Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözde Şişkinlik

omerali99

Bronz 5 Üye
Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Gözde Şişkinlik

eczanede genta damla al sabah akşam 2 gözede 3 er damla damlatıp 5-10 dakika arası kuru yerde beklet resimlerin pek net değil ama iltihapa benziyor 

dediğim uygulamayı yap ve bunun yanı sıra daha yakın ve net fotoğraflar çek tekrar bir bakayım 

göz enfeksiyonu kapmış göz enfeksiyonu kirden pislikten oluşan bakterilerden meydana gelir suyunu uzun süredir değişmiyorsan veya iç filtre kullanmıyorsan olabilir veya dışarıya çıkartıysan dışarıdan mikrop kapmıştır 

haftada 2 defa da suyuna metilen mavisi damlat bunu interneten veya petshoplardan alabilirsin 5-10 tl bir şey bu ilaç ise mikropları öldürür tekrar enfeksiyon kapmasını engeller fazla damlatma suyun rengi çok hafif açık mavi olana kadar damlat balıklardaki kadar çok kullanmıyoruz

Teşekkürler. Peki bu genta ilacının yan etkisi olur mu acaba bilgin var mı ?
Bide sence sağlığı yerinde gibi mi acaba ?

genta düşük dozda antibiyotik içerir bazı yerlerde ise gentagut olarak satılır 

hiç bir yan etkisi yok bu konuda rahat ol hayvan sürekli su içinde ve su içiyor merak etme bir zararı yoktur 

hayvanın sağlığı için bir şey söylemem için hayvanını da şu belirtiler varmı öğrenmem lazım 

hayvan sürekli kuru alanda uyukluyormu , iştahsızlık sorunu var mı kabuk boyu kaç cm yani kısacası halsizlik sorunu var mı bu gibi belirtiler yoksa sağlıklı demektir 

göz olayında düzenli bir tedavi uygularsan geçer ve yeni fotoğraflar atma şansın varmı acaba gözün yakınından ve net bir şekilde

uygulamaya yarın başlamanı tavsiye ederim çünkü seninde bildiğin üzere pazar günleri eczaneler kapalı pazartesiye kalmasın enfeksiyon daha fazla ilerlemesin

bunun yanı sıra gözünü bir yere çarpıp hasar almış olabilir o yüzdende kaplaı olabilir ama böyle olsa bile genta yine iş görür dediğim gibi yakın ve net fotoğraflar çek ki hasar mı almış enfeksiyon mu kapmış anlayayım

Üst göz kapakları şeffaftır bu uyurken yada gözünü kapattığında tehlike ve hareketleri algılamasını sağlar.

Sol gözde enfeksiyon var. Ama ileri safhada değil. Eczaneden genta yada gentagut alıp sabah akşam her iki göze de üçer damla damlatıp kuru yerde 5-10 dakika arası beklet. Bu bekleteceğin yer çok sıcak yada soğuk olmamalı yani hayvan üşümemeli. Sonra akvaryuma koyarsın.

Bu ilaçlar geniş spektrumlu gentamisin içeren antibiyotiktir. Dokunmaz. Yalnız açıldıktan 15 gün sonra kullanılmaz. Şişenin ağzını temas ettirme temiz olsun.

Akvaryumda biriken kir sebebiyle zararlı bakteriler oluşur bunlar göz ve kulak enfeksiyonuna neden olur. Suyu temiz tutmaya çalış. İç filtre kullan. Akvaryum küçük ise daha büyüğe geç. Az olan su çabuk kirlenir.

Her ikinizede teşekkürler inş ilaç etkili olur kullandıktan sonra fotograflarını yeriden atarım İyi Günler

O kadar ciddi bir halde değil. 2 haftayı bulmaz iyileşir. Su temiz olacak. Renkli taşlar, 1 mm kalınlığından büyük kum ve delikli kaya var ise bunları çıkar. Salınım yapan herşey hayvana zararlıdır.

Peki damlayi cmt günü alacam zatende suyuna tuz at diyen birisi var acaba bu doğru mu ?

tuz atma hayvanın gözünü yakar faydalı olmaz zarar verirsin 

tuzu akvaryumu temizlerken akvaryumu normal suyla doldurup biraz tuz döküyoruz bu şekilde mikroplar ölüyor 20 dk böyle beklet sonra suyu boşalt iyice temizleyip dinlenmiş suyunu doldurduğunda mikrop oluşmasını engelersin ama suyu değişmeden hayvan içinde iken tuz dökmek çok yanlış bir davranış olur

