Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözleri tamamen kapandı, olay ne acaba?

cankatx

Gümüş 5 Üye
Arkadaşlar geçen hafta cuma günü evden uzağa istanbula gittim. Pazar günü geri döndüm. Geldiğimde ise su bulanıktı ve en büyük olan kaplumbağamın gözleri yarım kapalıydı. Korktuğum başıma gelmişti ve gözümden sakındığım kaplumbağalarımdan 1 tanesi hasta olmuştu. Hemen araştırdım ve suyunu tamamen değiştirdim, 1 tatlı kaşığı tuz ve 5 kere mavi damla damlattım. Suyu beklettim ve filtreyi çalıştırmadım. 1 saat bekledikten sonra filtreyi de çalıştırıp kaplumbağaları suya yerleştirdim. Aslında yerleştirmeden önce o gözü kapanan kaplumbağamın gözüne pamuklu çubukla yani kulak çöpüyle yarım kapalı olan iki gözüne de terramiycn hafifce sürdüm. 15 dakika kuru alanda beklettikten sonra suya koydum. Bunu 2 gün yaptım fakat dün terramiycn'i sürdüğüm dakika gözleri tamamen kapandı ve dünden beri 1 kere bile açılmadı, sanki gözü su toplamış gibi oldu. Ayrı bi kaba alınca vitaminlediğim yemi tam ağzının önüne koyuyorum ve onu görmese de saldırıyor, tuttuğunda yemi yiyor. İştahında sorun yok. Akvaryum dibine çöküp yerde yem arıyor koklayarak. Bulursa da yiyor.

Şimdi buna benim neler yapmam gerekli?

Yaptıklarım ;

+terramiycn kullandım.

+Karides'ine Devit-3 ve reptivit vitamin damlatıp iyice vitaminleri çektikten sonra yedirmeye çalıştım yarısını yedi.

+Su derecesini 30 yaptım. Şuan sabit 30-31 derece.

Suyuna az önce dip çekimi ve ekleme yaptım. 1 kaşık tuz attım yine etraflıca. 5 kere de mavi damla damlattım. Şuan kaplumbağaları suya koymadım biraz beklesin diye, filtreyi de kapatmıştım zaten.

Şuan kuru alanda 3 adet kaplumbağam beni bekliyor, hasta olana neler yapmalıyım iyileşmesi için? Bulunduğum ilçede 2 veterinere gittim ikisi de kaplumbağalara bakamıyoruz dediler. Diğerlerine de gitmedim ama bakan illa ki vardır. Bi arkadaşım götürmüştü kaplumbağasını bi tanesine. Sadece gözüne damla damlatıp yollamış ama faydası olmamıştı. Alt kabukta pembeleşme filan yok. Sadece gözleri kapalı olduğu için su yüzeyine çıkıp uyuyor gibi görünüyor. Ama ses duyduğunda eskisi gibi kaçışıyor oraya buraya. Yamuk filan da yüzmüyor. Sadece gözü enfeksiyon kaptı sanırım.

Sizden tek ricam yapacağım şeyleri tek tek tek bana söylemeniz. Bu kaplumbağam ölürse kalp krizi geçiririm, diğer ölen kaplumbağam da 10CM idi ve gözleri böyle oldu günlük terramiycn sürüp bekliyodum ama öldü :(

Yardımlarınızı bekliyorum, fotoğraf isterseniz fotoğrafta verebilirim gözlerinden :(

Cvp: Gözleri tamamen kapandı, olay ne acaba?

Eğer iştah ve yüzme sorunu yok ise muhtemelen vitamin eksikliğine ya da enfeksiyona bağlı bir göz kapanması mevcut. Bu aşamada devit 3 yardımcı olmayacaktır çünkü içeriğinde d3 vitamini mevcuttur. Sizin multivitamin kullanmanız gerekiyor. Sera'nın multivitaminini ya da pahalı gelirse biyo tortivit kaplumbağa vitaminini kullanabilirsiniz. Bunun dışında yaptığınız tüm işlemler doğru. Eğer göz enfeksiyonu ise kısa zamanda düzelecektir. Çok geçmiş olsun.

eminemre' Alıntı:
Eğer iştah ve yüzme sorunu yok ise muhtemelen vitamin eksikliğine ya da enfeksiyona bağlı bir göz kapanması mevcut. Bu aşamada devit 3 yardımcı olmayacaktır çünkü içeriğinde d3 vitamini mevcuttur. Sizin multivitamin kullanmanız gerekiyor. Sera'nın multivitaminini ya da pahalı gelirse biyo tortivit kaplumbağa vitaminini kullanabilirsiniz. Bunun dışında yaptığınız tüm işlemler doğru. Eğer göz enfeksiyonu ise kısa zamanda düzelecektir. Çok geçmiş olsun.

