Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Geçti ama merak ediyorum. Ne olduğunu bilen var mı?

agritux

Gümüş 5 Üye
Aslında araştırmacıyımdır. Birşey merak ettiğimde ya da karşıma birşey çıktığında iyice araştırırım. Bu yüzden kendimi çok suçlu hissediyorum şu an. Petshop da bana kaplumbağayı satan adamın sözlerine güvendiğim için.

5-6 ay önce aldım kaplumbağamı. Bahçesi ile birlikte verdi. Bir adet vitamin, bir adet de kabuk temizleme losyonu verdi. Suyu her değiştirdiğimde bahçeye 3 4 damla vitamin, haftada bir de kabuğunu losyonu ile temizlemem gerektiğini söyledi. Yem olarak da nekadar yerse ver dedi.

Ne kadar yerse ver kısmı bana saçma gelmişti. Ama yemin üzerinde de aynı ibare yazdığı için ikna olmuştum.

Kaplumbağam nekadar verirsem yiyordu. Bu gerçek anlamda. Hala da öyle. Nekadar verirsem yiyor.

Bir gün test etmek istedim. Tek tek attım. Saymadım ama çok fazla yedi. Belki de 10 15 tane yedi.
(Yem adı turtle stick)
Durmak bilmeyince bıraktım.

Sorun tam da burada.
Sabah kaplumbağama baktığımda böyle derisinden ince tül gibi sanki çok ince bir sıvı çıktığını gördüm. Kabuğu ile derisi arasından ve derisinin belli noktalarından.
Hemen fotoğraflamak istedim ama akvaryumdayken fotoğraf çekince belli olmuyordu. Dışarı çıkardığımda da üzerine yapışıveriyordu ve şeffaf bir hal alıyordu. Yine belli olmuyordu.

Korktum acaba sindirim sistemini mi zorladım diyerek. Yakalayabildiğim bazı fotoğrafları daha tecrübeli bir arkadaşıma yolladım. Anlamadı bir şey yok dedi.

Şimdi bir iki hafta geçti. Hiç bir sıkıntı yok. Artık 3 4 yem veriyorum her gün. 3 ü 4 ü geçmiyorum. Marka dediğim gibi turtle stick.

Bu olay aklıma takıldı kaldı.

Bu arada kaplumbağam çok hareketli. Hiç durmuyor. Sürekli yüzüyor. Zaten kuru alanı yok gibi birşey. (henüz)

Ve çok yaratıcı. Alanın yetmediğinin farkında ve bana suç atmıyor. Cama burnunu dayıyor ve sonsuzluğa doğru yüzüyor hiç durmadan. :) Bu normal mi? Sanki kurmalı oyuncakmış, duvara toslamış ama çalışmaya devam ediyor gibi :) Günün 2 3 saati (tahmini) böyle yapıyor.

Cvp: Geçti ama merak ediyorum. Ne olduğunu bilen var mı?

Arda, yanlış yönlendirmelerle başlamış ama doğru bilgilre ulaşmışsın. Hızlıca ne eksik varsa bunu düzeltmelisin. Kuru, alan, ısı değerleri, filtrasyon gibi.
Hayvaın beslenmesi çok yanlış olmuş. Hatta o elindeki yemde bizim kullanmadıklarımızdan. 3 yem al. Sera raffy p, sera raffy I ve sera mineral. Hayvan daha küçük sanırım. Aşağıdaki programı uygula. Kaplumbağa 5 cm boydan küçükse günde iki öğün toplamda kafa hacmi kadar, 5-8 cm arasında ise kafa hacmi kadar tek öğünde ver. Eğer kabuk boyu 8 cm üzeri ise bize belirt ki başka önerilerde bulunalım.
1. gün: sera raffy p
2. gün: sera raffy I
3. gün: sera raffy p
4. gün: sera mineral
5. gün: sera raffy p
6. gün: sera raffy I
7. gün: sera raffy p

Bana sorarsan elindeki vitamin kalitesiz. Suya damlatılan vitaminden hayır gelmez. Diğer jeli zaten hemen döküp çöpe at. Tekrar vitamin almana gerek yok. Sera mineral vitamin ve kalsiyum ihtiyacını karşılar.

Bu arada hayvanda obezite başlangıcı yada vücutta ödem tarzı bir durum mu oldu acaba. Bana sorarsan veterinere bir göster derim.

