Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem yemiyor ışıktan mı kaynaklı

Batun

Bronz 4 Üye
Merhaba 4 aylık (kabuk boyu 4cm civarı) su kaplumbağam için uva ampul aldım dünden beri yem yemiyor. Yem markası Floppy. Bu durum ampulden kaynaklanır mı?

Ekli dosyalar

• IMG_8467.jpeg
    IMG_8467.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG_8468.jpeg
    IMG_8468.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_8469.jpeg
    IMG_8469.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 13
Hayvan normalde iştahla o yemi yiyor muydu?
Deep fix reptivit damla alın .

Foruma hoşgeldiniz.

Şu aşamada uv ampule gerek yok. Uv ampuller radyasyon verir. Yavru hayvanlarda deri ve kabuk yapısı ince olduğu için daha yoğun etkilenirler.

Ampul uvb ise onu günde 1 saat kuru alana en çok çıktıkları saatte yakarız. Ama 7-8 cm kabuk boyu sonrası. Şu an gerek yok. Yemlerden ihtiyacını karşılar.

Lamba olarak ısıtma lambası kullanacaksınız. Bu konuda yazdım.
https://sukaplumbagasi.com/threads/yavru-kaplumbaga-sahiplendim-kuru-alandan-cikmiyor.15222/

İkincisi akvaryuma geçmeniz gerekiyor. Minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 litre ne kadar büyük akvaryum alırsanız o kadar uzun süre gider. Su ısıtıcı ve filtre de alacaksınız.

Bakım hakkında bu konuyu da inceleyin.

Bu yemi bilmiyorum yiyorsa sorun değil ama yanına gammarusta alın. Yemin kendisinin resmini çekip atabilir misiniz?

Bu yemi bilmiyorum yiyorsa sorun değil ama yanına gammarusta alın. Yemin kendisinin resmini çekip atabilir misiniz?
Ekte yem ile ilgili resimleri yolluyorum. Kabuk rengi de canlı değil. Uçlara doğru beyazlıklar var. Deep fix jel kullanıyoruz haftada bir. Kabuk sertleştiricileri önermediğinizi biliyorum, bu jelide kullanmayım mı?

Ekli dosyalar

• IMG_8478.jpeg
    IMG_8478.jpeg
    923.3 KB · Görüntüleme: 29
  • IMG_8476.jpeg
    IMG_8476.jpeg
    965.5 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG_8475.jpeg
    IMG_8475.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 12
Yok kullanmayın bütün bunlar kabuğun hava almasını önleyip deforme olmasına neden oluyor. Kabuğun pütür pütür olması da bunlardan kaynaklı.

Bu sadece sahibine görsel olarak güzel gözüksün diye bir nevi vernik.

Yemin içeriğininde resmini atabilir misiniz, görünüşü pek iyi durmuyor.

Ekte yolluyorum

Ekli dosyalar

• IMG_8485.jpeg
    IMG_8485.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 3
  • IMG_8486.jpeg
    IMG_8486.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 20
Yemin Görünüşü

Ekli dosyalar

• IMG_8487.jpeg
    IMG_8487.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 4
  • IMG_8488.jpeg
    IMG_8488.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 4
  • IMG_8489.jpeg
    IMG_8489.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 4
Aldığım ampulün üstünde UVA+UVB ama ne kadar gerçekçi emin olamadım

Ampulün resimleri

Ekli dosyalar

• IMG_8493.jpeg
    IMG_8493.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 5
  • IMG_8492.jpeg
    IMG_8492.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 5
Uv ampulde oran yazmıyor. Neyse şimdilik dursun siz eski tip filamanlı 40-60 watt armut ampul yada halojen 42-52-53 watt armut ampul alın.

Bu yem ahm turtle sticks kalitesinde bile değil. Siz dajana gammarus sticks yemi ile gammarusunu alın. Bunu da arada eriterek bitirin. Sonra ek yem öneririm.

Uv ampulde oran yazmıyor. Neyse şimdilik dursun siz eski tip filamanlı 40-60 watt armut ampul yada halojen 42-52-53 watt armut ampul alın.

Bu yem ahm turtle sticks kalitesinde bile değil. Siz dajana gammarus sticks yemi ile gammarusunu alın. Bunu da arada eriterek bitirin. Sonra ek yem öneririm.
Sera raffy P ve sera rafy I yem alayım mı? Daha önce yaptığınız yorumlardan okumuştum.

Sera raffy P almayın natural adıyla gıda katkılarını kaldırdıktan sonra hayvanlar sevmedi. Sera Raffy l gammarus onu alabilirsiniz.

Geri