Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Silikonları yemeye çalışıyor

efeyilmazz

Moderator
Yönetici
Kaplumbağam kuru alana çıktığında camın kenarlarındaki silikonları yemeye çalışıyor. Bu onun için zararlı mıdır?

Şu an koparması zor ama çıkıntı yapmışları maket bıçağı ile kesip al. Birşeye kafayı takarsalar bırakmazlar.

Bende dün ilk defa kaplumbağayı dipte dekorun yanında uyurken gördüm. Normalde rampada uyurdu.

Cem abi bugün farkettim de, kaplumbağam bazen hızlıca geri geri yüzüyor.

Normalde kaplumbağa geri gitmez. Önünde tehdit oluşturabilecek yada korkacağı birşey görürse tepki olarak geri kaçmaya başlar. Aslında bu tam geri kaçma da değil bir nevi debelenerek geri gitmedir.

Bu akvaryum içi bir dekor, akvaryum dışında gördüğü bir cisim, hareket, ikinci bir hayvanla yakın temas, yada gece karanlığında gördüğü birşeyin gölgesi olabilir. Kısaca panik oluşturabilecek herhangi bir durum.

Normalde kaplumbağa geri gitmez. Önünde tehdit oluşturabilecek yada korkacağı birşey görürse tepki olarak geri kaçmaya başlar. Aslında bu tam geri kaçma da değil bir nevi debelenerek geri gitmedir.

Bu akvaryum içi bir dekor, akvaryum dışında gördüğü bir cisim, hareket, ikinci bir hayvanla yakın temas, yada gece karanlığında gördüğü birşeyin gölgesi olabilir. Kısaca panik oluşturabilecek herhangi bir durum.
Cem abi bende kaplumbağama arkadaş alsammı diye düşünüyorum ama bir yandan da korkuyorum anlaşamazlar diye.

En uyumlu hayvanlar bile dalaşır. Bunun çaresi yok.

Alacaksan şimdi al. Yetişkinlerin anlaşması zor. Sebepler çok.

Ama her hayvan maliyeti ikiye katlar.

Ben bir hafta ara ile aldım daha yavrular gerçi ama hiç kavga etmediler çok iyi anlaşıyorlar🥰

Ekli dosyalar

• IMG_7146.jpeg
    IMG_7146.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 16
En uyumlu hayvanlar bile dalaşır. Bunun çaresi yok.

Alacaksan şimdi al. Yetişkinlerin anlaşması zor. Sebepler çok.

Ama her hayvan maliyeti ikiye katlar.
Peki alırken nelere dikkat etmeliyim?
Aldıktan sonra metilenli suda bekleteyimmi? Bekletirsem ne kadar suya ne kadar metilen mavisi koyayım?
60 Litre akvaryum 2 kaplumbağaya ne kadar süre yeter? (70x30x45)
100x50x60 boyutunda bir akvaryum 2 hayvan için yeterli midir ömürlük olarak?

Gözleri canlı olacak ne hareketsiz ne de çok hareketli olacak. Aşırı hareketli hayvan hastalığa çabuk yakalanır.

Ömürlük 2 hayvana uyar. Öteki hayvanların büyümesine bağlı.

Gözleri canlı olacak ne hareketsiz ne de çok hareketli olacak. Aşırı hareketli hayvan hastalığa çabuk yakalanır.

Ömürlük 2 hayvana uyar. Öteki hayvanların büyümesine bağlı.
Metilenli suda bekleteyimmi peki? Ufak bir kaba kaç damla damlatayım?

Son düzenleme:
Akvaryuma emsal su ile musluğu fazla açmadan yıka arkasından bir iki litrelik suda 1 damla metilen damlatıp yarım saat 1 saat kadar beklet sonra akvaryuma al.

Pislik varsa kabukta fırçala.

Cem abi bu arada kaplumbağa kuru alandayken bile kabuğunun farklı bölgelerinde yoğun beyazlıklar var, mantar olabilirmi?

Geri