Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

El Yapımı Derzden Kuru Alan

brkylmz1999

Bronz 5 Üye
Merhabalar uzun süredir düzgün bir kuru alan arayışındaydım ve elime derz geçince birkaç günlük uğraş sonucu kuru alanımı yapmış bulundum ve sonunda içime sinen bir şekilde oldu . Resimlerde göreceğiniz gibi çok basit birşey straforu dikdörtgen şeklinde kesip rampasınıda strafordan kedip kürdanla birleştiriyorsunuz ve derz ile kat kat kaplıyorsunuz birer gün aralıklarla sadece önemli husular rampayı tümsekli yapın ben bitirdikten sonra akıl ettim uzun kürdanları derz ile kaplayarak tümsekler yaptım ha bide rampa ne çok uzun olsun nede kısa ilk halindeki rampa kısa geldiği için kürdanlarla temel atıp uzatmak zorunda kaldım straforu daha uzun kesmek daha kolay olurdu . Monte etme şeyinide piyasada heryerde askılı vantuzlar var bunların askılarını çıkarıp lolipop un sapı ile birleştiryorsunuz ben 1 taneyle hallettim diğer kısmını dış filtre aparatıyla sabitledim . Bu arada yüzüyor evet :)

Ekli dosyalar

• IMG_20190101_165853-min.jpg
    IMG_20190101_165853-min.jpg
    939.6 KB · Görüntüleme: 390
  • IMG_20190101_175946-min.jpg
    IMG_20190101_175946-min.jpg
    921.3 KB · Görüntüleme: 210
  • IMG_20190101_180006-min.jpg
    IMG_20190101_180006-min.jpg
    853.4 KB · Görüntüleme: 209
  • IMG_20190101_175955-min.jpg
    IMG_20190101_175955-min.jpg
    833.3 KB · Görüntüleme: 251
Eline sağlık orjinal birşey olmuş. Yalnız kullandığın derz silikonlu mu normal mi normal ise dökülür. Bu sağlıklı değildir parçayı tozu hayvan yutar. Silikonlular suya dayanımlıdır, kendini kolay bırakmaz. İlerde kaykılma olursa altına destek ayak koyarsın.

Cvp: El Yapımı Derzden Kuru Alan

Teşekkür ederim :) Silikonlu olup olmadığını bilmiyorum yaşadığım bina yeni olduğu için binanın deposunda baya bi derz bırakmışlar oradan aldım derz i :D Kaplumbağa o kenarlardan birer lokma aldı tadını merak ettiğinden sanırım ve sonra bıraktı hem dağılıp toz olması konusunda filtredeki süngerler ve elyaf bir şekilde tutar onları pek bi sorun olmaz diye düşünüyorum . Yapalı 2 hafta oldu hiçbir eksisini görmedim ama tabikide piyasada akvaryum için kullanılan fuganın 2300 - 2600 veya 2900 yada benzeri derzlerin kullanılması daha iyi olur onlarda silikonda vardır muhtamelen . Şuan pek kayma olmuyorda kaplumbağa çıkarken platform biraz eğiliyor onun dışında bir problemi yok desteklediğim çubuk ve aparat pürüzlü olmadığından o kısımlar sürtününce dağılmıyor . İleride aynı kuru alanı kullanırmıyım bilmiyorum enlemesine çok büyük olmadı ileride daha büyük olan ayaklı bir model yapabilirim :)

Isırıp koparması iyi değil yutarsa midesini tahriş eder. Ne olduğu konusunda fikrin yok ise uzun süreli kullanıma uygun olmaz. Hayvan parçalamaya devam ederse çıkarırsın.

Kaykılma oluyorsa kalkan kenarın üstünden cama boş vantuz yapıştır o kalkmasını önler.

İlerde tosbağa ağırlaştıkça daha çok vantuzlarla desteklerim yada ayaklar yaparım belki şuan sıkıntı olmadı . Evet kaplumbağa mideye indirmiş olabilir derz parçalarını ama 2 hafta oldu ilk koyduğum günün ertesi günü böyle olmuştu heralde ne olduğunu çözemeyip yemek olduğunu düşünmüştür zaten dışkısı filtreye karışıp gitmiştir artık yada kumların arasındadır ileride sıkıntı yaşarsam söylerim ama şuan çok memnunum hem estetik olarak hemde bana kazandırdığı alan olarak çok hoşuma gidiyor . Hemde önceden kuru alan olarak kullandığım taşlara nazaran üstü daha sıcak ( benim bile gidip yatasım geliyor bazen :D ) Bu nedenle alttan ve üstten ısıtmalı oldu kaplumbağanın daha çok çıktığını gözlemledim .

Merhaba, Kuru alan için en iyi malzeme strafor, akvaryum silikonu ve havuz (su deposu ) derzi hem saglikli hemde cok dayanikli sizin yaptiginiz gorsel olarak super olmus ama salinim yapmasi halinde zararli olabilir Forumda yeniyim resim yuklemeyide cozemedim henuz yapabilirsem eger yaptigim kuru alani paylasacagim

www.hizliresim.com üzerinden resim yüklenip forum yazan link buraya kopyalanıp\yapıştırılacak.

Güzel bir çözüm olmuş, üstelik geliştirilebilir. Fakat bir kere ısırmaya kalktıysa devam edecektir. Kafayı taktılarmı bırakmıyorlar. Takip edin muhakkak büyük parçalar koparırsa tehlikeli olabilir.

Bu vahşiler için cam ve taştan başka dayanıklı başka bir malzeme olduğunu hiç sanmıyorum :)

Kuru alan farklı ama güzel olmuş, eline koluna sağlık. İnsan kendi eliyle istediği şekilde biçim verip kullanabilir. Yosun tutmuyor ise hayvanın ısırık atması da fazla olası değil.

Yalnız akvaryumda taban malzemesi fazla kalabalık ve kaplumbağa için pek uygun değil, kaplumbağanın türü nedir? Göremedim hayvanı.

Çim suni mi gerçek mi? Petrol ürünleri de salınım yapar.

Geri