Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Elma salyangozu aldım

Drgemm

Bronz 3 Üye
Evettttt :) arkadaşlar 2 tane elma salyangozunu yaklaşık 15 dakika önce akvaryuma bıraktım :) bakalım nolcak

mailto:/g8VB83.jpg

mailto:/9oqOok.jpg

mailto:/g8VBvZ.jpg

mailto:/ZkQ0jk.jpg

mailto:/o381q7.jpg

Biri ortama adapte olmuş şimdiden. Bu salyangoz hakkında biraz araştırma yap. Nasıl beslenir ne su sıcaklığı ister gibi. Tabana yem artığı düşerse alma. Fosfat düşürücü filtre malzemesi ve metilen mavisi kullanma. Zaten dış filtreli sistemlerde metilen mavisi kullanmıyoruz. Umarım kaplumbağalar dokunmaz. Camda yosun oluşursa onları da temizleme bunlar halleder.

İlerleyen zamanda bakalım ne olacak üreyecekler mi ölecekler mi ?

Üreme ihtimali kuru alanda yüksekmiş... 28 derece ideal akvaryumcudaki ısı cem abi... Biri gayet güzel geziyo ve kaplumbağalar yoklamadılar bile... Şu an herşey yolunda görünüyor... Yavrular olursa yeme ihtimalleri yüksekmiş, hiç yanaşmıyorlar adapte oldular şu an biri mangoya tırmanmaya çalışıyor :)

Cvp: Elma salyangozu aldım

cem agbi bu canlılar akv dışına cıkıyomu ebdne almayı planlıyorum ? kapluşla yaşarmı

Şu an yaşıyolar bozi gayet mutlular tek bir saldırma bile olmadı

Akvaryumun kuru alanına yumurtluyorlarmış başka sıkıntıları yok...

anladım sagolun ne yiyor ne iciyolar ? :D

Dipteki arıkları ve camdaki yosun ve algleri yiyorlarmış :) hala saldırı yok hatta çok mutlu bi şekilde üstüsteler kaplumbişlerle

Çok ilginç bunu nerde bulabilirim neyle besleniyolar ek olarak yem almak gerek mi?

Arasdirmalarim sonucu
Ek bir yeme gerek yokmus ayrica balik yumurtalarimi cok severlermis bagzilari kapluslar ike beslenmes bagzilari beslenir gibi oznel yargi sergilemisler yagni net bir sonuc yok kendi fiskilari haric akv icindeki tum disilari diskilari yerler ve akv mu temiz tutarlar cumleside yalandir bu canlilar yediklerijnin 2 kati pislerler aylik 500 civari yumurta atabilirler simdilik binlari orendim

Evet yumurtaları kaplumbağalsr canlı yem olsrak yiyebilir kuru alanda yumurtlama yapıyorlar, ama büyük dip artıklarını yiyebiliyorlsr ve camdaki yosunları ayrıca kaya ve mangodaki algleri... Sonuçta dışkı problemse iç filtre hallediyor :)

Petshopta var midirvarsa fiyat hakkında bilgisi olan var mı?

Âlem: Animalia
Şube: Mollusca
Sınıf: Gastropoda
Takım: Architaenioglossa
Familya: Ampullariidae
Cins: Pomacea
Tür: P. canaliculata
Binominal adı
Pomacea canaliculata
Lamarck, 1819
Elma salyangozu (Pomacea canaliculata) bir su salyangozu türüdür.

Türkçe karşılığı elma salyangozu olduğu halde Türkiye'de de Apple Snail olarak satılan ve son dönemde yaygınlaşan farklı su canlılarını beslemek isteyen akvaristlerin ilgi oldağı olmuş bu salyangoz türünün birçok çeşit ve renkte olanı vardır.

Türkiye'de genelde açık sarı, sarı üstüne koyu çizgili türleri bulunan elma salyangozları saldırgan olmayan balıklarla birlikte bakılmalıdırlar. Bitkisel beslenmelerine rağmen akvaryum bitkilerine zarar vermemeleri ve akvaryumdaki yosunlanmanın önüne geçmelerinin yanı sıra dibe düşen yemleri yiyerek akvaryumdaki nitrit, nitrat, su sertliği, PH gibi önemli su değerlerini de dengede ve sağlıklı bir boyutta tutarlar. Sert su seven Apple Snaillar için ideal sıcaklık 25 derecedir. Nadiren daha büyük boylarına rastlansa da aslen 7.5 cm'ye kadar büyüyen Apple Snailların en büyük özellikleri onları diğer salyangozlardan ayıran cinsiyet farklılığının önemidir. Diğer salyangoz türlerinde cinsiyet ayrımı yokken ve bazı türler kendi kendilerine yavru yapabilirken elma salyangozlarında 1 erkek ve 1 dişi olmadan yavru almak mümkün değildir

Yetişkin boydaki 1 erkek ve 1 dişi elma salyangozu çiftleşirler (bunu gözlemlemeniz mümkündür) ve dişi Apple Snail suyun üstüne çıkarak 200 ila 600 yumurtayı birbirine yapışık halde bırakır. Burada önemli olan nokta bu yumurtaları nemli tutmaktır. Yumurtalar susuz kalırsa kurur, ıslanırsa da boğulurlar! O yüzden Apple Snail'dan yumurta almak çok kolayken (haftada 1) yumurtalardan canlı bireyler çıkması oldukça zordur.

