Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

fanta'nın hastalığı yada tedavisi ne?

gazoz

Bordo Bereli
arkadaşlar benim iki kaplumbağam var ve ben bugün tasındım. Yanlız kaplumbağam fanta sürekli hapşırıyor. Kabuğunda siyah biraz büyük (çok koyu renk değil) bir lekede çıktı ve sanırım kabuk değiştirmeyede hazırlanıyor. fanta sürekli ağzını açıp kapatıyor. Kabuğunda pembeleşme yok ve onlara yaklaşık 1 haftadır akvaryumda bakıyorum. Isıtıcım yok çunku ekim ayında geliyormuş ısıtıcılar, bir de kaplumbağam neredeyse günün tamamını kuru alanda geçiriyor. Hastalığı nedir aceba tedavisini nasıl yaparım veya yapabilir miyim ? ÇOK ACİL BİLGİ BEKLİYORUM!!
teşekkürler... mailto:/phpBB3/images/smilies/icon_neutral.gif mailto:/phpBB3/images/smilies/icon_cry.gif

Edit alcatraz:Lütfen Türkçemize önem verelim.

Cvp: fanta'nın hastalığı yada tedavisi ne?

kaplumbağanız belirtilere göre akciğer enfeksiyonuna yakalanmış. Antibiyotik kullanın gentamisin ya da tetradox. Gentamisin damla şeklinde olur tetradox ise kapsül şeklinde. Birde vitamin takviyesi yapın. Yemine veya suyuna vitamin damlatın. En kısa zamanda ısıtıcı alın. Isıtıcı almanız iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Gözlerinde şişme var mı peki?

Jadeite' Alıntı:
kaplumbağanız belirtilere göre akciğer enfeksiyonuna yakalanmış. Antibiyotik kullanın gentamisin ya da tetradox. Gentamisin damla şeklinde olur tetradox ise kapsül şeklinde. Birde vitamin takviyesi yapın. Yemine veya suyuna vitamin damlatın. En kısa zamanda ısıtıcı alın. Isıtıcı almanız iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Gözlerinde şişme var mı peki?

hayır yok. zaten akciğer enfeksyonu belirtilerinden de ikisi var hapşırma ve kuru alanda çok fazla kalması. inşallah pet shop hemen ısıtıcı getirir de alırım. Bide vitamn vardı bizm petshopda ama sordum dün kalmadı dedi herşey üstüste gelir hep zaten bide antibiyotik fazla ağr değilmi 2-3 aylık kaplumbağa içi? değilse de pet shopta bulunur mu?

gentamisin kullanın ve su sıcaklığını 30-33 derecede tutun sıcak su ilave edin fırsatınız varsa bol bol güneşlendirin. termometre varsa suyun sıcaklığını ölçebilirsiniz ama su hemen soğuyacaktır akvaryumun altına sıcak su torbası ya da elektrikli battaniye koyabilirsiniz. su seviyesini düşürün boyunu geçmesin. Gentamisini yemine damlatabilirsiniz ya da suya damlatabilirsiniz ama yeme damlatmanız daha iyi olacaktır. İsterseniz ısıtıcıyı aldıktan sonra belli bir süre gözlemleyin eğer belirtiler devam ederse o zaman antibiyotik tedavisine başlayın. Ama ısıtıcı hemen alın durumu daha kötüye gidebilir. Ayrıca akciğer enfeksiyonunun 3 tane belirtisi var şu an ağzını açıp kapamada akciğer enf. belirtisidir.

Lütfen Türkcemize özen gösterelim. Birde isitici almalisiniz baska bir pet shop a bakin

evet kesinlikle özen gösterelim :)
Bu arada söylediğim ilaçları eczaneden alabilirsiniz. Petshopta satılmaz.

buralarda baska pet shop yok ve çok panik oldum bu yüzden özen gösteremiyorum özür dilerim. Annemde hep çağırıyor hızlı yazmak zorunda kalıyorum

tamam sorun değil ben şaka yaptım zaten :) Daha uzak bir petshop'a bakmaktan başka bir çare yok. Ya da internetten de ısıtıcı siparişi verebilirsiniz kargoyla 2-3 günde gelir. Acil olduğunu söylerseniz daha kısa sürede de gönderebilirler.

ah ahh keske sipariş verebilsem ne kredi kartım var ne de kullanan bir ailem 18dende küçüğüm. yoksa çok düşündüm internetten alışverişi ama ne yazıkki çare bulamadım. Bu arada cumrtesi günü annemle bir arastırma yaptık (internet ve çevre arastırması) uzak dahi olsa bir pet shop bulamadık tek umudum şu masa lambasıyla pet shopa daha erken ısıtıcı gelir mi ? düşüncem bana bi tavsiyede bulunursanız.!?

banka havalesi ile alışveriş yapabilirsiniz.Yaşınızın veya bir bankada hesabınızın olması lazım değil.
ilaca başlasanız dahi su sıcaklığı istenilen şekilde olmadığı için bir işe yaramayacaktır.
Acil olarak ısıtıcı edinmeniz lazım.

Kredi kartıyla alışveriş yapmanız şart değil ben kaçkere nakit alışveriş yaptım:) Kapıda ödüyorsunuz parayı kuryeye teslim ediyorsunuz. Nakit alabileceğiniz siteler var.

zencefil' Alıntı:
banka havalesi ile alışveriş yapabilirsiniz.Yaşınızın veya bir bankada hesabınızın olması lazım değil.
ilaca başlasanız dahi su sıcaklığı istenilen şekilde olmadığı için bir işe yaramayacaktır.
Acil olarak ısıtıcı edinmeniz lazım.

tavsiye için teşekkürler..

En güvenilir kapıda ödeme öyle yapabilirsiniz.

tavsiyeleri arastırıp ayrıntılı bilgi bakıyorum netten... Kapıda ödeme çok mantıklı geldi

evet öyle yapın bencede en güzeli :)

suan baktım diğer kaplum gazozda hasta aqua vitkap diye bir vitamin ve adını hatırlayamadığım bir ısıtıcı aldım bugun. ısıtıcı 50w ve suda boyları kadar ikisinede günde 2 damla onadron simple göz enf. damlası tedavisi uyguluyorum (yemlerine damlatıyorum) su 30 dereceye ayarlı ve genelde uyuyorlar baska ne yapabilirim acaba?

Geri