Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dişi olan kuru alana çıkmıyor.Erkek olan kuru alandan inmek istemıyor

astek1986

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar bugün 2 yeni kaplumbağa aldım. ısıtıcı,akvaryum ve filtre dahil tam takım aldım. kuru alanda yaptm.ancak uv lamba yerine 50wt spot lamba kullanıyorum. bunlar sizce nasıl. bir başka merak ettiğim şey erkek olan sürekli kuru alnda kalıyor suya girmiyor orada uyuyor.dişi ise hiç çıkmıyor ve yem yemiyor.neden erkek hep kuru alnda kalmak istiyor.dişi neden çıkmıyor yardımcı olurmusunuz.suyun ısısı 28-30 arası.kış uykusuna yatırmamam için ne yapmalıyım ve kaç saat kuru alan ışığını açmalıyım.teşekürler şimdiden

Konu başlığı konu içeriğiyle alakalı olmalıdır.Ayrıca konu yanlış yerdedir // furkan54ozan

RE: yardım edermisiniz arkadaşlar

Dişi olanda yakında alışacak ve kuru alana çıkacaktır.
Erkek olan kuru alandan hiç inmek istemıyor demişsiniz...Kontrol edin linki.Belirtiler varmı ?
mailto:/forum/akciger-enfeksiyonu-respiratory-fdnfection-t-148.html
Kış uykusuna yatan kaplumbaga kalkamayabilir.Kesinlikle kış uykusuna yatırılmamalı.
Kuru alanın ışığı sürekli açık kalmalı ki kuru alan sürekli sıcak olabilsin.
Ayrıca konu yanlış yerde!
Birdahakıne doğru yere açın.

RE: yardım edermisiniz arkadaşlar

bence karşılar ama günde 1 saat güneşlendirmeyi unutmayın :) kış uykusuna yatırmak için 15 derecenin altında olması lazım ama kaplunbağadan kaplunbağya değişir :) geceleri kapatsanız yeterli
ama yatırmamanızı tavsiye ederim çünkü vücut hareketleri yavaşlıyacağı için kış uykusunda takrar uyanmayabilir yani kalbi durma olasılığı çok ama siz yiede kapluşunuzn hayatını riske atmayın derim :)

furkan arkadaş yanlış yerde açtığım için üzgünüm acele yazdım hemen hayvan ölsün istemiyorum.ayrıca şuan ısı en fazla 30derece.15 e çekersem bu havada üşümezmi.boludayım malum biraz soğuk.ilginize minnettarım sağolun

30 derecede çok fazladır.
26-28 derece arasına sabitleyin.
İndirmeyin 15 dereceye.Kaplumbagalar kış uykusuna yatmamalı!

furkan kardeşim yeni üye olduğumdan beni bağışla.son sorum şudur şimdi ben sabah açıp gece kapatsam kuru alan ışığını olurmu.şimdi kapalı ışık baktım erkek hala kuru alanda arka bacaklarınıda uzatmış arkaya dinleniyor.hastalık belirtisi şuan yok.dişi yok denecek kadar yemek yiyior neyapmalıyım.çok teşekkürederim tekrar.

Siz akvaryuma atın o yer.Sizden çekiniyor olabilir.
Sabah yakıp akşam sönüdürürseniz gece sabaha kadar kuru alanda üşüyebilir...

peki sabahtan akşama yaksam olurmu sizce. zararlı olmazmı çünkü hayvan hep kuru alanda olcak ne önerirsiniz
pardon 24 saat dicektim üzgünüm

Hayvan hep kuru alanda olmaz.Suda yüzer kurulanmak ve dinlenmek için kuru alana çıkar.Zararı olmaz merak etmeyin.

ozman ışığı hiç kapatmıyorum.umarım bu onların dengesini bozmaz doğayı taklit etme adına

çok teşekkür ederim arkadaşım saol.bir sorun olursa paylaşırım tekrar

Merhaba Arkadaşlar,
siteden yaklaşık 1 sene mecburen uzak kalmakla birlikte inşallah artık aranızdayım.
Astek arkadaşımıza şunu söylemek istiyorum, kapluşlarınız öncelikle mekana alışacak , bu yaklaşık 1 hafta 10 günlük bir süreç. Suya girmemeleri ya da yem yememeleri normal.

Birde ışıklarını sürekli açık tutmanıza gerek yok çünkü ısıtıcınız sıcaklığı dengeler ancak akvaryumunuzun tepesi açıksa sıcaklık dağılabilir.
24 saat ışığı açık tutup elektrik faturasından batmanıza gerek yok :)
Bu arada eski arkadaşlara ithafen kapluşum 1,5 yaşında oldu...

özlem arkadaşım iyi güzel söylüyorsunda ışığı kapatmaya korkuyorum dişi çıkmıyor oraya artık kabuğu yosun bağlıcak nerdeyse beyaz ipeksi tabaka oluşmaya başladı.erkek hiç inmiyor kuru alandan acaba erkektenmi çekiniyor.akvaryumun üstü yarısı açık kapaklı kullandığım ampül spot 50 wt.birde erkek sürekli uyuyor su ısısı 26-28 arası.yardımını bekliyorum. birde ışığı kapatmama sebebim bolu soğuk ve güneşli gün sayısı çok şuaralar.
PeyniR~PörtleK güneşe koyamıyorum akvaryum büyük ve güneş yok :D

Geri