Kaplumbağayla besleyenler var fakat önerilmiyor. Kaplumbağanız yüksek ihtimalle bir süre sonra saldıracaktır.

Elma salyangozu bulunan akvaryumlar %100 doldurulmaz çünkü su seviyesinden yükseğe çıkmak isteyecek ve kozayıda aynı şekilde su seviyesinin üstündeki akvaryum camına bırakacaklardır.

Yosun ve yem artıkları ile beslenirler. Balıksız sadece elma salyangozu beslediğimde pul yem kullanıyordum ve bayılarak yiyorlardı.

elma salyangozlarında dikkat edilmesi gereken bir nokta aç kaldıkları zaman akvaryumdan çıkarak evde gezmeleridir ancak bu pek uzun sürmez, çünkü doğada bulabildikleri su kaynaklarını evdeki yapay ortamda bulamaz ve kuruyarak ölürler. Bunu önlemek için onları çok aç bırakmamak ya da akvaryumun üzerini kapatmak gerekir.

Bir diğer önemli nokta ise çoğu akvaristin başına bela olan salyangoz türleri ile karıştırılabileceğidir. Bir bitkiden gelen küçük bir salyangoz yıllarca akvaristin başına bela olabilir çünkü çok sayıda yavru yapar ve temizlemek mümkün değildir ancak Apple Snaillar sizin izniniz olmadan çoğalamazlar ve istenildiği zaman akvaryumdan çıkararak bu hayvanı uzaklaştırmak mümkündür 1 ay sonra bakıldığında bir elma salyangozu akvaryumda belirmez.

Suya yumurta bırakmadıkları için zaten kontrolsüz çoğalma gerçekleşmez. Gerekli nem sağlanmadıkça kozalar bile dayanamaz. Bu sebeple akvaryum üstleri kapatılır ve gerekmedikçe açılmaz

Şimdiye kadar aç kalıp akvaryum dışına çıktıklarını görmedim zaten akvaryum max%80 dolu olacağı için %20 lik alanda takılıp suya geri ineceklerdir ama akvaryum üstünü kapatmak tabiki en mantıklısı

Ben daha önce papağan beslerken bakmıştım su dışına çıktıklarını bende görmedim :)genrlde kuru havada kalmayı istemiyolar... Kuru hissedince kendilerini suya geri bırakıyorlar... Şu ana kadar anten ve hortumlarına saldırma olmadı ...

Elma salyangozu cok güzel bir canlıdır. Akvaryumcularda her zaman bulamazsınız. Ben 4 aydır bekliyorum gelmedi. Akvaryumda sürekli olarak dolasan bir süpürge gibidir. Yemedigi hiçbirşey yoktur. Balık pisliğinin bir ucundan girer bitene kadar yer. Ben yavruluga atardım 1-2 saatte tertemiz yapardi. Bu hayvan su yüzeyine doğru çıkar , içinde olan hortumunu dışarı çıkararak hava alır. Ve kendini suya geri salar. Arada yukardan asagiya süzülen salyangoz görürsünüz. Üretimi zor ve ilgi ister. Kaplumbağalar merak ederek gideceklerdir , isirabilirler bile ama ilgisini cekmediginden bırakacaktır. 8 salyangozumdan 2 senede dışarı çıkana raslamadim. Her turlu akvaryumda herkese öneririm.

Sabah oldu :) salyangozlar hala yaşıyor :) gayet sağlıklılar bugün 6 tane daha almayı düşünüyorum :) kaplumbağalarla güzel bi uyum oldu, dikkatimi çektide sadece yosun pislik ve alglere gidiyolar :)

Önce hayvanların tüketim seviyesine bak. Beslenecekleri yiyecek oranı azalırsa bu sefer hepsi için sıkıntı olur. Yada azar azar alarak kontrol et derim.

Umarım sıkıntı olmaz... Dip baya kirleniyor... Yeterli yiyecekleri olacağını düşünüyorum... Bide bunlar özellikle gece mi geziyorlar? Bilginiz var mı ?

Geri