Söylediklerinizi harfiyen uygulayacağım. Umarım bir sıkıntı yoktur. Ben geçti sanarken belki de geçmemiştir. Doğru diyorsunuz. Hemen yem siparişi veriyorum.

resimdeki ürünler doğru mu acaba? tavsiye ettikleriniz mi?
mailto:/oDmyiqZ.jpg

evet bunlar. başka alacağın malzeme varsa tek partide bakıp al. ısıtıcı, filtre, kum vs ne varsa

cem' Alıntı:
evet bunlar. başka alacağın malzeme varsa tek partide bakıp al. ısıtıcı, filtre, kum vs ne varsa

kaç kilo kum almalıyım? bir de tamamı su içine girdiğinde sıkıntı çıkarmayacak bir ısıtıcı önerebilir misiniz aynı siteden. 100wat tercihimdir eğer siz sakınca görmezseniz. termostatlı ısı ayarlı ve mümkünse fiyat olarak uygun bir şey :)

Kum akvaryum taban ölçüleri yani en*boy uzunluğuna göre belirlenir. Bunları belirtirsen kaç kg kum almalısın yazarım. Yazmışken akvaryumun yüksekliğinide belirtirsen yeterlilik değerlendirmesi yaparız. Başka konuda yazdıysan bir çok başlıkla ilgilenince hatırlamamış olabilirim.

Tamamı suya batan aslında jbl öneririm ama sanırım bu sitede kalmamış. Alternatif bir ürün veriyorum. Kendim kullanmadım. Ama atman kullananlar genelde memnundur.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4685&ad=atman-kristal-camli-akvaryum-isiticisi-100-watt&kat=243

AEK' Alıntı:
Kum akvaryum taban ölçüleri yani en*boy uzunluğuna göre belirlenir. Bunları belirtirsen kaç kg kum almalısın yazarım. Yazmışken akvaryumun yüksekliğinide belirtirsen yeterlilik değerlendirmesi yaparız. Başka konuda yazdıysan bir çok başlıkla ilgilenince hatırlamamış olabilirim.

Tamamı suya batan aslında jbl öneririm ama sanırım bu sitede kalmamış. Alternatif bir ürün veriyorum. Kendim kullanmadım. Ama atman kullananlar genelde memnundur.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4685&ad=atman-kristal-camli-akvaryum-isiticisi-100-watt&kat=243

akvaryum yaptıracağım @cem arkadaşımızın tavsiyesi ile. Ama 3 4 hafta süreceği için, hem şu an hemde yaptıracağım akvaryumda kullanabileceğim bir şey istiyorum. 3 4 hafta soğuktan kış uykusuna yatmasın hayvan. kış geldi ankara malum. şu an saçma sapan bir ısıtıcı var. ayarsız 10cm kaplumbağa ısıtıcısı markası. ve suyu adam akıllı ısıtmıyor. 26-28 derece olmalıymış ama bence 20 derece bile yok.

bu yüzden yatay girebilen bir ısıtıcı istedim. çünkü şu anki akvaryumum akvaryum sıfatına bile uymaz

şu anki akvaryumum 30*20*15h boyutlarında.

ısıtıcıların çoğu 30cm üzerinde. bu 35 cm ısıtıcının nekadarı su içine girmeli? yoksa amacıma uygun ısıtıcı bulamayacağım. bulduklarım 75 wat :S 23 cm falan. sizin söylediğiniz marka. ama 75wat da 80*50*50 akvaryuma az gelir (diye düşünüyorum)

75 w ısıtıcı 200 lt hacimli akvaryuma uymaz. Buna 200 w ısıtıcı gerekir. Bu iki akvaryum arasında uçurum var. Bu sebeple tek ısıtıcı olmaz. Ucuz yollu buna uygun düşük w lı bir ısıtıcı bulundur şimdilik. Hastalıkta, sığ su gereksiniminde falan bu akvaryum yedek olur, yani karantina akvaryumu olur. Benimde bu şekil yedek sistemim var.

Buna kum hiç koyma. Zaten seviye yok denecek kadar az. Birde alttan daraltma. Boş dursun.

AEK' Alıntı:
75 w ısıtıcı 200 lt hacimli akvaryuma uymaz. Buna 200 w ısıtıcı gerekir. Bu iki akvaryum arasında uçurum var. Bu sebeple tek ısıtıcı olmaz. Ucuz yollu buna uygun düşük w lı bir ısıtıcı bulundur şimdilik. Hastalıkta, sığ su gereksiniminde falan bu akvaryum yedek olur, yani karantina akvaryumu olur. Benimde bu şekil yedek sistemim var.

Buna kum hiç koyma. Zaten seviye yok denecek kadar az. Birde alttan daraltma. Boş dursun.

bunun için yatay ya da dikey bir ısıtıcı önerebilir misiniz peki?

