Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

göz kapanması

zagor

Yeni Üye
İyi akşamlar arkadaşlar, ısıtıcı ve filtre olan akvaryumumda iki küçük kaplumbağamız var. Biraz daha küçük olanın gözleri kapandı ve bir haftadır terramicin sürüyorum fakat hareket yok. Kaplumbağayı elimle suyun yüzünde tutarak yem yemesini sağlıyorum diğerini uzak tutmaya çalışarak ::)ahsedilen genta göz damlasından alacağım ama gözleri hiç açılmıyor nasıl damlatacağım, içine damlatmamız gerekmiyormu? 

IMG_3874.JPG

IMG_3875.JPG

Göz kapanmasının sebebi şebeke suyu kullanılıyorsa aşırı klor veya kirliliğe bağlı göz enfeksiyonudur. Akvaryumu temizleyip suyu yenile arıtma su yok ise içme suyu takviyesi iyi olur. salınım yapacak ürün ve iri çakıltaşı var ise bunları çıkar.

Pomad işe yaramaz su kirli ve tortu var ise bu pomada yapışır. Damla göz içine nüfuz edip pisliği ve iltihabı çıkarır.

Genta alıp sabah akşam gözlerine 10-15 saniye arayla üçer damla damlat. Göz kapağı kapalı olsada aradan girer.

Dış filtre yok ise metilen mavisi de alıp iyileşene kadar hergün suya iki damla damlatırsın.

Su 28; kuru alan 32 derece olacak.

Cvp: göz kapanması

göz kapağı yapışmış gibi duruyor artık, yüklediğim fotolar görünmüyor

Parmağınla göz kapağını bastırmadan aralamaya çalış. Olmuyorsa fazla zorlamadan kapak üstünden damlat kuru yerde 5 dakika beklet öyle suya koy. Kullandığın pomad yüzünden o hale gelmiştir. İçinde beyazlık gözüküyorsa iltihap taşlaşmıştır. Damla ile yumuşayıp atılır.

Cvp: göz kapanması

kafasını kabuğun içine çekiyor sürekli, tutmaya çalışsam zarar veririm diye korkuyorum

Kafayı içeri alıyorsa o şekilde damlatıp bekle biraz ilaç boyun derisinde gölleşince nüfuz etmesi daha iyi olur. Zorlarsan hayvana zarar verebilirsin daha ufak.

Kafasını kabuk içine soktuğu halde göz kapakları dışarıda kalıyorsa kulak pamuğuna bir iki damla damlatıp bastırmadan ovala bu göz kapaklarını aralamak için göz kapakları yapışık demiştin bu şekilde açılmasını sağlayabilirsin ama dikkatli yap hafif sürt bastırma. Üstünde pislik varsa çıksın.

Geri