Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağamın kabuğu yumuşuyor

goktug2003

Yeni Üye
merhabalar kaplumbağa bakmaya 2 3 ay önce başladım ancak bir yerlerde hata yaptığımı düşünüyorum ve 2. kaplumbagamında kabugu yumuşamaya başladı ilk kaplumbagam malefsef ki cok harektli bir kaplumğaydı ve 2. kaplumbagam aldık alalı sürekli uyku modunda ve kabugu yumuşuyor ne yapmalıyım kullandıgım yem profish vitamin apex marka ve kabuk sertleştiricim de apex marka 1 gün arayla vitaminlerini veriyorum kabuk sertleştiriciyide su değişimde akvaryumda filtreleme yani motor falan takmadığım için 2 3 günde bir değiştiriyorum ancak hasta oldugunu farkettigimden beri kabugunada her akşam sıkıyorum ve yanında ondan biraz büyük kaplumbaga vardı bu akşam ona vururken ve ısırırken yakaladım ve ayırdım büyük olanını büyük olanı biraz hırcın bir tip akvaryum olarak da küçük bir akvaryumda bakıyorum 28 derece de ısıtıcı kullanıyorum ışık olarak led lamba yapıştırıdım akvaryuma 2. kaplumbağamın ölmemesi için ne yapabilirim ve diğer büyük olanını elimdedşuan bir tek o oldugu için plastik kaplumbağa fanusuna aldım bişey olurmu ona ayrıca şuan farketiğim bir şey var yemde yemiyor büyük kaplumbağa hepsini yiyormuş

Son düzenleme:
Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanlar birden fazla olduğunda mutlaka emsal boyda olmalılar. Aksi halde büyük olan saldırır. Bu ayak, kuyruk ve kabuk parçalama ile birlikte öldürmeye kadar gider.

Saldırma sebepleri şunlar;
-alfa olma durumu,
-bulunduğu ortamı sahiplenme,
-akvaryumun yeterince büyük olmaması,
-yemin bölünerek aç kalacağına dair içgüdüsel endişe.

Isıtma lambası yok sanırım bu en önemli ekipman. Hayvan sıcak sudan soğuk ortama çıktığında soğuğu yer ve üşütür ileri safhada bu akciğer enfeksiyonuna dönüşür.

Hayvan nefes alıp verirken başını ileri atıyor mu?
Hırıltılı nefes alma var mı?
Suda yamuk durma var mı?

Lamba ile ilgili bilgiyi bu konuda verdim. Bir an önce alın.

O kabuk sertleştiriciyi doğruca çöpe atın hiçbir faydası yok tersine kabuğu deforme ediyor. Sadece sahibine güzel gözüksün amaçlı bir nevi cila.

Hayvanın yarın başı dışarıda iken tepeden, bir de yine başı dışarıda iken önden birer net resimlerini atın.

Kafa tarafı kabuk arka kadar yumuşak olursa ve kabukta incelme varsa kemik erimesi söz konusudur. Gözler içeri çöker ve göz çukurları ortaya çıkar. Bunlar yoksa kemik erimesi yoktur. Kabuk 7 cm kabuk boyu itibariyle sertleşip kalınlaşmaya başlar.

Vitamini ne şekilde uyguluyorsunuz?
Hayvanların kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa.

Son düzenleme:
Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanlar birden fazla olduğunda mutlaka emsal boyda olmalılar. Aksi halde büyük olan saldırır. Bu ayak, kuyruk ve kabuk parçalama ile birlikte öldürmeye kadar gider.

Saldırma sebepleri şunlar;
-alfa olma durumu,
-bulunduğu ortamı sahiplenme,
-akvaryumun yeterince büyük olmaması,
-yemin bölünerek aç kalacağına dair içgüdüsel endişe.

Isıtma lambası yok sanırım bu en önemli ekipman. Hayvan sıcak sudan soğuk ortama çıktığında soğuğu yer ve üşütür ileri safhada bu akciğer enfeksiyonuna dönüşür.

Hayvan nefes alıp verirken başını ileri atıyor mu?
Hırıltılı nefes alma var mı?
Suda yamuk durma var mı?

Lamba ile ilgili bilgiyi bu konuda verdim. Bir an önce alın.

O kabuk sertleştiriciyi doğruca çöpe atın hiçbir faydası yok tersine kabuğu deforme ediyor. Sadece sahibine güzel gözüksün amaçlı bir nevi cila.

Hayvanın yarın başı dışarıda iken tepeden, bir de yine başı dışarıda iken önden birer net resimlerini atın.

Kafa tarafı kabuk arka kadar yumuşak olursa ve kabukta incelme varsa kemik erimesi söz konusudur. Gözler içeri çöker ve göz çukurları ortaya çıkar. Bunlar yoksa kemik erimesi yoktur. Kabuk 7 cm kabuk boyu itibariyle sertleşip kalınlaşmaya başlar.

