Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yavru Kaplumbağaların Beslenme Programı

Miray956

Yeni Üye
Merhabalar öncelikle, bundan önce başlık açtığımda aklımdaki bazı sorulara cevap bulabilmiştim. Kaplumbağaların yeni yuvası kısa bir süre önce geldi ve yeni yerlerinde daha mutlu görünüyorlar! Fakat beslenmelerini çeşitlendirmek istiyorum ve bir program oluşturmanın çok daha doğru olacağını düşündüm. Öncelikle kabuk boyları 3-4 santim kadar yaklaşık. Her biri için günde nasıl bir öğün uygulamalıyım? Ne zamanlarda hangi yemleri ne kadar vermeliyim? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Soru eklemem gerekirse, yeni yuvaları şu an 1 yıl idare etmesi için. Sonrasında üniversite için şehir dışına gittiğimde oradan geniş ve daha uygun bir yuva alacağım. Kısa kenarı 22, uzun kenarı 27 santim yaklaşık olarak. Şu anlık 10 santimlik bir su var içerisinde. Daha su koymam veya eksiltmem gerekiyor mu? Bu hacimdeki bir akvaryum için nasıl bir filtre, ışık ve ısıtıcı gerekir? 1 yıl boyunca henüz 3 santim kabuk boyuna sahip 2 yavru su kaplumbağasına yeter mi?

Öncelikle o yuva 1 yıl idare etmez. Kışa doğru yeni akvaryuma geçmeniz gerekiyor. Su yüksekliği en az hayvanın boyunun iki katı olması gerekiyor. 10 cm su yüksekliği 5cm kabuk boyundan itibaren yetmemeye başlıyacaktır. Kaplumbağanızın 3cm kabuk boyunda olduğunu belirtmişsiniz, ayda 0.5-1cm arası büyüyorlar. Yani en geç 2-3 ay sonra yeni akvaryuma geçmeniz gerekiyor. O akvaryuma su ısıtıcısı da koyulamaz minimum 15cm su yüksekliği olması gerekiyor.

Soru eklemem gerekirse, yeni yuvaları şu an 1 yıl idare etmesi için. Sonrasında üniversite için şehir dışına gittiğimde oradan geniş ve daha uygun bir yuva alacağım. Kısa kenarı 22, uzun kenarı 27 santim yaklaşık olarak. Şu anlık 10 santimlik bir su var içerisinde. Daha su koymam veya eksiltmem gerekiyor mu? Bu hacimdeki bir akvaryum için nasıl bir filtre, ışık ve ısıtıcı gerekir? 1 yıl boyunca henüz 3 santim kabuk boyuna sahip 2 yavru su kaplumbağasına yeter mi?
1 kaplumbağa için birkaç ay idare edebilir ama kaplumbağa sayısı arttıkça alanın büyümesi gerekir. Yuvanın fotoğrafını atabilir misiniz.

Öncelikle o yuva 1 yıl idare etmez. Kışa doğru yeni akvaryuma geçmeniz gerekiyor. Su yüksekliği en az hayvanın boyunun iki katı olması gerekiyor. 10 cm su yüksekliği 5cm kabuk boyundan itibaren yetmemeye başlıyacaktır. Kaplumbağanızın 3cm kabuk boyunda olduğunu belirtmişsiniz, ayda 0.5-1cm arası büyüyorlar. Yani en geç 2-3 ay sonra yeni akvaryuma geçmeniz gerekiyor. O akvaryuma su ısıtıcısı da koyulamaz minimum 15cm su yüksekliği olması gerekiyor.
Su yüksekliğini 15 santime çıkarsam rahat ederler mi? Akvaryumum boyu daha yüksek ama kuru alana rahat çıkabilsinler diye o kadar su koymuştum. 10 santim yaptıktan sonra hangi ısıtıcıyı, hangi filtreyi almam gerekiyor? Kendim akvaryum yaptıracak olursam ne kadarlık bir cam kestirmem uygun olur ve beslenmeleri konusunda ne yapmam gerek yukarıda sorduğum gibi?

1 kaplumbağa için birkaç ay idare edebilir ama kaplumbağa sayısı arttıkça alanın büyümesi gerekir. Yuvanın fotoğrafını atabilir misiniz.
Şu an bu şekilde alanları, peki bir süre idare etmesi için hangi ısıtıcıyı hangi filtreyi almalıyım? Kendim camdan geniş bir yuva yaptırıp kuru alan yapsam uygun olur mu? Bir de beslenmeleri konusunda dediğim gibi ne yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• IMG_20230903_092742.jpg
    IMG_20230903_092742.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 9
Şu an bu şekilde alanları, peki bir süre idare etmesi için hangi ısıtıcıyı hangi filtreyi almalıyım? Kendim camdan geniş bir yuva yaptırıp kuru alan yapsam uygun olur mu? Bir de beslenmeleri konusunda dediğim gibi ne yapmalıyım?
Su seviyesini 1 - 2cm daha yukseltebilirsiniz. Yuvada taş yada çakıl varsa çıkartın. Yutabilecekleri hicbirsey olmamalı. Su ısıtıcısı olarak 25W işinizi fazlasıyla görür. Filtre kullanmak icin su derinliği çok az filtre dikey ve tamami su içinde kalacak şekilde konumlandırılmalı.
Isıtma lambası olarak 28W halojen yada 40W akkor alabilirsiniz masa lambasına takarak kullanacaksınız.

Temel yem olarak sera raffy p alabilirsiniz. Ek olarak tropical supreme young alabilirsiniz. 6cm kabuk boyundan sonra sera raffy mineral yada tropical biorept W alın. Vitamin kullaniyor musunuz?

Isıtma lambası hayvanın temas edemeyeceği yükseklikte olmalı kuru alanı ilk 30dk da 32 dereceye getirecek şekilde konumlandırılmalı.

Ampul Link

Foruma hoşgeldiniz.

O kabı bırakın 1 yıl şu an için bile ufak. Hemen normal akvaryum bakın, en az 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider. Sağlıklı gelişimleri için boyca uzunluk, akciğer gelişimi için derin su olmalı.

Kışa giriyoruz, su ısıtıcı ısıtma lambası öncelikli olmak üzere filtrede alacaksınız. Üşütürse akciğer enfeksiyonu olurlar bu yavrular için ölümcüldür.

Elinizdeki yemi yiyorlarsa yanına ek olarak gammarus alın. Sabahları stick akşamları gammarus verin. Sabah akşam iki öğün olmak üzere günlük kafa ölçüsünde vereceksiniz. Öğün başı yarısı kadar. Yalnız 1 stick iki gammarusa denktir, ona göre ayarlayın.

Geri