İştahsızlık yok evet, önüne atınca yemi kokusunu alıyor galiba saldırıyor zorla da olsa yiyor o yemi. O dediğiniz vitamin'den bu petshop'ta yok ama reptivit diye bi vitamin var. Ondan var şuan elimde. Yemine ondan damlatıp yedireyim o zaman ben?

Bide şunu söylemem gerekli, o merhem'i gözüne sürdüğümden beri su toplamış gibi oluyor gözleri. Acaba krem mi daha kötü yapıyor :S

Hiç yoktan iyidir. Reptivit de orta halli bir markadır. Bahsettiğiniz teramcyn deri mi yoksa göz merhemimi? Eğer deri merhemi ise eczaneler kapanmadan gidip göz için olanını alın. Göz kremi ise daha kötü olmaz emin olabilirsiniz. Yine eczaneye giderseniz Gentagut atlı göz damlasını da alabilirsiniz. Bu işlemler sırasında mutlaka 1-2 saat kuru alanda kalsın.

eminemre' Alıntı:
Hiç yoktan iyidir. Reptivit de orta halli bir markadır. Bahsettiğiniz teramcyn deri mi yoksa göz merhemimi? Eğer deri merhemi ise eczaneler kapanmadan gidip göz için olanını alın. Göz kremi ise daha kötü olmaz emin olabilirsiniz. Yine eczaneye giderseniz Gentagut atlı göz damlasını da alabilirsiniz. Bu işlemler sırasında mutlaka 1-2 saat kuru alanda kalsın.

reptivit kullanırım çünkü diğerlerinden yok. Annem babam sağlıkçı olduğundan eczaneden ilaç sıkıntısı olmaz benim için. Göz için olanı bu deri için olanı değil bu arada hocam :)

Reptivitten yeme damlatıp vereyim o zaman bide günde 1 defa merhem gözüne süreyim. Başka bişey yapmama gerek var mı? Su ile ilgili filan?

Günlük su değişimine devam edin; tuz ve mavi damla yeerli olacaktır. Göz merhemi sürme olayını sabah akşam da yapabilirsiniz. 3-5 gün içinde faydasını görmeniz gerekiyor. Umarım kısa sürede iyileşir :)

Benzer panik var hayvanlarda. Tuz kaya tuzudur değil mi?

Cvp: RE: Gözleri tamamen kapandı, olay ne acaba?

eminemre' Alıntı:
Günlük su değişimine devam edin; tuz ve mavi damla yeerli olacaktır. Göz merhemi sürme olayını sabah akşam da yapabilirsiniz. 3-5 gün içinde faydasını görmeniz gerekiyor. Umarım kısa sürede iyileşir :)

Umarım hocam, teşekkürler herşey için :)

Kariz' Alıntı:
Benzer panik var hayvanlarda. Tuz kaya tuzudur değil mi?

Evet daha önce hep kaya tuzu kullandım ama bitti bugün normal tuzdan az attım. Sorun olur mu acaba

Merhemi çok ince bir tabaka şeklinde sürün. Sularına kattığınız tuzun iyotsuz olmasına dikkat edin. Teramisinin son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edin. Eğer ilaç alma konusunda probleminiz yoksa gentagut almanızı tavsiye ederim gözler tamamen kapalı ise. Geçmiş olsun.

terramiycn merhemi kullanışımın 3. günündeyiz.

Gözleri yarım açıldı fakat suya koyunca tekrar kapanıyor ve açılmıyor. Kuru alana koyunca gözlerini yarım açabiliyor gözündeki su kuruyunca.

