Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın genel durumu

Aleynaa1

Bronz 5 Üye
Merhaba Cem Bey kaplumbağam bir hastalık atlattı sizin sayenizde şuan durumu iyi. Aldığımda 3 cm yoktu şuan 3.5 santimi geçti. Akvaryumumuzda kuru alan, ısıtma lambası, dış filtre, ısıtıcı ve silis kum mevcut. Kullandığım yemlerin fotoğraflarını da ekledim. Gammarus stick haftada iki kere, gammarus haftada iki kere, bir öğün haşlanmış yumurta ve geri kalan zamanda da lotus stick kullanıyorum. Değiştirmem gereken bir şey veya kaplumbağada anormal olan bir şey var mı acaba ? Dış filtreyi ayda bir kere akvaryumla beraber temizliyorum. Dinlenmiş su kullanıyorum. Her gün de buharlaşan su yerine su ekliyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_5112.jpeg
    IMG_5112.jpeg
    2.5 MB · Görüntüleme: 24
  • IMG_5103.jpeg
    IMG_5103.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 25
  • IMG_5109.jpeg
    IMG_5109.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 23
  • IMG_5106.jpeg
    IMG_5106.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 21
Lotus stick kaplumbağayı aldığımda petshop vermişti onun yerine başka bir yem önerirseniz onu da alabilirim.

Şu an ekstra yeme gerek yok. 6 cm kabuk boyuna gelince yem öneririm.

Kabuk üatündeki beyazlıklar suya girdiğinde kayboluyor mu?

Kayboluyor ise mantar yok. Kireç ve açılmaya bağlı matlaşmış plakalar mevcut.

Bu şekilde Cem Bey sanki kaybolmamış gibi.

Ekli dosyalar

• IMG_5133.jpeg
    IMG_5133.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 24
Diş fırçasını ıslatıp üzerine tuz döküp yavaşça fırçalayıp akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Bir daha bakayım.

Tamam Cem Bey akşam dediklerinizi yapıp tekrar atayım size.

Şuan bu şekilde Cem Bey

Ekli dosyalar

• IMG_5147.jpeg
    IMG_5147.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 15
  • IMG_5148.jpeg
    IMG_5148.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 15
Beyaz olanlar mantara benziyor. Ama bunlar plaka altına işlediği için plaka atılana kadar çıkmaz. Tek yapılacak kuru alanda ısıtma lambası altında durması. Isı mantarsa yaşama imkanı vermez. Plaka altında kurutur.

Bu ara ısıtma lambasının altında çok fazla durduğunu görmüyorum Cem Bey ya da ses aldığında atlıyor suya bilmiyorum sorun olur mu ? Başka yapmam gereken bir şey var mı ? Bugün dikkatimi çekti sanki alt kabuğunda hafif bi turunculaşma var. Fotoğrafta çok net çıkmıyor.

Ekli dosyalar

• IMG_5152.jpeg
    IMG_5152.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 7
Akvaryumun genel resmini çekip atabilir misiniz?

Mesafe ayarını yaptınız mı? Su 28 kuru alan 32 derece olacak.

Mümkünse akvaryumu fazla hareket olmayan bir odaya alın. Hareketli ortamda güvenli olan sudan çıkmaz. Alandaysa suya kaçar.

Su 28 derece Cem Bey kuru alan mesafe ayarını nasıl yapabilirim ? Akvaryum hareket olmayan bir yerde evimiz küçük o yüzden yatak odasında duruyor hareket daha az olduğu için.

Ekli dosyalar

• IMG_5156.jpeg
    IMG_5156.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 17
  • IMG_5154.jpeg
    IMG_5154.jpeg
    2.4 MB · Görüntüleme: 17
Kuru alana hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup üzerine cam derece yatırıyoruz. Yarım saat sonra baktığımızda 32 dereceyi veren nokta uygun mesafedir. İlk ölçüde 15 cm mesafeye ayarlayın ona göre aşağı yukarı ayar yapın. Derece yoksa evde kullanılan da olur.

Filtrenin su çıkışını iki vantuzla sabitleyin. Ön tapasını açın su oradan akıp hem kabarcık yapsın hemde sirkülasyon. Gece tapayı takarsınız gürültüsü azalır.

Su 28 derece Cem Bey kuru alan mesafe ayarını nasıl yapabilirim ? Akvaryum hareket olmayan bir yerde evimiz küçük o yüzden yatak odasında duruyor hareket daha az olduğu için.
Akvaryumun ölçülerini yazabilir misiniz rica etsem, birde kuru alanı kendiniz mi yaptınız yoksa hazır mı aldınız?

Geri