Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

2 tane kırmızı yanak su kaplumbağası - bakım bilgi ve destek rica ediyorum.

Enes Talha

Bronz 5 Üye
Öncelikle merhabalar,
Böyle bir platformun var oluşunda emeği geçen herkese teşekkür ederek başlamak istiyorum.
Yaklaşık 1 ay önce maalesef ölüm kabında bir adet kaplumbağamı aldım ve yeni hobime ilk adımımı attım. İlerleyen süreçte kendisinin aşırı hareketsizliği ve tek başına oluşu içime dert oldu ve yanına bir arkadaş getirdim. Daha sonra buradan edindiğim bilgiler sayesinde 80x50x50 ölçülerinde bir akvaryuma geçtik.
Akvaryum içeriği olarak 100 w ısıtıcımız iç ve dış filtremiz, ısıtıcı ampülümüz, kuru alanımız, ısı ve nem ölçerimiz tabanda silis kumumuz ve 2 adet de albino vatozumuz akvaryumumda mevcut. ( birlikte yaşıyorlar şimdiye kadar bir sıkıntı yaşadıklarına şahit olmadım. )

Maalesef ilk aşamada bilgisizliğim ve hevesim neticesinde ne gördüysem aldım ve elimdeki ürünler şu şekilde;
1) Rotifish stick yem
2) Tropical biorept supreme young
3) tropical gammarus
4) sera raffy p
5) ahm mix
6) tor axol vitamin
7) pharmased multivitamin
8) pharmased kabuk jeli
9) deep fix kabuk temizleyici
10) reeflowers turtle fresh
Düzenimiz bu şekilde olup, Cem beyin yazdıklarına istinaden kabukları ile ilgili olan şeyleri henüz kullanmadım, atmayı düşünüyorum.
Bu süreç dahilinde olabildiğince buraya vakit ayırıp minikler ile ilgilenmeye çalıştım ancak iş yoğunluğu nedeniyle bu başlığı açmaya bile henüz vakit bulabildim. Boyları itibariyle henüz uvb almadım, kendilerine dört dörtlük bir ortam kurma çabam var ancak araştırmak için maalesef fırsatım pek olmuyor. Sizlerden ekleme/çıkarma - öneri mahiyetinde tavsiyeler rica ediyorum. İlgi alakanız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Kabuk jeli yada temizleyicileri kullanmayın. Vitaminin sadece bir tanesini kullanın. TURTLE FRESH amonyak için haftada 10 damla damlatın.

Vitamini 2 günde bir 3 4 damla damlatın yemlerine damlatın. Vitamini suya damlatmayın.
Musluk suyu kullanıyorsanız reeflowers su duzenleyici alabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanlara güzel bir sistem yapmışsınız tebrik ederim.

Akvaryum 200 litrelik elinizdeki su ısıtıcı eheim thermocontrol, jbl protemp veya tetra ht değilse 100 litre üstü suyu ısıtmaz. Su bunun üstüne çıkarsa 200 W almanız gerekecek.

Kabukla ilgili olan herşeyi kullanmayın.

Su kaç litre var?

Hayvanların kabuk boyu kaç cm?

Hoşbuldum Cem bey,

Akvaryumun 3/4'ü dolu vaziyette, kurulum öncesinde 3-4 gün boş bir şekilde çalıştırdım tüm sistemi, dediğiniz gibi ilk gün ısıtıcı komple çalıştı şu an için arada bir devreye giriyor, iş görüyor gibi ama yeterli gelmezse değiştiririm. Kabuk boyları tahmini 3.5-4 cm miniklerimizin.
Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanlara güzel bir sistem yapmışsınız tebrik ederim.

Akvaryum 200 litrelik elinizdeki su ısıtıcı eheim thermocontrol, jbl protemp veya tetra ht değilse 100 litre üstü suyu ısıtmaz. Su bunun üstüne çıkarsa 200 W almanız gerekecek.

Kabukla ilgili olan herşeyi kullanmayın.

Su kaç litre var?

Hayvanların kabuk boyu kaç cm

Dış filtrede carbon malzeme varsa su düzenleyiciye gerek yok o işi carbon yapar.

Ayrıca ters osmosis arıtma cihazı kullanıyorsanız yine gerek yok.

O halde 150 litreden az su var. Şu an hava sıcak kışın dediğim markalar değilse suyu ısıtmaz. O zaman jbl protemp 200 watt alırsınız bu 300 litrelik akvaryumu ısıtır.

Dış filtre eheim 2213, sünger, elyaf, aktif karbon sanırım( küçük siyah parçacıklar halinde) seramik bioball ve elyaf mevcut.
Uvb için uva ile birlikte 5.0 26 w olanından sipariş etmeyi düşünüyorum.
Bir de tropicalin yavru yemini yemiyorlar, yemden kaynaklı mı emin olamadım. Size de çok zahmet vermeden sormak istiyorum, önemli olarak gördüğünüz bir eksiği mevcut mudur sistemin?

Uv ampulü 8 cm kabuk boyu itibariyle kullanabilirsiniz. Yavrularda kullanmıyoruz.

Ucuz olması açısından sadece uvb 5.0 oranlı ampul alabilirsiniz. Isıtıcı ampul her ne kadar radyasyon vermese de uva yerine kullanılır.

Carbon kömür olan. Zeokite alacaksınız bu idrara bağlı amonyak ve türevlerini filtreler.

