Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ev Yapımı Yem

Zencefil

Bordo Bereli
Benim yaptığım karışım genelde erişkin kaplumbağaların ayıla bayıla yediği türden :)

Kıvırcık marul veya akdeniz yeşilliği, roka, karahindiba yaprakları, su mercimeği ve saz, birazcık havuç , az miktarda tatlı su balığı(alabalık veya levrek) ve mürekkep balığı kemiği karışımın ana maddeleri.

Yeşilliklerden ve sebzelerden alıp rondoda bir güzel çekiyorum ya da hepsini ince ince doğruyorum.Çok az miktarda balığı da karışıma ekliyorum.Mürekkep balığı kemiğini de toz şekle getirip koyuyorum.Kıvam vermek için az miktarda balık unu ekliyorum.
Sıcak suda erittiğim jelatini karışıma ekleyip karıştırıyorum.Küçük parçalar halinde bir tepsinin üzerine diziyorum.Buzlukta jelatini biraz donduktan sonra afiyetle yenilmeye hazır.

İçinde ki malzemeleri her seferinde aynı yapmıyorum.Farklı yeşillikler ve sebzelerle deniyorum.Bu karışımı hafta da 2 gün yem olarak kullanıyorum.
İçine kaplumbağanın sevdiği yiyeceklerin yanına sevmediklerinide ekleyerek hepsinden yemesini sağlıyorum.

Tabi bu yaptığım karışım programımızda çeşitlilik olsun diye yapıyorum.Bunun yanında raffy vital, reptil herbivor ve nadir olarak kurutulmuş karides veriyorum.

Jelatin o karıştırdığımız sebzelerin ve yeşilliklerin suda dağılmasını engelliyor.
Hayvansal kaynaklı bir madde.Toz ve blok şeklinde satılıyor.Aktarlarda, pastanelerde hatta bir milyoncularda bile var :D
Jelatini sıcak suyun içinde eritiyorsun.Sonra erittiğin jelatini karışıma döküyorsun.Buzlukta kısa sürede donuyor.
Ben buz dolabında saklıyorum yaptığım bu yemi.Zaten yaptıklarım en fazla 2 hafta içinde tükeniyor.

Eline sağlık ben de deneyeceğim. Bizim ufaklık sevecek mi bakalım :D

umarım beğenip yer :)
İçerik tamamen size kalmış açık bir tarif :D

Eğer yeşillik yemeyi seven bir kaplumbağaysa bayıla bayıla yiyecektir.

Geri