Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Edi hasta

kazma7

Gümüş 3 Üye
Bugün tenis oynamaya çıkmıştım ki geldiğimde Edi kuru alanda kafasını kaldırmadan yatıyor elliyorum bakıyor yine aynı pozusyona geliyor hangi ilacı almalıyım acil.

Cvp: Edi hasta

Var evet ama ben ilaç sormuştum isimler var elimde monodoks tetradox doksisilin onadron hangisi iyidir babam birazdan çıkacak alcak nöbetçi eczaneden

O söylediğiniz antibiyotikler akciğer enfeksiyonu tedavisinde kullanılıyor. Akciğer enfeksiyonu olduğundan emin olmamız gerekir. Bu tarz belirtiler var mı?

-Eğri eğri yüzmek.
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi. -Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
-Çift gözün kapanması.
-Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
-İştahsızlık. -Gözlerde çapak veya da şişme.
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.

Sanırım bahsettiğiniz ilaçların etken maddesi aynı.
Siz bunlardan her hangi bir tanesini alarak başlayabilirsiniz tedaviye.
Forumda genelde monodoks ve tedradox kullanılmıştı.

Size önerim 2 lt suya 200 Gr kaya tuzu koyup tospiki 10 dakika icine koymaniz. Bana da veteriner söyledi ve enfeksiyona karşı gerçekten cok ise yariyor. Bu sayede eğri yüzme geçti ve kuru alana da çok sık cikmiyor artik. O ilaçların yat etkileri varmış. Veterinerim önermedi o ilaçları. Kaya tuzunun hic bir yan etkisi yok. Bana burda kimse katilmiyor bu konuda ama kimsenin veterinerden iyi bilicek hali yok. Ayrintili bilgi için özel mesaj ile ulaş bana. Burda anlatmamamin sebebi ise bu tedaviye çok atıp tutmalari.

Bana akciğer enfeksiyonu için tetradox önermişlerdi. Alper beyin dediği gibi çok olmamak şartıyla az miktar kaya tuzu da kullanabilirsiniz. Size tavsiyem ilaca başlamadan önce su sıcaklığını 30-32 derece arasında bir sıcaklığa ayarlayın ve vitamin takviyesi yapın. Geçmiş olsun..

Ilac baslamayin daha. Yan etkileri çok. Dedigim gibi ben yan yuzme iştahsizlik ve kuru alan gibi sorunlari yendim :) 2 lt suya 200 gr KAYA TUZU! Ne fazlasi ne azi ::)

Alper bey gerçekten fazla değil mi o söylediğiniz miktar? :)

Hayir degil :) Veterinerim oyle dedi. 10 DAkika kalicak :) Ben iyilestirdim nerdeyse.

10 dk tuzlu su banyosu şekşindeyse gayet mantıklı. Ben akvaryum suyunun içine koyulacak ve kapluş sürekli tuzlu suya maruz kalacak sandım. Öyle olursa zararlı :)

Yok o tedavide kullanilmiyor. Dezenfekte icin. Benim dedigim tedavide kullaniliyor. Ve tetradox tan daha etkili ve daha zararsiz oldugunu soyleyebilirim. Ama ben bu tedaviyi soyledigim de kimse inanmamisti bana. Herkes veteriner zaten burada dimi? :)

Sürekli tuzlu su içinde bulundurma zaten bir tedavi yöntemi olamaz. Direkt olarak kapluşa zarar verir. Ama günde 10 dk tuzlu su banyo şeklinde yapılacak bir tedavi mantıklıdır ona bişey demem.

Evet halen kullanıyorum,büyük değişiklikler gözlemledim :)

Geri