Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ekipman için yardım

mellis

Yeni Üye
Merhaba burda yeniyim yaklaşık 3 aydır 2 tane kırmızı yanaklı su kaplumbağası besliyorum şehir dışında olmamdan kaynaklı yanında verilen ölüm fanusunda (...) beslemek zorunda kaldım şimdi hiç vakit kaybetmeden akvaryum ve gerekli ne varsa temin etmek istiyorum ama yaşadığım yer çok küçük olduğundan yem bile zor buluyorum maalesef güvendiğiniz önerebileceğiniz bir site varsa link bırakırsanız çok sevinirim

Foruma hoşgeldin. Akvaryumu ne kadar büyük alırsan o kadar uzun süre gider. Şu linkteki konuda bilgi mevcut.

Güvenilir sitelerin başında juenpetmarket başta geliyor. Ürün çeşidi en fazla olan site. Sürüngen ve balık bölümlerini incelersin.

Teleskopakvaryum da güvenilirdir. Teleskop biraz daha hesaplı ama ürün çeşidi biraz daha az. Ben bu ikisinden sürekli alırım.

Netten alım piyasaya göre nerdeyse yarı yarıya ucuz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
NE KADAR SEVİYEDE SU OLMALI AYRICA

BU AKVARYUM 7-8 LİTRE SU ALIYOR BU 2 KÜÇÜK KAPLUMBAĞA İÇİN YETERLİMİDİR ACABA FİKİRLERİNİZ NEDİR YENİYİM YARDIMCI OLURMUSUNUZ
LvXWJa

Ekli dosyalar

• * Image 2019-10-24 at 12.40.16 (1).jpeg
    * Image 2019-10-24 at 12.40.16 (1).jpeg
    80 KB · Görüntüleme: 33
  • r0aolP.jpg
    r0aolP.jpg
    97 KB · Görüntüleme: 7
  • LvXWVV.jpg
    LvXWVV.jpg
    102.2 KB · Görüntüleme: 8
  • 1p3l9Y.jpg
    1p3l9Y.jpg
    123.7 KB · Görüntüleme: 8
  • LvXWJa.jpg
    LvXWJa.jpg
    101.7 KB · Görüntüleme: 8
Foruma hoş geldiniz. Başlangıç için 30 litrelik bir akvaryum ile başlayabilirsiniz yada daha büyük alıp 50-60-80-100 litrelik gibi. Hayvanlar sürekli büyüyeceği için akvaryum ne kadar büyük olursa değişim süresi de uzar.

Elinizdekine paludaryum diyoruz. O ufak kalır. Kuru alanda koyulacağı için alan kalmaz. Yukarıdan kaçış boşluğu bırakıyoruz. Atlayıp kaçmamaları için.

Hava kabarcığı veren bir filtre alırsanız hava motoruna gerek kalmaz. Su ısıtıcıda alacaksınız. Su 28 kuru alan 32 derece olacak.

Akvaryumu alın ona göre ekipman gücünü hesaplayalım.

Bu konuyu da inceleyin. Gerekli detaylar var.

Cvp: RE: Ekipman için yardım

cem' Alıntı:
Foruma hoş geldiniz. Başlangıç için 30 litrelik bir akvaryum ile başlayabilirsiniz yada daha büyük alıp 50-60-80-100 litrelik gibi. Hayvanlar sürekli büyüyeceği için akvaryum ne kadar büyük olursa değişim süresi de uzar.

Elinizdekine paludaryum diyoruz. O ufak kalır. Kuru alanda koyulacağı için alan kalmaz. Yukarıdan kaçış boşluğu bırakıyoruz. Atlayıp kaçmamaları için.

Hava kabarcığı veren bir filtre alırsanız hava motoruna gerek kalmaz. Su ısıtıcıda alacaksınız. Su 28 kuru alan 32 derece olacak.

Akvaryumu alın ona göre ekipman gücünü hesaplayalım.

Bu konuyu da inceleyin. Gerekli detaylar var.

İLK OLARAK ATTIĞIM AKVARYUMDAMI KÜÇÜK GELİR ACABA KAPLUMBAĞPA AKVARYUMU OLARAK SATIYORLAR

Hayvanlar 3-4 cm kadar ise bir iki ay kullanılır. Elinizdeyse kullanın ama satın almadıysanız almayın.

