Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk bakımı ve plakalar

Plutonamos

Bronz 5 Üye
Merhaba ben İlayda👧kaplumbağamın adı da Donatello🐢.Bizim hikayemiz forumda vardı aslında ama sanırım forumda bazı şeyler silinmiş tekrar bahsedip yeni gelişmeleri ekliycem. Donatello bana 2022 Aralıkta geldi yaklaşık 3.5 aydır benimle. Sahiplendiğim arkadaşım ölüm fanusunda besliyordu ve oradayken pek hareket etmiyordu. Daha sonra büyük bir kaplumbaga akvaryumu, silis kumu, ısıtıcı ve termometre aldım yaklaşık 3 ay kadar bu şekildeydi size ilk yazdığımda mango koku de aldığımı söylemiştim ama kökten korkuyor donatello. Hatta koku bir süre akvaryumun dışında tuttum içine koyunca cok hareket etmiyor isiticinin altına girmeye çalışıyordu akvaryumun dışına ama yanına koyunca da davranışları pek değişmedi ben de tamamen ortadan kaldırdım. Bir haftadır ısıtıcı lamba da kullanıyorum. İlk fotoğrafı foruma ilk yazdığımda atmıştım ve bir sorun olmadığını sadece plakalarini değiştirmesi gerektiğini söylemiştiniz bir an önce ısıtıcı lamba almamı bir de sanırım divit damla önermiştiniz forum silinince o kısmı yapamadım yanlış bir şey yapmak istemediğim için. Diğer attığım resimler bu sabah çekildi gece yatmadan kontrol etmiştim lamba yokken kuru alana çıktığını görünce sabah uyandığımda da resimdeki gibi iki( plaka sanırım bunlar ) şey vardı. Plaka atımı dediğimiz şey böyle mi yoksa bu anormal bir durum mu? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 😊

Ekli dosyalar

• 20230314_145145.jpg
    20230314_145145.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 18
  • 20230330_082015.jpg
    20230330_082015.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 17
  • 20230330_082048.jpg
    20230330_082048.jpg
    525.8 KB · Görüntüleme: 17
  • 20230330_082054.jpg
    20230330_082054.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 18
Bana geldiğinde yavaş yavaş daha hareketli bir hal aldı şu an çok hareketli akvaryumun etrafında kim varsa onun olduğu yere gidiyor. İştahı yerinde hatta biraz fazla yerinde 😁 3 tane normal yem 2-3 tane de kuru karides veriyorum. 1 yasinda kabuk boyu 6cm.

Stick yemi sabahları gammarusu akşamları verin. 1 stick yem 2 gammarusa denktir.

Şu anki akvaryum ufak su oranı da az. En az 15 cm su derinliği olacak. Kuru alan ve üstünde ısıtma lambası suda ısıtıcı. Tabana da vitasand pro 78 marka sarı silis kum alın. Eşelenip oyalansın.

Evet onlar plaka. Atıldıkça kabuğun orjinal rengi ortaya çıkacak.

Deviti haftada bir uygulayın. Kabuğunu havlu peçete ile kurulayıp 2 damla damlatın ve yayın. 25-30 dakika kuru yerde (ısıtma lambası altında olması iyi olur üşümesin) bekletin kalanı yine havlu peçete ile silip akvaryuma alın.

Geri