Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Verilebilecek ve Verilmeyecek Taze Yiyecekler

Hayvanlari kotu beslemissiniz kabukta sekil bozuklugu olmasi muhtemel, kabul boylari ne kadar ve bakim kosullariniz uygun degil mi ?
Ona gore program veririm

Cvp: Verilebilecek ve Verilmeyecek Taze Yiyecekler

Kabuk boylari 8 cm'e ulasti.

Akvaryum kosullarina (temizlik, isi) dikkat ediyorum.

Enerjileri yerinde yerinde oldugu icin vermeye devam ettim.

Ancak uygun olanini onerebilirseniz cok iyi olur.

Tesekkurler.

Koray

hayvanlar yaşlarına göre ufak kalmış. alınacak yemler sera raffy P, sera mineral, tetra reptomin, jbl agil.

sera vitali sonraya bırakalım. ot içeriği yoğun yemdir. sürekli karides yediği için yemeyebilirler. önce proteini yüksek reptomini yiyip alışsınlar bu yosun içerikli yemdir. sonra vitali de alırsın. bunları aldıktan sonra yem programını yaparız.

günde tek öğüne geçiceksin. akvaryum ölçüsü nedir ? bir de diğer ekipmanlar hakkında bilgi verirsen. ufak kalmalarının sebebini görebiliriz.

Hayvanlar cok kucuk kalmis, akvaryum olculeri neydi ?
Bence vital yemde alinip yerlerse direk ona gecilebilir.

Cvp: Verilebilecek ve Verilmeyecek Taze Yiyecekler

Yukseklik: 30cm
Enine: 35
Derinlik: 20 cm

2 adet tosbag var. Bir de kuru alan icin tepe mevcut.

Suyu 15 cm dolduruyorum.

Ic filtre kullaniyorum.

Ayrica suyu 25 dereceye sabitleyen isi veren cihaz var.

Tavsiyeniz uzerine Tetra Reptomin'e gecicem. Gunde 1 kaz kacar adet vermem lazim.

Tesekkurler,

Koray

akvaryum 2 kaplumbağa için yetersiz hatta teki için bile öyle.
120*60*50 ölçüde bi akvaryum ömürlük olur sizin için .

O akvaryumda tek yavru bile beslenmez. Ya arkadaşın dediği ömürlük akvaryum yada en azından 200 lt geçici akvaryum gerekir.

evet akvaryum ölçüleri yetersiz.ömürlük için mali durum yeterli değilse en az 100 litre su alan ve yüksekliği en az 40 cm olan bir ara geçişli akvaryum almalısın. bu ömürlük akvaryuma geçişte ikinci bir ara geçişli akvaryum alma maliyetinden kurtaracaktır. akvaryumun boyu kadar derinliği de önemlidir. 15 cm su yeterli değil.

su ısısı minimum 26 derece olmalı. kuru alan içinde ısıtma lambası gereklidir. bu aylar hasta olma konusunda en zayıf oldukları zamandır.

yemleri 8 cm kabuk boyunda olduklarına göre günde bir öğün ve kafa hacmi kadar vereceksin. net bir ayar yapamıyorsan bir fazla verebilirsin. ama alan darlığı sebebiyle enerji harcayamayacakları için obez olma riskleri de söz konusu. gerekli ekipmanları ne kadar çabuk temin edersen hayvanlar o kadar sağlıklı büyüyüp gelişirler ve hastalanma riskleri olmaz.

Hayvanlarin akcigerlerinin gelisimi icin derinlik onemlidir ki sizde hicbir olcu uygun degil boy ve en kas gelisiminin dogru olmasina da izin vermez

Merhaba benim kaplumbağam yeşillik yemiyor. Uzattigimda 1 ya da 2 kere ısırıyor fakat cilek yemeye bayılıyor

Yeşillik türevlerini haftada bir iki dene çileği fazla verme 2 haftada bir ayda bir kafi o daha çok rengi kırmızı olduğu için ona tav oluyor. Kırmızı renkli yiyeceklere dayanamıyorlar.