Petshopların geneli kaplumbağalar konusunda ne yazıkki bilgi sahibi değiller. Gereksiz ekipmanları satarlar elde çöp olur. Oysa dediğim gibi bu hayvanlar su içinde balık gibi yüzer dolaşır. Biz bu sebeple normal akvaryum kullanırız. İlerde ömürlük akvaryuma geçeriz. Bu özel yaptırılır. Kalın camlı ve büyük. Her arkadaşa burada sormadan ekipman almayın diyorum. Boşa para harcanıyor. Hele ki bu işten anlamayan olursa öyle şeyler satıyorlar ki hiç kullanmıyorsunuz bile. Kabuk sertleştirici diyorlar misal bu ürün gereksiz ve zararlı. Kabuğu mahvediyor, hava almasını önlüyor.

Su derinliği ısıtıcı açısından da gerekli cam ısıtıcılar çalışırken hava teması olduğu taktirde patlar. Bu yüzden başlangıç aşamasında olan arkadaşlar için çelik ısıtıcı öneriyorum. Bu komple çelik olduğu için bu risk yok. Cam kullanılacaksa en az 10 cm su derinliği ve ısıtıcı tabana monte edilmeli. Yinede 6-7 cm boylara geldiklerinde yerinden sökebiliyorlar.

Akvaryum temizlikleri ve su içi işlemlerde ısıtıcının fişi çekilip soğuması beklenmeli.

Ve ellerin öncesi ve sonrasında iyi yıkanması gerekiyor. Öncesi hayvanların sağlığı sonrası bizim için bu hayvanlarda her hayvan gibi salmonella taşır. Suda oldukları için bulaşma riski biraz daha fazladır. Onun için çocuklara dikkat edin, uyarın.

Yem olarak sera raffy P ve raffy I gammarus (yada herhangi bir markanın gammarusu olabilir) 6 cm kabuk boyuna kadar bu ikisi yeterli. Sonrasında ek yemler alınıyor. Günlük kafası oranında yem veriyoruz. 8 cm kabuk boyuna kadar sabah akşam, sonrasında günde tek öğüne geçeriz.

cem teşekkür ederim ilginiz için şimdilik orta boylarda cam akvaryum yaptırıyorum bu akvaryuma maliyeti yüksek olmayan alınması gereken ekipman önerisi yaparmısınız link atarsanız tavsiyeniz için yeterli olacak akvaryum için çok yardımcı olursunuz teşekkürler.' Alıntı:
Hayvanlar 3-4 cm kadar ise bir iki ay kullanılır. Elinizdeyse kullanın ama satın almadıysanız almayın.  

Petshopların geneli kaplumbağalar konusunda ne yazıkki bilgi sahibi değiller. Gereksiz ekipmanları satarlar elde çöp olur. Oysa dediğim gibi bu hayvanlar su içinde balık gibi yüzer dolaşır. Biz bu sebeple normal akvaryum kullanırız. İlerde ömürlük akvaryuma geçeriz. Bu özel yaptırılır. Kalın camlı ve büyük. Her arkadaşa burada sormadan ekipman almayın diyorum. Boşa para harcanıyor. Hele ki bu işten anlamayan olursa öyle şeyler satıyorlar ki hiç kullanmıyorsunuz bile. Kabuk sertleştirici diyorlar misal bu ürün gereksiz ve zararlı. Kabuğu mahvediyor, hava almasını önlüyor.

Su derinliği ısıtıcı açısından da gerekli cam ısıtıcılar çalışırken hava teması olduğu taktirde patlar. Bu yüzden başlangıç aşamasında olan arkadaşlar için çelik ısıtıcı öneriyorum. Bu komple çelik olduğu için bu risk yok. Cam kullanılacaksa en az 10 cm su derinliği ve ısıtıcı tabana monte edilmeli. Yinede 6-7 cm boylara geldiklerinde yerinden sökebiliyorlar.

Akvaryum temizlikleri ve su içi işlemlerde ısıtıcının fişi çekilip soğuması beklenmeli.

Ve ellerin öncesi ve sonrasında iyi yıkanması gerekiyor. Öncesi hayvanların sağlığı sonrası bizim için bu hayvanlarda her hayvan gibi salmonella taşır. Suda oldukları için bulaşma riski biraz daha fazladır. Onun için çocuklara dikkat edin, uyarın.

Yem olarak sera raffy P ve raffy I gammarus (yada herhangi bir markanın gammarusu olabilir) 6 cm kabuk boyuna kadar bu ikisi yeterli. Sonrasında ek yemler alınıyor. Günlük kafası oranında yem veriyoruz. 8 cm kabuk boyuna kadar sabah akşam, sonrasında günde tek öğüne geçeriz.

Akvaryumun net ölçüsünü verirseniz uygun güçte ekipman önerebilirim.

cem' Alıntı:
Akvaryumun net ölçüsünü verirseniz uygun güçte ekipman önerebilirim.

