Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Baştan kuyruğa 7cm dişi kaplumbağa beslenme önerisi

kubralkis

Yeni Üye
Merhabalar, kaplumbağamı ne kadar beslersem besleyeyim sürekli yem istiyor. Hatta akvaryumda sabit durmuyor sürekli yüzüyor, yem arıyor, çimleri ısırıyor, takla atıyor ters dönüyor, cama tırmanmaya çalışıyor ve korkmaya başladım artık zarar görecek diye. Düzenli bir beslenme önerisi istiyorum, acaba yetersiz mi kalıyor anlamadim. Şu an Ahm mix yemini kullanıyorum günde 4 sabah 4 gece olmak üzere 8 tane yem veriyorum ama doymuyor sanki. Bir de suyuna vitamin damlatıyordum bir ara aylardir yapmiyorum şu an onu.
Hareketi, kabuk durumu iyi, akvaryum ekipmanları tam. Yalnızca yem konusunda sıkıntı çekiyorum

Ekli dosyalar

• IMG_20230519_031900.jpg
    IMG_20230519_031900.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 21
  • IMG_20230519_031554.jpg
    IMG_20230519_031554.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 40
sabit kalmadığı için kabuğunu düzgün çekemiyorum, ama plakalarını atmaya başladı birkaç tanesini düşürmüştü
Bu arada 1 yaşında şu an. 1 yaşını 3 ay falan geçmiştir

Foruma hoşgeldiniz.

Bu hayvanlar kış uykusuna yatan hayvan grubundan oldukları için yağ depolama eğilimiyle sürekli yeme ihtiyacı duyarlar. Biz kış uykusuna yatırmadığımız için belli ölçü üstüne çıkmayız. Aksi halde obez olurlar.

8 cm kabuk boyuna kadar günde 2 öğün sonrasında tek öğün besleriz. Günlük yem oranı kafa ölçüsü kadardır göz kararı ayarlayamazsanız bir fazla verin tolere eder.

O yeme ek olarak tropical biorept W ve dajana gammarus sticks yemi de alın.

Tabana vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Hayvan eşelenip yem tanesi ararken vakit geçirsin. Hayvan aynı zamanda bu kumu yer, bu hazımsızlığını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atmasını sağlar.

Ayrıca dışkılarını da yiyorlar.

Vitamini suya damlatmıyoruz. Bu su kalitesini bozup yosunu coşturuyor. 3 günde bir 1 stick yemine bir damla damlatıp suda hemen önüne yada elden ağzına uzatın yesin. Ama bayatsa kullanmayın. Tropical biorept W mineral yemdir. Bu ihtiyacı karşılar.

Hayvan yaşına göre biraz ufak kalmış ama bu sorun değil. Büyüme potasına girince açığı kapar.

Hayvanı elinizde tutarak kabuğunu çekin.

Isıtma lambanız var mı?

Çoook fazla hareketli olduğu için elimde tutamiyorum, sabit kalmıyor ama denerim tekrar. Isıtma lambası mı bilmiyorum ufak tepeden tutturmalı sarı ışıklı bir lamba almıştım önceden, aldığım kişi günde 2 saatten fazla kullanma dedi o sekilde güne yayarak açıp kapatıyorum. şimdi evde olmadigimdan cekemiyorum gidince çekip atarim onu da. Kum almıştım bi baktım böyle içinde renkli renkli kumlar var az da olsa, ayıklayıp kullanacaktım dedim yok bulaşmıştır diğerlerine de onu attim daha da almamıştım. en geç haftaya siparişini veririm dediginiz kumun. Tropical biorept W, 100grlik bir kutu buldum şimdi baktim onu da alirim. bir de bu benim kullandigim mix yem dışında ana yem olarak kullanabilecegim bir yem söyler misiniz ondan alayım, mixde çoğunlukla kırmızımsı stick bi yem var diğerlerinden çok az karıştırmışlar karides falan hiç yok neredeyse

Ana yem tetra reptomin baby alın.

Kabuğun kenarlarından üstbağa tarafından iki parmağınızla tutup resmini çekin.

Akvaryumun genel resmini atın bakayım ne eksik fazla var.

Geri