Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

emin olmak istiyorum

dalya

Bronz 5 Üye
kaplumbağamın hasta olduğunu düşünüyorum.dün de yazmıştım: belirtiler akciğer enfeksiyonu gibi duruyor. iştahsızlık,ağzını sıkça açıp açıp kapayarak nefes almaya çalışması,kuru alanda fazlaca vakit geçirme..
tedavisi için yorumlarınızdan ve sitede araştırma yaptım.kaplumbağam 6cm kadar.bir kaba 1.5lt su koyup içine tetradox yada monodox antibiyotiklerinde birini kırıp tozunu dökücem.suyun sıcaklığı 33derece olucak.kaplumbağamı içine bırakıp havluyla kabın üstünü kapatıcam.içinde bekleticem.bazı yerlerde 12 saat-bazı yerlerde 3-4(günde iki defa) saat diye yazılmış.10 gün boyunca bu işlemi yapıcam.uygulama doğru mudur ve ne kadar belletilmelidir?
bir de kaplumbağam hasta akciğer enfeksiyonu değilse bu işlemin ters bi etkisi olur mu?

Cvp: emin olmak istiyorum

Eczaneden ''Tetradox'' yada ''Monodox'' alın. Hap şeklinde oluyor. Sonra kapluşunuzun küçük olduğunu varsayıyorum. 1.5 LT suya 1 kapsül ilacı kırıp içinden çıkan tozları içine atın. Fakat suyun içine bir ısıtıcı koyun çünkü su sıcaklığı 32-33 derece olmak zorunda. Bunları yaptıktan sonra hasta miniğinizi içine bırakın üstünüde bir havlu ile kapatın. 3-4 saat kalsın. Bunu günde 2 defa yapıcaksınız. Akvaryumda yapmayın. Suyu her kullandıktan sonra değiştirmelisiniz. Çünkü ilaç 12 saatten sonra ZEHİR etkisi yapıyor!

Uygulama doğru ve dediğiniz belirtilere göre enfeksiyon

cevabınızda gayet açık ve anlaşılır yamışsınız ama ben yanlış bişey yapmaktan kortuğum için tekrar sormak istedim.başka yerleden araştırdıkça kafamda karışıyor çünkü.ayrıca yardımınız için tekrar teşekkür ederim

Önemli değil. Eğer güvenmiyorsanız bir veterinere götürün o zaman :) Hatta en sağlıklısı bir veterinere götürmek

Geri