandırıp rahatsız eder. kum yerine üzerine silicon ile taş yapıştırabilirsin. ama sadece rampa kısmına yapman yeterli üst kısım zaten ahşap. bambuların birleşme noktalarında kullanacağın silicon üst kısma fazla taşmasın. kalkacak siliconları hayvan koparabilir.

Abi oda çok kaba oluyor ya yokmu kum gibi yumuşak kullanılabilir birşey.Yada farklı tür bi kum felan?

annie' Alıntı:
Abi oda çok kaba oluyor ya yokmu kum gibi yumuşak kullanılabilir birşey.Yada farklı tür bi kum felan?

JBL firması linkte kuru alan için neler kullanabileceğini belirtmiş
Olası bir huysuzluğa karşı hindistan cevizi talaşı denenebilir diye düşünüyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:

Telefondan göremedim ama bakacağım hocam teşekkürler :)

Yumuşak olmasına gerek yok sonuçta kemik üstü oturuyor. Sadece alt bağayı tahriş edecek birşey olmasın.

Benim buyuk akvaryumda dediginiz yumurtlamasi icin bir kuru alanda kum kullandim hatta kuru alan kurumuz bambu cubuklari yaprak ve 4 adet yesil plastik bambu ve 150 kg kumdan yapildir, kum 2mm yani silisten biraz daha kaln akvaryuma dokulmesi goruntu olarak cok sorun degol cunku renkler ayni ama gercekten uretme amaci yoksa onermem hayvanlar terci etmiyor

Sağol Ali bilgilendirmen için.Ben rahat ve sağlıklı olacağını düşünmüştüm.Peki başka bir fikrin varmı yani kum gibi eşeleyip yatması için toprak vb.

annie' Alıntı:
Sağol Ali bilgilendirmen için.Ben rahat ve sağlıklı olacağını düşünmüştüm.Peki başka bir fikrin varmı yani kum gibi eşeleyip yatması için toprak vb.

Bu canlılar kuru alana ya da karaya vücut ısılarını dengelemek,yumurtlamak ve kıyıda yakalayabilecekleri avları avlamak için çıkıyor.Alisarp'ın dediği gibi üreme durumu olmadığı için pek de gerekli bir materyal değil açıkçası.

Geri