Sorun ne acaba. Tam su değişimini pazar günü yapmıştım. Yani 1 hafta oldu tamamen su değişimi. Onu da dibi boştu, çakılları tekrar koymak için tam su değişimi yapmıştım.

terramiycn sürdüm kuru alanda bekletiyorum şuan. Yine yarım açtı gözlerini yarım bi perde var gözlerinde ve göz kapakları diğer kaplumbağalara göre şiş.

tavsiyeleriniz neler?

Söylediğiniz gibi enfeksiyon kapmış olabilir gözleri. Akvaryum suyuna mavi damla ve kaya tuzu ekleyin. Akvaryumunuz büyük değilse günlük ya da günaşırı suyu tazeleyin bu sürede. Teramisine devam edin.

Allahım çıldırmak üzereyim, dün gece sularını %50 dip çekimi ile çekip yeni su ekledim ve mavi damla & 1 kaşık kaya tuzu serpiştirdim. Büyük olan diğer kaplumbağamın da gözleri kapanmış. Şimdi okuldan geldim ve gördüm. Çıldırıcaaaaaaaam. Küçük kaplumbağam fır fır dönüyor ortalıkta ama diğer ikisi kör olmuş gibi dipte bi o yana bi bu yana gidiyorlar. Şuan kardeşimi reptivit almaya yolladım. Getirsin yemlerini öyle vitaminleyip yediricem. Yedirdikten sonra tüm akvaryumu tamamen temizlicem. CD kabı vs. hariç, tahta ile kuru alan yapabilir miyim? Şuan kayalar var üst üste ve onun üzerine çıkıyorlar. Kayayı elimden kaydırıp akvaryumu parçalıcam diye çok korkar oldum. Acele cevap yazarsanız iyi olur, teşekkürler.

Tahta ıslanacağı için kuru alanda kullanılmaz malesef. Tüm akvaryumu söylediğiniz gibi dezenfekte edin.Enfeksiyon kaynağı akvaryum suyu gibi görünüyor. Sirkeli su ile temizleyebilirsiniz akvaryumu. Teramisini sabah akşam kullanın isterseniz ve daha uzun süre kuru yerde bekletin kapluşları. Yine de gentagut alma imkanınız varsa kullanım açısından daha kolay olacağı için gentagutu tavsiye ederim ben. Tabii imkanınız varsa bir veteriner hekimin görmesi daha doğru olur.

2 haftayı geçiyor ve 2 kaplumbağamın gözleri hala kapalı. Kuru biyere koyunca yarım açabiliyolar gözlerini fakat ufaklık hala çok canlı ve gözlerinde sorun yok. Neden böyle oldu delirmek üzereyim.

Bence en yakın zamanda bir veterinerlik fakültesi (şehrinizde bulunuyorsa) gitme vakti gelmiş. Eğer yoksa internette şehrinizde sürüngenlerden anlayan veterinerlere ulaşıp, birini mutlaka ziyaret edin. Kendi kendine geçmesini beklemeyin. Demek ilaca cevap vermiyor hastalık ne ise.

Aynı fikirdeyim teramisini bu kadar uzun süre kullanmak zarar verir ilacı kesmek lazım artık. Bir veteriner hekimin görmesi gerekiyor :(

tubidik' Alıntı:
Aynı fikirdeyim teramisini bu kadar uzun süre kullanmak zarar verir ilacı kesmek lazım artık. Bir veteriner hekimin görmesi gerekiyor :(

5 gündür sürmüyordum daha 5 gündür bugün sürdüm zararlı olabileceğini düşündüğüm için :)

Burda veteriner klinikleri var fakat gittiğimde yapacakları sadece gözlerine bişey damlatmak olacak. Arkadaşım gittiğinde ona öyle yapmışlardı. Kaplumbağalardan anlamıyorlar :(

Eczanede borik asit çözeltisi hazırlatın bir de onu deneyin. Tuba hanım önermişti bir arkadaşa ama son durumu noldu bilmiyoruz.

Evet aslında veteriner önermiş içinde borik asit olan bir damla kullan diyerek ama son durumu ben de bilemiyorum. Benim konuştuğum göz hekimi ağır durumlarda kullanılıyor demişti. Gentagut kullandınız mı?

Çok geçmiş olsun. Bi fotograflarını koyabilir misiniz? Nasıl durumları?

Geri