Vitamini ne şekilde uyguluyorsunuz?
Hayvanların kabık boyu kaç cm? Baştan kuyruğa.
Vitamini 1 gün ara ile veriyorum gözlerinde çukurlaşma yok ve ayrıca akvaryumunda resmini paylaştım eksik olanları önerirseniz sevinirim ayrıca kabuk sertleştirici olarak hangi marka önerirsiniz ayrıca kuyruk kısımı daha yumuşak kafa kısımı daha sert kabuğu

Ekli dosyalar

• IMG_20230510_030949.jpg
    IMG_20230510_030949.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20230510_030945.jpg
    IMG_20230510_030945.jpg
    2.5 MB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20230510_030927.jpg
    IMG_20230510_030927.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 35
Akvaryum ufak.

Hayvan yemleri yemiyorsa sudan alın salınım yapmasın.

Led lamba ısı vermez ısıtma lambasını bir an önce temin edin. Hayvan sudan çıktıktan sonra kuru alanda üşüyor . Isıtma lambası hem metobolizmasını hızlandırır hem de bu üşümenin önüne geçer özellikle hayvan hastayken asla üşümemesi lazım. Cem Bey'in attığı linkten mesafe ayarını yapın. (hayvan ısıtma lambasını kurduktan sonra sürekli lamba altında durursa 3-4 saatte bir suya indirin su içsin)

Kabuk sertleştirici almayacaksınız hayvanın kabuğunda bir sıkıntı yok.

Su ısıtıcıyı yatay konumlandırın cam kısmı havayla temas ettiğinde patlar. Su seviyesini yükseltin.

Hayvana vitamini ağzını açıyorsa 1 damla eğer açmıyorsa dik tutup ağzına ruj sürermiş gibi 2 damla damlatın.

Kapağını kapatmayın açık kalsın.

Hayvanın gözlerinde bır sıkıntı yok değil mi?

Kuru alanı değiştirmeniz gerekiyor.
Hayvanın kaçamayacağı yüksekliğe başka bir kuru alan yapmanız gerekiyor. (hayvanın gittikçe daha da büyüdüğünü unutmayın.)
Kuru alan örnekleri :

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: cem
Gözlerinde her hangi bir problem yok gördüğüm kadarıyla ancak aklıma bir soru takılıyor genel olarak 2 tane yaşarlar deniliyor büyük olan kaplumbağamı muhtemelen vericem küçük olan tek başına yaşarmı ayrıca link demişsiniz ancak linki göremedim yardımlarınız için teşekkürler

Bahsettiğim konu bu ;

2. kaplumbağa dediğiniz büyük olan kaplumbağa mı?
Hangi kaplumbağayı sonradan aldınız?

Benim yazdığım ilk mesajdaki lamba konusu.

Bu hayvanlar asosyaldir. Bölgecidir, ortamını sahiplenmişse başka hayvan istemez. Sadece tehdite karşı zayıf oldukları bölge kuru alandır. Orada birden fazla gözün kontrolü rahat ettirir. Tabi burada da alfa olan belli olmuş ve diğeri onun yerini kapmışsa bu kavga meselesi yaratır.

Ayrıca sadece yavrularda birden fazla hayvan olması rahatlatır ve birbirlerine bakarak birşeyler öğrenmelerini sağlar.

Arkadaşımızın belirttiği üzere akvar ufak. Hayvanın gelişimi için bolca yüzmesi lazım. Derinlik akciğer gelişimi için gerekli. En az 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 litre ne kadar büyük akvaryum alırsanız o kadar uzun süre gider.

Kuru alan uygun değil. Pürüzlü ve delikli yüzeyi olan ürünler göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteriler üremesine neden olur. Ayrıca taş alttan soğuk verir.

Hayvanı net göremiyorum. Dışarıda yakından çekin. Ama yazdıklarınıza göre hayvanda bir problem yok.

Hiçbir şekilde kabuk sertleştiricileri kullanmıyoruz.

Isıtıcı her an patlayabilir. Komple su içinde olmalı. Çalışırken hava ile teması olmayacak. Bunun dışında termostat dış ortam ısısını algılıyor.

Herhangi bir markanın jelatini açılmamış kutuda gammarusunu alın.

Kabuk boyları kaç cm? 6 cm kabuk boyunu geçince tropical biorept W yemi de alacaksınız.