Eklenecek şeyler olabilir. Sonuçta yurtdışı bir siteden alıntı. Belirli olanlar mevcut zaten onların verilmesi yeterli olur. Sürekli verilecek ürünler değil.

Verilebilecek ve Verilmeyecek Taze Yiyecekler​

Yeşillikler ve Sebzeler​

Sınırsız/Genel Olarak Verilebilecekler:
-karahidiba yaprakları
-körpe beyaz şalgam yaprağı
-yeşil kıvırcık salata
-kırmızı kıvırcık salata

Orta Seviyede Verilebilecekler:
-havuç
-yeşil bezelye
-hindiba
-karalahana
-balkabağı
-marul
-tatlı patates
-sakız kabağı

Nadiren Verilebilecekler:
-kara lahana
-hardal yaprakları
-kırmızı biber
-domates

Verilmemesi Gerekenler:
-horozibiği çiçeği
-pancar yaprağı
-çin lahanası
-brüksel lahanası
-brokoli
-lahana
-kereviz
-pazı
-frenk soğanı
-mantar
-maydonoz
-bezelye
-ıspanak
-ravent

Suda Yaşayan Verilebilecek Bitkiler:
-amazon kılıcı
-anacharis*
-su mercimeği
-frogbit*
-latin çiçeği
-su otu
-eğrelti otu
-su sümbülü
-su marulu
-nilüfer
-su civanperçemi
-starwort*

Meyveler​

Sınırlı Miktarda Verilebilecekler:
-kavun
-mango
-papaya
-frenk inciri

Nadiren Verilebilecekler:
-elma
-muz
-böğürtlen
-yaban mersini
-turunçgiller
-üzüm
-şeftali/nektarin (Çekirdekleri çıkarılmalıdır.)
-armut
-erik (Çekirdekleri çıkarılmalıdır.)
-kiraz (Çekirdekleri çıkarılmalıdır.)
-çilek
-karpuz

*Meyveler su kaplumbağalarının doğal yemekleri değildir.Bu yüzden sınırlı miktarda verilmelidir.Çok fazla şeker içerebililerler ve sadece diyette çeşitliliği sağlamak adına verilmelidir.Kabuklar ve çekirdekler çıkarılmalıdır.Bu yiyecekler ayda bir ya da daha az verilmelidir.

Not: Yıldızlı yiyeceklerin Türkçe karşılığını bulamadım.Direkt adıyla yazdım fakat arama motorlarına yazınca ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

*Genel olarak verilebilecekler; her gün
*Orta seviyede verilebilecekler; haftada bir veya bir kaç kere
*Nadiren verilebilecekler;ayda bir ya da daha az
Benim bebek kaplumbikim meyve yemeyi cok seviyo özellikle nektariyi sorun olurmu

Her bitkinin fazlası zararlı. Meyveler sebzelere göre daha az veriliyor. En sık verilen sebzeleri bile max haftada ikiden fazla vermiyoruz. Ben bıkmasın diye fazla vermeyin diyorum ama işin gerçeği fazlası hayvanlara içerik anlamında zarar verebilir.

Meyve çok vermeyin ayda 1 ideal. Asitli meyveleri kesinlikle vermeyin. Şeftali verilebilir.
Teşekkürler nektariyi ilk defa yedi daha önce salatalik havuc fln yedirmeye calismistim yemedi ben nektari yerken iştahli iştahli bakip bana dogru gelince kucuk parcalar halinde verdim cok sevdi isteyip durdu umarim sorun olmaz daha bebek cunku

Yavru hayvanlar protein ağırlıklı beslenir.

Hangi marka yemleri kullanıyorsunuz?

Ekli dosyalar

• 16919246554277831372282244220203.jpg
    16919246554277831372282244220203.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 9
Sera RaffyP veya tetra reptomin baby alın.

Geri