Peki teşekkürler yarın damlayi alıp tedaviye baslicam umarım sağlığa kavuşur

Merhaba arkadaşlar dediniz gibi genta göz damlasını her iki gözünede ikişer damla olacal şekilde damlattım.Sadace bir ker gözünü sildi ondan sonra 8-10 dk arası kuru alanda bekledi ve suyuna geri bıraktım.Yeni fotoğraflar çektim sizin için.Bu arada renkli taşları çıkarıcam vede son olarak sağlıgı hakkında bilgi verebilirmisiniz çünkü kabuğunda biraz beyazlık var gibi

mailto:/image/SsB9K
mailto:/image/SsqZ6
mailto:/image/Ss2tb

Moderatör tarafında düzenlendi:

yanlış yapmışsın 2 damla olmayacaktı 3 damla olacaktı akşam da tekrar damlat sabah saat kaçta damlatıysan akşamda o saate tekrar damlat fakat bu sefer 3 damla damlat her 2 gözede sanırım bizi yanlış anlamışsın sorun değil sadece düşük doz oldu yarın düzene girer 

hayvana damlayı damlatıktan sonra bekleteceğin yerin ısısı 30-31 derece olsun lamba ile ısıt hayvan soğukta kalmasın çokta pişirme 

hayvanın sağlıklı sadece sol gözde enfeksiyon var gentayı düzenli olarak kullandığın takdirde 1-2 haftaya sağlığına kavuşur 

kabuğundaki beyazlığı göremedim resimlerde yoktu 

renkli taşları biran önce çıkar bu taşlar suya salınım yapar gözünün enfeksiyon kapmasına bu taşlar neden olmuş olabilir 

ve kaç litre akvaryumda bakıyorsun ısıtıcı, ısıtıcı lamba kuru alan gibi şeyleri var mı muhtemelen vardır ama ben yinede bir sorayım akvaryumu çok küçük ise çabuk kirlendiği için buda hasta eder

beyaz lekeyi şimdi gördüm kusura bakma kabuğunun net gözüktüğü resmi açmamıştım

beyaz değilde sarıya benziyor elinle o bölgeyi elle yumuşak mı ? o bölgeyi kokla kötü kokuyor mu ? ince kıllı diş fırçası ile yavaş ve narince iyice o bölgeyi temizle hafif bastır çıkıyor mu ? 

bu dediklerimi yaptıktan sonra ne olduğunu bana bildir

Tam gözünün içine girdiği için 2 damla damlatim ama akşam 3 damla damlatirim
Beyaz bölgeyi akşam dediklerini yaparım yine bir sıkıntı olur ise söylerim size

zaten tam gözünün içine girmeli o zaman  akşam tekrar buradayız

Tamam bundan sonra sabah akşam 3 er damla damlatıcam.Akvaryumuda en kısa sürede büyütürüm 
Zaten ben adanadayım hava 30-36 derece lamba ile ısı fazla olmaz mı

Tuzu sterilize malzemesi olarak kullanırız. Sakın kullanma. Kullanılacağı zamanı söylerim.

Hayvana kapta bakıyormuşsun. Bu uygun değil. Oradaki herşey göze zararlı. Herşeyden önce 30 ila 80 litre arası dikdörtgen akvaryum almalısın. En geç eylül sonuna kadar hazır olsun, soğuklar başlamadan. Ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gider. Buna göre kuru alan, ısıtma lambası, iç filtre su ısıtıcısı alacaksın. Acil değil ama ileride silis kum alınacak. Tercihen vitasand marka sarı silis.

Kuru yerde bekletmede lambaya gerek yok, ortam sıcaklığı uygun.

Akşam Üçer damla damlattım fakat sabahki gibi değil göz kapaklarını kapatiyor
Suyunu değiştirdim kuru alanda bekledikten sonra suyuna geri koydum içindeki renkli taşları çıkardım
Beyaz bölgeyi dış fırçası ile temizledim herhangi bir kokma veya yumuşama yok ama dediğim gibi sabahki gibi değil göz kapaklarını kapatiyor

Hayvan gayet güzel gözdeki enfeksiyonu saymazsak gayet sağlıklı. Ara çizgiler genişlemiş bu büyüdüğünü gösterir. Kabuk yapısı da güzel çukur bombelenme yok, gen hatası gözükmüyor.

Plakalar büyüdükçe yenilenir ve katmanlaşır belli bir süre sonra da düşer. Bu aşamada açılmaya yüz tutan plakalar altında hava boşlukları oluşacağından mat bir görünüme kavuşur. Bunlar atıldığında orjinal renk tekrar ortaya çıkar.

Göz kapaklarını damla damlatirken kapatıyor ne yapmalıyım

İçine yem attım gözlerini açtı 3 er damla yarı kapalı iken damlatmistim ama tam etki etmez derseniz şimdide damlatabilirim
Akvaryum en kısa zamanda büyücek evde var zaten büyük ama kuru alan yapmam lazim ona o yüzden

3 damlayı bu sebeple damlatıyoruz. Bir miktarı dışarı akıyor zaten. Her bir damlayı 10-15 saniye aralıkla damlatacaksın. Fazla yaklaştırmadan tepeden damlat. Görürse kapar. Tam kapalı iken değilde açık yada yarı açık vaziyette iken damlatman daha iyi olur. Maksat içine işlemesi ve pisliğin çıkması. İltihap varsa o da yumuşayıp atılır.

Geri