Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Garip sesler çıkartıyor

ilaydadudu

Yeni Üye
Merhaba,
14 yaşında dişi kaplumbağam aşağıdaki resimdeki mamayı yedirdikten sonra garip garip öksürmeye başladı ve kuru alanından aşağıya inmek istemiyor. En sevdiği mamaydı, acaba mama mı dokundu yoksa akciğer hastalığı mı var? Sizce bu durumda veterinere götürmeli miyim? İstanbul'da Asya yakasında veteriner önerebilir misiniz?

Bu arada öksürük videolarını çektim ama siteye yeniyim site yüklenmeme izin vermiyor. Videoları nasıl yükleyebiliriz?

Ekli dosyalar

• 20230226_010517.jpg
    20230226_010517.jpg
    845.3 KB · Görüntüleme: 10
Boğazına mama takılmış olabilir elinizle mi verdiniz stick yemi dik şekilde ağzına aldıysa yutamamış olabilir, ağzını bı kontrol edin mamasını yaklaştırın ağzını açtığında görmeye çalışın bı de çenesinin altini elinizle yoklayın sertlik tıkanma var mı diye

Boğazına mama takılmış olabilir elinizle mi verdiniz stick yemi dik şekilde ağzına aldıysa yutamamış olabilir, ağzını bı kontrol edin mamasını yaklaştırın ağzını açtığında görmeye çalışın bı de çenesinin altini elinizle yoklayın sertlik tıkanma var mı diye
Fotoğraf acilmamisti stick yem sandım gammarusmuş 14 yaşında olduğuna göre gammarus ufak kaliyodur büyük bı tıkanıklık yapar mı bilmiyorum ama yine de kontrol edin siz

Youtube'a yükleyebiliyorsanız videoyu yükleyin sonra buraya link gönderin

Yemi fazla vermiş olma ihtimaliniz var mı? Günlük kafa boyutu kadar veriyoruz.
Hayvanın kabuk boyu kaç cm?
Yapmayı kesti mi yoksa arada yapmaya devam mı ediyor?
Çıkardığı ses nasıl? tak tak vurma mı yoksa ciyaklama gibi mi?

Nefes alıp verirken ıslık çalar gibi mi geliyor ses?

Öyleyse genzine kaçmış olabilir. Bu ufak kalır dajana gammarus sticks yemi alın. Mineral yem yoksa tropical biorept W yemi de alın.

Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Ben kaplumbağam Dudu'yu yaklaşık 6 ay önce evlatlık aldım. Maalasef önceki sahipleri leğen gibi bir kutuda beslemişler. Buradan öğrenip akvaryum, ısıtıcı, ışık, filtre aldım ama galiba çok fazla besliyorum farketmeden. Çünkü önceden balık yemi ile beslenmiş, o yüzden üzülüp sevdiği mamadan bolca veriyordum, ama artık sadece günlük kafası kadar vereceğim. Galiba o yüzden oldu. Ama bilmiyorum.
Bu arada youtube'a yükledim:
Kabuk boyu 16 genişliği 18 civarı @Sebas @Nur Yeliz @cem

Hayvan bu hareketi yapmaya devam ediyor mu yoksa kesti mi? Eğer devam ediyorsa sıklığını söyler misiniz? Yemeği fazla kaçırmışsınız büyük ihtimal

Son düzenleme:
Bu hastalık değil. Dikkatinizi çekmek için ses çıkarıyor. Yada iletişim kurmak için ses çıkarıyor.

Gammarustan başka yemi var mı?

Akvaryumun genel resmini çekip atabilir misiniz?

Akvaryumun resimleri aşağıdaki gibi. Genelde yakınımdaki petshoplarda olan mamaları alıyorum, özellikle karidesli olanları seviyor. Peki ne tarzda beslemem daha uygun olur? Bugün de 3 defa falan aynı sesi çıkardı, dün gece daha fazla yapmıştı. Bugün de çok yüzmek istemiyor. Kuru alanının rampası biraz dik, o yüzden çıkmasına yardım ediyorum, tamircimiz müsait olunca rampasını çıkmaya daha uygun yapacağız.

Ekli dosyalar

• 20230226_184723.jpg
    20230226_184723.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 19
  • 20230226_184730.jpg
    20230226_184730.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 19
Hayvanın kaçacağı noktalar çok. Biri rampa yanı diğeri kapak tarafı. Bu noktaları izole edin. Yere düşerse kabuğu çatlar.

Tabandaki çakıl kumu komple çıkarın. Yerine vitasand pro78 marka sarı silis kum alın.

Su ısıtıcı yeterli mi? Ufak gibi geldi. Kaç watt? Su 28 derece olacak.

Isıtma lambası çok uzak onu yakınlaştırın. Hayvanın sırtı hizasında bir şey koyup dereceyi üzerine yatırıyoruz. Yarım saat sonra bakıp 32 derece olduğu noktaya mesafeyi ayarlıyoruz. Su soğuksa suya girmek istemez.

Bu hayvan herhangi birşeyden rahatsız olduğu için ses çıkarıyor olabilir. Kuru alan yan panelleri cam olursa alana çıktığında çevreyi kontrl edebilir.

Rampa kısa hayvan onun için çıkamıyor. Suyu rampa üsyüne doğru yükseltin.

Rahat çıkabilmesi için rampa ucu eğimi 45 dereceden yukarıda ve rampa hayvanın kabuğunun yarısı kadar su içinde olmalı hayvan rampaya yaslanarak çıkar.

Yemi netten alın. Daha ucuz daha taze olur. Yem markaları nedir?

Artık ses çıkarmıyor. Bir iki gün yaptı sadece. Bir de 100 wattlik ısıtıcı ve silis kum aldım. Rampadaki çıkılabilecek yerleri de kapattım. Bu arada denilen mamayi aldım ama yemiyor. Umarım alışır. Sadece etli mamaları yemeyi seviyor.

Ekli dosyalar

• 20230307_200107.jpg
    20230307_200107.jpg
    1,002.8 KB · Görüntüleme: 5
Bu da protein ağırlıklı yemdir. Diğer yemler ne marka? Ekstra birşey veriyor muydunuz?

Bu ara dengesiz mevsim geçişi her hayvanı olumsuz etkiledi. Bir hava kapalı bir güneş açması hava acayip oldu.

Geri