Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözleri açılmıyor ve hareket etmiyor

omer170389

Yeni Üye
işten evegeldım kaplumbağaları yemleyecektım kı bırının gozlerı acılmıyor vee hıc hareket etmıyor sadece elıme aldıgımda arka ayaklarını oynatıyor o kadar ne yapmalıyım

Cvp: yardımcı olun lutfen

Akvaryum ve ekipmanlarında eksiklik var mı ? Kuru alan ısıtıcı lamba ? Hava akımına mağruz kalmış olabilirler mi ?

Normal bir uyuma durumu olabileceği gibi hastalığa yakalanmışta olabilir. Öncesinde hiç garip hareketleri (yan yüzme, kuru alanda çok durma, halsizlik) gözlemledin mi ?

tamamen hareketsız dedıgım gıbı sadece elımealınca oynuyor kuru alan da masa lambası yakın mesafeden aksam 6 dan berı yanıkmıs su an ısıtıcı ( 36 derece ) ıc motor kuru alan lambam ve kuru alanım mevcut ama tık yok

Su ısısı 36 derece çoktur. Şimdilik 30 a indirin ve gözlemlemeye devam edin hayvanı. Rahatsızlığın/ halsizliğin durumuna göre 28 dereceye indiririz devamında.

Bakım hakkında bilgi için mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html ve hangi belirtilerin hangi hastalık sebebiyle oluşumları hakkında bilgi içinde mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-hastaliklari-hakkinda-bilgiler-tamamina-yakini-kapsar.html başlıklarının okunması iyi olacaktır.

hayvanın derisinde ve göz kapaklarında kuruma var mı ? öyle ise sıcakta fazla kalmıştır. ısıyı düşür. 36 olan su ise o çok sıcak hayvanın sınırının üstü olması bir yana filtre motorunun soğuma sınırı 35 derecedir motoru da yakarsın. eğer ayarı bozuksa kaçak yapma tehlikesi var. sudan çıkar. hayvanı eline alıp su üstünde yüzdürmeye çalış ama elinden bırakma. sonra kuru alana koy. göz damlan varsa gözlerine ikişer damla damlat.

goz damlası benımde aklıma geldı ama bıemedım sımdı hemen damlatıyorum ısıyı dedıgınız gıbı dusurdum

o deılde gos kapakları dıgerıne gore sıs

su ısısı hayvanın tahammül sınırları üstündeydi. bu kuru alan ısısından yüksek ise ki öyle düşünüyorum. üşümesine sebep olmuş olması yüksek. suyunda kirlilik veya salınım yapan plastik renkli bir şeyler varsa çıkar ve temizle. şişlik kirliliğe bağlı oluşan bakterilerden; musluk suyu kullanıyorsan klorun etkisinden veya A vitamini eksikliğinden olabilir. akciğer enfeksiyonu belirtisi de olabilir. gentamisin veya gentagut en uygun damlalar sabah akşam uygula. başka bir belirti var mı takip edersin.

Göz için bu uygulamaları yaparken diğer belirtileride kontrol etmeli. Su ısısını 30 derece yaptıktan sonra iki gün bu şekilde tutup göz dışında başka anırmallik yoksa gün aşırı birer derece daha düşürüp 28 yapmalı.

Geri