Yani bu küçük akvaryuma 25-50 w bir ısıtıcı gerekiyor.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4485&ad=atman-kristal-camli-akvaryum-isiticisi-50-watt&kat=243

Isıtıcı ararken sormuşsun :) Verdiğim yatay kullanılabilyor.

bu akvaryuma dikey bir ısıtıcı olmaz. yatay olması mecburi. 200 w olanların boyuda yatay konumlandırmaya uzun gelecek. bu durumda yatay batan ve boyu 30 cm'den kısa bir ısıtıcı bakacaksın. bu anlamda alacağın ürün kısıtlı. üzerindeki şekillere ve "completely submersible" yazan ısıtıcılara bakacaksın.

pek iyi bir mal olmasa da roxinde bu ebatlarda ısıtıcı var. 25 w bir ısıtıcı yeterli. ama aynı fiyatsa 50 w'da olabilir. yalnız kendi vantuzları iyi değilse yanında sağlam vantuz da al. ve dibe yapıştır. hayvan çarpıp kaldırmasın. hava teması camını patlatır.

su seviyen her iki watttaki ısıtıcıdan küçük olduğu için derecesini birebir aynı ısıya getirme. gitmişken bir iç derecede al. sera veya jbl'nin 0-50 arası olan sarı cam derecesi. bu derece ile net ısıyı bulursun ve ona göre ısıtıcıyı ayarlarsın.

AEK' Alıntı:
Yani bu küçük akvaryuma 25-50 w bir ısıtıcı gerekiyor.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4485&ad=atman-kristal-camli-akvaryum-isiticisi-50-watt&kat=243

Isıtıcı ararken sormuşsun :) Verdiğim yatay kullanılabilyor.

Bu şu anki yani ilerde yedek olacak akvaryuma göre 30*20*15 boyutları sanırım 9 Litre geliyor. Bu durumda 50wat bile çok fazla oluyor.
Verdiğiniz 50 wat üründen ziyade, www.peticaret.com/atman-at-25-isitici-25-watt bu ürün nasıl olur?
Atmanın iki çeşidi var piyasaya baktığım kadarıyla. Biri yatay olarak kullanılabiliyor ki bu sizin verdiğiniz linkteki çeşidi. Bir de yatay kullanılamayan var. Juenpetmarket model vermemiş. Bu benim verdiğim linkte at-25 olduğu yazıyor. Görsel tutuyor ama google da at-100 diye aratınca hem yatay olarak kullanılabilen hem de kullanılamayan model çıkıyor. Yatay olarak kullanılabilenin kutusunda sanki at değil de bt yazıyor gibime geldi. Resim çözünürlüğü düşük. Acaba bu 25 watlık ürün suda tamamen bulundurulabilen çeşitten midir (yatay kullanılan)

iki modeli var sen submersible yazanı alacaksın. atman genelde piyasada bol bulunan bir ürün.

cem' Alıntı:
iki modeli var sen submersible yazanı alacaksın. atman genelde piyasada bol bulunan bir ürün.

Panoranın altındaki petshopa gittim birkaç saat önce. Adam bana roxin atmal dan daha iyi dedi. Bende almadım :) iyiki bu forum var.

Biliyorum submersible almam gerektiğini ama internetten alırken sıkıntı oluyor. Veridğim linkteki submersible mi acaba siz anlayabildiniz mi?

Bu benim verdiğim ısıtıcının 25 w olanı. Tabiki bu uygun olur. Üzerinde su içerisinde kullanılabilen model olduğu yazıyor. Linkteki ürün uygun Arda, yatay komple su içerisinde kullanabilirsin.

Evet, kutunun üzerinde yazan THERMAL COMPACT yazısının altında submersible yazıyor. Resmi büyütünce daha rahat görürsün.

Roksin ısıtıcı benim karantina akvaryumum için bulundurduğum bir model ve güvenmiyorum. Cam tüplü modelinde geçen senelerde patlamalar çok yaşandı. Ayrıca evde bakmam gerekir ama roksin cam ısıtıcılar sanırım kafa dışarıda dik takılıyor. Roxin çelik ısıtıcı komple su içerisinde ve yatay kullanılabilir ve bu güvenli olabilir.

AEK' Alıntı:
Bu benim verdiğim ısıtıcının 25 w olanı. Tabiki bu uygun olur. Üzerinde su içerisinde kullanılabilen model olduğu yazıyor. Linkteki ürün uygun Arda, yatay komple su içerisinde kullanabilirsin.

Evet, kutunun üzerinde yazan THERMAL COMPACT yazısının altında submersible yazıyor. Resmi büyütünce daha rahat görürsün.

Evet görsel sizin verdiğinizin alt modeli olduğunu söylüyor ama görselde sanki model olarak bt yazıyor ama ürün at. Neyse alayım bakalım gelince anlarız. Teşekkür ediyorum herşey için. Bu arada bu konuyu asıl açma sebebimin nedenini buldum :)

cem' Alıntı:
hayvana baktığında bacak ve boyun çevrelerinde tül gibi uzantılar sarkmaya başlar. o zaman deri yenileme başlar.

evet BT yazıyor. ulustaki kuşçular çarşısına bak bir de selanik caddesindeki selanik akvaryuma hangisi sana yakın olursa. bakıp öyle al.

Ben sıvı gibi diye belirtince ilk anda deri değişimini hiç düşünmemiştim. Sorun olmaması çok iyi oldu :)

Herkese yardımları için teşekkür ederim.

Geri