Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

filtre ve eşyalar

susam123

Bronz 5 Üye
Merhaba:)
ben tatilden döndükten sonra yani eylül de 2 tane kaplumbağa alacağım.
yemleri:
JBL gammarus10 tl
Sera mineral 12 tl
Sera carnivor15 tl
Turtle stıck
vitaminleri:
deep reptivit 5 tl
biyo tortucal5 tl
kuru alan:
penn plax 40 tl
aksesuarlar:
iki yapay bitki 8 tl
ve suda yüzen 6 yosun exo terra'nın14 tl
taşlar:5 tl
ekipmanlar
ısıtıcı:15 tl( fiyatından emin değilim)
filtre:10 tl
derece:3 tl
lamba:20 tl
ampul:3 tl
ve iki kaplumbağa:20 tl
akvaryum 70 cmlik: 70 tl
herhalde toplam 250 tl felan tutuyor.Çok mu fazla acaba?siz ne kadra harcadınız kaplumbağa alırken?
bir de bu filtre nasıl çalışıyor:mailto:/images/products/00/27/89/2789_kucuk.jpg
daha önce hiç filtreleri hiç yakından incelemedim. resimdeki çubuk gibi olan şey acaba suyun içinde dönecek mi? kaplumbağalara çarpabilir mi?

Cvp: filtre ve eşyalar

Filtre benimkinden sanırım. O çubuk dediğiniz şey şelale aparatıdır. Üstte durur ve suyu dışarı verir.
Bu arada o 2 vitamin yerine 5 lira ekleyip Sera Reptilin'i almanızı öneririm. Onun dışında fiyatlarda pahalılık görmedim ben. :)

70 cm olan akvaryuma dış filtre almanızı öneririm. Gayet iyi bir su hacmi olacaktır. Belirttiğiniz filtreyi bilmiyorum ama yeterli gelecek mi acaba?
Vitamin konusunda arkadaşa katılıyorum.
Yemlerden JBL gammarus yerine JBL Pro Baby almanızı öneririm. Çünkü muhtemelen yavru kaplumbağa alacaksınız.
İmkanınız varsa birde UVB ampul almanızı öneririm. Isıtıcı lambanızın W değeri de önemli.

Emre abinin de dediği gibi dış filtre iyi olacaktır. Dış filtre alma imkanınız yoksa şelale filtre öneririm. Atman hf-600 modelini başka bir iç filtreyle güçlendirirseniz bayağı iyi olur.

Deep Reptivit yerine eczanelerde satılan Polivit Multivitamin (bebek şurubu)nu alabilirsiniz. İnanın deep fixin kalitesi çok kötü. Pakize'nin geldiği ilk hafta tek gözü kapalıydı(a vitamini eksikliğinden) deep fix hiçbir işe yaramadı, tecrübe ile sabit.

Penn plax bildiğim kadarıyla maksimum 30 cm oluyor. Akvaryumunuzu tam kapasite kullanamayabilirsiniz. Penn plaxı listeden çıkarıp camcıda cam kestirtip kuru alan yapabilirsiniz. Ya da cd kabından. Çok daha ucuza gelecektir.

Taşlar için bir ücret ödemenize gerek yok, çevrenizde çok güzel taşlar vardır eminim. Belki bir akarsuya yakınsınızdır, ufak bir gezintiyle beğendiğiniz taşları toplamanızı öneririm. Tabii dezenfekte ettikten sonra akvaryuma koyun.

Son olarak, bir hayvana fiyat biçmek çok çirkin ama ben kaplumbağa almanızı değil sahiplenmenizi öneririm. Bakamayan birinden sahiplenebilirsiniz.

Fiyatlar çokta uçuk değil. Zaten bu işin içine girdiğinizde göreceksiniz ki alacak daha bir ton şey bulacaksınız. Bazı arkadaşların akvaryumları çok büyük olduğundan harcamaları 1000 tl'yi geçenler bile var.

Geri