CEM BEY RİZEDE İSTEDİĞİM GİBİ İŞÇİLİK YAPABİLECEK CAMCI BULAMADIM KAPLUMBAĞA AKVARYUMUDA YOK DÜZGÜN ÇOK BÜYÜK OLMAMAKLA BİRLİKTE AKVARYUM YAPTIRABİLECEĞİM YADA UYGUNA ALABİLECEĞİM ÖNERİNİZ OLURMU İNTERNETTEN CİDDEN ESNAF İŞ YOK DİYE AĞLIYOR AMA YALANDAN AĞLIYO HERKES TEMBELLEŞMİŞ

BU LİNKLERDEKİ GİBİ BİR AKVARYUM ALIP KAPLUMBAĞAYA UYGUN HALE GETİREBİLİRMİYİM FİKİRLERİNİZ NEDİR BİDE AYRICA BALIK VE KAPLUMBAĞA AYNI AKVARYUMDA OLURMU

Yer itibariyle bulma sıkıntınız var sürekli akvaryum değiştirmek yerine doğrudan 100-120 civarı hazır bombesiz bir akvaryum almanız mantıklıca olur. En az 3 sene rahat gider. Suyu kademeli olarak yükseltirsiniz.

Kuru alanı da sehpa şeklinde su içine koyarsınız.

Balıklarla bir arada olmuyorlar ilerleyen dönemlerde saldırıp öldürüyorlar bir de yem karmaşası var.

cem' Alıntı:
Yer itibariyle bulma sıkıntınız var sürekli akvaryum değiştirmek yerine doğrudan 100-120 civarı hazır bombesiz bir akvaryum almanız mantıklıca olur. En az 3 sene rahat gider. Suyu kademeli olarak yükseltirsiniz.

Kuru alanı da sehpa şeklinde su içine koyarsınız.

Balıklarla bir arada olmuyorlar ilerleyen dönemlerde saldırıp öldürüyorlar bir de yem karmaşası var.

CEM BEY 50/35/ EBATLAR 45 DERİNLİK OLARAQK BİR AKVARYUM ALDIM ISITICI FİLİTREDE ALDIM KURU ALAN YAPICAM NASIL BİR ÖNERİNİZ OLUR BASİT ŞIK BİR KURU ALAN NASIL YAPMALI BİDE KAÇ CM KADAR SU DOLDURMALI

Bu konunun son sayfasında yazdım. Cam sehpa olabilir. Su yüzeyinde duracak ve vantuz ile tutturulmuş birşey olabilir.

Hayvanlar küçük "cd kabından kuru alan yapımı" diye googleda aratırsanız videolar var. Hayvanlar bir müddet kullanır. Ağırlaşana kadar.

Su derinliği25-30 cm civarı olsun. Akvaryumdan atlamamaları için kaçış boşluğu bırakıyoruz. Cd kabı tarzı çam hariç ahşap bir şeyde yapabilirsiniz.

Mavi renkli 5 cm kalınlığında strafordan da yapılabilir. Çubuk saplı vantuzlar var. Straforun yan ve arka kısımlarından çivi ile delik açıp bu vantuzları saplayacaksınız. Uzunluğuna göre 2 yada üçer vantuz. Petshoplarda bulunur. Ön kısmını maket bıçağı ile 45 derece açı verecek şekilde keseceksiniz. Bu rampa olacak buradan çıkacaklar. Bunun sıkıntısı yosun bağlarsa hayvanlar ısırıyor. Düzenli olarak haftada bir temizlenmesi lazım. Çıkmayan noktalar ise maket bıçağı ile traşlanacak. Yada ömrü biterse yeniden yapılacak.

Bu hayvanlar 7-8 cm gibi boylara geldiğinde çıkarılmalı. Bu boydan sonra sürekli ısırıp yemeye çalışıyorlar.

Cvp: Ekipman için yardım

Kaplumbağamın cinsi nedir acaba bu arada yönlendirmenizle bir akvaryum kurdum tabanı için kum gerekirmi bide pek iştahı yok yemek yemiyor yorumlarınız ve tavsiyeniz varmıdır

Ekli dosyalar

• 835FD3BE-D41E-4BEA-A075-D9216F15647A.jpeg
    835FD3BE-D41E-4BEA-A075-D9216F15647A.jpeg
    18.1 KB · Görüntüleme: 20
  • A8BECF4F-D1AF-498B-BCDE-A307497E8685.jpeg
    A8BECF4F-D1AF-498B-BCDE-A307497E8685.jpeg
    23.8 KB · Görüntüleme: 27
Red eared slider kısaca res diyoruz. Her ne kadar amerika kökenli olsa da singapurda yetiştirilip satıldığı için singapur kaplumbağası da deniyor.