Dizilim şöyle seramik yeterince varsa bioball'lara gerek yok.
Seramik üstü sünger üstü elyaf üstü zeolite üstü elyaf üstü carbon malzeme üstü elyaf.

Bu şekilde dizilim yapacaksınız. Elyafı ıslatıp koyacaksınız kabarıklığı gidecek. Eurostar marka nispeten ucuz.

Hayvanların gagası henüz yumuşak olduğu için sert yemleri yiyemezler. Şimdiden çok çeşit almışsınız.

Günde iki öğün vereceksiniz günlük kafa hacmi kadar. Akşamları komple gammarus olsun. Kutusunu açtığınız sticklerden yediklerine bakın onları sabah öğünlerine yayın.

Yemleri buzdolabında bekletin.

Vitamin damlayı haftada bir, 1 damla stick yeme damlatıp suda önüne atın yesin. İlk vereceğiniz yeme damlatın tadı farklı olacağı için sonradan yemez. Stick yemi kırıp verin. Büyük yemi yerken zorlanır.

Cem bey çok teşekkür ederim, başlangıç itibariyle hayatî bir eksiğimizin olmaması içimi rahatlattı. Geri kalanını forumu yavaş yavaş gezerek hallederim. 😊

Rica ederim. Eksiği bırakın fazla bile almışsınız. Keşke evvelden sorsaydınız bu kadar masraf yapmazdınız.

Bir eksikleri olmasın da gerisi çok da önemli değil 😊 bundan sonra daha temkinli olurum, fuzuli masraf yerine asıl ihtiyaçların daha iyisini alırım.

Sormadan almayın. Petshopçular gereksiz şeyleri kakalamayı sever. Gerçi onlardan da almayın. Çeşit ve uygun fiyat açısından netten almak daha avantajlı.

Sormadan almayın. Petshopçular gereksiz şeyleri kakalamayı sever. Gerçi onlardan da almayın. Çeşit ve uygun fiyat açısından netten almak daha avantajlı.
Ürünlerin %80 ini online aldım, kimsenin günahını almayayım kendi hatam 😅 ama bundan sonra araştırarak alacağım ne alırsam. Ama pet shoplar da dediğinizden aşağı kalır değil, 14-15 cm bir kırmızı yanak , eski sahibi bakamıyormuş hayvana acıdığım içim alsam mı diye düşünmüştüm. Forumdan uygun olmadığını görünce vazgeçtim. Ama pet shopta kesinlikle kavga etmezler diye garanti verilmişti 😅

En uyumlular arasında bile kavga olur. Onun için derideki kızarıklıklar olağandır. Kuyruk parmak gibi uzuv kayıpları derin deri yırtıklarına bağlı et dokunun görünmesi ayırma sebebidir.

Alfa mücadelesi ve alfa olanın sürekli diğerini sınaması, akvaryum darlığı, akvaryumu sahiplenme, hormonal aktivite, biri dişi ise erkeğe karşı çiftleşme isteği göstermeme, yeterince uykusunu alamadığında hırçınlık, birinin hastalığa bağlı zayıf düşmesi, yeterince yem olmayacağı endişesi ilk aklıma gelenler.

Alfa mücadelesi sanırım bizde de var, suda yüzerken sorun yaşamıyorlar ama biri diğerini kuru alana çıkartmıyor.

Yok o akvaryumu sahiplenme. Yalnız rampada durup diğerinin geçişine müsade etmiyorsa o ayrı. Bunun iki sebebi vardır lamba rampayı görüyorsa ki böyle bir durum varsa alana doğru çevirin. Diğeri ne kadar bize alışsalarda temkinli davranırlar. Tehdit algılarsa bir an önce güvenli olan suya atlamak için. Arkadaki garibimde onun arkasında rampada sabırla bekler.

Yok o akvaryumu sahiplenme. Yalnız rampada durup diğerinin geçişine müsade etmiyorsa o ayrı. Bunun iki sebebi vardır lamba rampayı görüyorsa ki böyle bir durum varsa alana doğru çevirin. Diğeri ne kadar bize alışsalarda temkinli davranırlar. Tehdit algılarsa bir an önce güvenli olan suya atlamak için. Arkadaki garibimde onun arkasında rampada sabırla bekler.
Lamba kuru alanın tam ortasını ısıtıyor, genel ortalaması 32 derece, nem önemli mi bilmiyorum ama %60-62 seviyelerinde. Bir kaç gün bi gözlemleyeyim tavırları davranışları nedir ona göre bi değerlendirme yapayım size Cem bey.

Lamba kuru alanın tam ortasını ısıtıyor, genel ortalaması 32 derece, nem önemli mi bilmiyorum ama %60-62 seviyelerinde. Bir kaç gün bi gözlemleyeyim tavırları davranışları nedir ona göre bi değerlendirme yapayım size Cem bey.
Kendi aralarında iyi gibiler, beni görmedikleri zaman bir sorun yok . Beni fark ettiklerinde kuru alana çıkmasına izin vermeyen miniğimiz bana doğru geliyor ama diğeri saklanıyor. Olsun bu da iyi diye düşünüyorum. 😊

Bize yaklaşmalarındaki cesaretin tek nedeni yem vereceğimiz hissi. Diğeri de zamanla alışır. Birbirlerine bakarak cesaret bulurlar. Sadece gerekmedikçe ele almayın. Bu stres yapıp işi başa döndürür.

Uyum sağlamaları iyi.

Geri