Bahsettiğim konu bu ;

2. kaplumbağa dediğiniz büyük olan kaplumbağa mı?
Hangi kaplumbağayı sonradan aldınız?
Bu fotoğraftaki ilk kaplumbağam yanında eşi vardı ama öldü sonradan biraz daha büyük bulabildim ve aldım dün akşam küçüge saldırdığını görünce küçüğün yanından aldım onu elimde plastik kaplumbaga fanusu vardı ona koydum büyük olanı

Benim yazdığım ilk mesajdaki lamba konusu.

Bu hayvanlar asosyaldir. Bölgecidir, ortamını sahiplenmişse başka hayvan istemez. Sadece tehdite karşı zayıf oldukları bölge kuru alandır. Orada birden fazla gözün kontrolü rahat ettirir. Tabi burada da alfa olan belli olmuş ve diğeri onun yerini kapmışsa bu kavga meselesi yaratır.

Ayrıca sadece yavrularda birden fazla hayvan olması rahatlatır ve birbirlerine bakarak birşeyler öğrenmelerini sağlar.

Arkadaşımızın belirttiği üzere akvar ufak. Hayvanın gelişimi için bolca yüzmesi lazım. Derinlik akciğer gelişimi için gerekli. En az 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 litre ne kadar büyük akvaryum alırsanız o kadar uzun süre gider.

Kuru alan uygun değil. Pürüzlü ve delikli yüzeyi olan ürünler göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteriler üremesine neden olur. Ayrıca taş alttan soğuk verir.

Hayvanı net göremiyorum. Dışarıda yakından çekin. Ama yazdıklarınıza göre hayvanda bir problem yok.

Hiçbir şekilde kabuk sertleştiricileri kullanmıyoruz.

Isıtıcı her an patlayabilir. Komple su içinde olmalı. Çalışırken hava ile teması olmayacak. Bunun dışında termostat dış ortam ısısını algılıyor.

Herhangi bir markanın jelatini açılmamış kutuda gammarusunu alın.

Kabuk boyları kaç cm? 6 cm kabuk boyunu geçince tropical biorept W yemi de alacaksınız.
Şuan evde değilim ancak yanlış hatırlamıyorsam 3 3.5 cm olması lazımdı eve gidince dışarıya alıp kaplumbaganın fotoğraflarını atarım ancak akvaryum konusunda bir müddet daha idare edermi 1 1.5 ay kadar yoksa acilen değişmesi mi lazım

Şuanda sizin kuru alanı bir an önce kurup acilen ısıtma lambasını takmanız gerekiyor . Hayvanı eski haline döndürmek önceliğimiz . Kuru alanı halledebilirseniz akvaryum şimdilik kalsın ama mutlaka inşallah hayvan iyileştikten sonra büyük bir akvaryuma geçmeniz lazım.

Şuanda sizin kuru alanı bir an önce kurup acilen ısıtma lambasını takmanız gerekiyor . Hayvanı eski haline döndürmek önceliğimiz . Kuru alanı halledebilirseniz akvaryum şimdilik kalsın ama mutlaka inşallah hayvan iyileştikten sonra büyük bir akvaryuma geçmeniz lazım.
Tamamdır o zaman yardımlarınız için teşekkür ederim kuru alanı bu akşamdan itibaren yapmaya başlıcam ve ısıtma lambasıda ayarlıcam eğer yaşadığım yerde lamba tutucu bulamaz isem onuda şipariş vericem yardımlarınız için teşekkür ederim 😊

merhabalar bebek kaplumbağam ölmüş eve geldigimde gördüm diğer büyük kaplumbağamı akvaryuma attım ve tanıdığım bir abi kaplumbağa akvaryumu hediye etmiş yarına elime geliyor büyük kaplubağam 4 cm uzunluğunda buna en iyi şekilde bakmak istiyorum kaybetmek istemiyorum ısıtıcı lamba harici neler yapmalıyım ekstra olarak şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

Başınız sağolsun diğeri o kadar da büyük değilmiş. Ama bu tepkiyi verdiyse boyuna göre yaşı fazla olabilir.

Şimdilik stick yem ve gammarus yeterli. Birini sabah diğerini akşam verin.

Lamba ve su ısıtıcı öncelikli. Akvaryum gelsin duruma bakalım. Siz üşümemesine dikkat edin.

Başınız sağolsun diğeri o kadar da büyük değilmiş. Ama bu tepkiyi verdiyse boyuna göre yaşı fazla olabilir.

Şimdilik stick yem ve gammarus yeterli. Birini sabah diğerini akşam verin.

Lamba ve su ısıtıcı öncelikli. Akvaryum gelsin duruma bakalım. Siz üşümemesine dikkat edin.
Teşekkür ederim akvaryum gelince yeni konumu acayım yoksa burdan yanıtmı vereyim yardımlarınız için teşekkür ederim

Bu konu ile bağlantılı bilgiler olacaksa buradan devam edebilirsiniz.

Geri