O taşları çıkarın arasına giren kirler zararlı bakteriler üretip kulak ve göz enfeksiyonu yapıyor. Başlangıçta bende bu şekilde yapmıştım hayvan kulak enfeksiyonu geçirmişti.

Yerine sarı silis kum alın tercihen vitasand marka alın. Onu steril ediyorlar. Yalnız aldığınız zaman yıkamak gerekiyor tozuması var. Aldığınızda haber verirsiniz usulünü anlatırım. Bu kum hayvan için faydalı. Eşelenip vakit geçirme dışında bu kumu yerler. Bu hazmı kolaylaştırır. Bağırsaklardaki olası parazitleri atmasını ve dışkılamasını kolaylaştırır. Ayrıca kuma sürtünerek bacaklardaki eski derileri ve alt bağadaki eski plakaları da atarlar

cem' Alıntı:
Red eared slider kısaca res diyoruz. Her ne kadar amerika kökenli olsa da singapurda yetiştirilip satıldığı için singapur kaplumbağası da deniyor.

O taşları çıkarın arasına giren kirler zararlı bakteriler üretip kulak ve göz enfeksiyonu yapıyor. Başlangıçta bende bu şekilde yapmıştım hayvan kulak enfeksiyonu geçirmişti.

Yerine sarı silis kum alın tercihen vitasand marka alın. Onu steril ediyorlar. Yalnız aldığınız zaman yıkamak gerekiyor tozuması var. Aldığınızda haber verirsiniz usulünü anlatırım. Bu kum hayvan için faydalı. Eşelenip vakit geçirme dışında bu kumu yerler. Bu hazmı kolaylaştırır. Bağırsaklardaki olası parazitleri atmasını ve dışkılamasını kolaylaştırır. Ayrıca kuma sürtünerek bacaklardaki eski derileri ve alt bağadaki eski plakaları da atarlar
sarı silis kum kaç milim olması gerekiyor bide kaç kilo almalıyım örnek ilan bağlantı atarmızınız

Yem olarak 6 cm kabuk boyuna kadar sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusu olur. Yalnız tarihe dikkat edin. En azından son kullanma tarihi 2020 ikinci yarısı varsa 2021-2022 olsun.

İç filtre arka camdan öne doğru olsun. Sirkülasyon şiddetli ise bu hayvanı savurur.

Isıtıcı arkada sanırım 28 dereceye ayarlanacak. Isıtıcı diğer yani resme göre sol arka köşede olsun iç filtre ise sağ arka köşede olsun.

Bir tane derece alın bunu ısıtıcıdan uzak ön köşeye konumlandırın. Jbl ve seranın cam çubuk içi sarı 0-50 göstergeli iç dereceleri en iyisi. Ayrıca bunları kıramıyorlar.

Derece kullanmamızın sebebi ısıtıcının her zaman doğru neticeyi verememesi. Kalibrasyonunda üretim hatası yada su hacmi ile güç oranlarının farklı olması uygun ısıyı vermeyebilir.

Hayvan için kuru alan ve ısıtma lambası da gerekiyor. Çıkıp kendini kurutup ısınmalı. Lamba mandallı yada deveboynu olabilir. Ampul eski tip 40-60 W armut ampul olacak. Osram halojen 52W ve wiselite energysaver 42 W da uygundur. Tercihen soft ampul gözünü almasını önler.

07:00-19:00 arası 12 saat yanacak. Zamanlayıcı takarsanız kendi açılır kapanır.

Akvaryumdaki yeşil boru mu kuru alan mı? Onu tam anlayamadım.

Akvaryum kapağını normalde kapamıyoruz. Soğuk zamanlarda geceleri olabilir ama ufak bir hava boşluğu olmalı. Nem uçmalı, nem hayvanı rahatsız eder.

Kum bu. Markasız alırsanız 0.5-1 mm aralığında olmalı. 0.7 mm uygun standard.

50×35 akvaryum için en az 6 kg gerekiyor bu 3 cm yükselti yapar 4 cm yükseklik daha iyi olur. Çünkü hayvan eşelenip çukur açıyor. 10 torba vitasand alabilirsiniz bir poşette yedek durur.

Birde akvaryumun içine elimi ısıtıcıyı ayarlamak için soktum kremsi bir tabaka ıslaklığı oldu elimde acaba nedeni nedir

Geri