Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Güneşlenme sonrası hareketsizlik

_şirin_

Yeni Üye
Arkadaşlar şirin'imi güneşlenmesi için dişarı çıkarmıstım en son baktığımda çok harekliydi aradan 5-10 dk geçti elime aldığımda çok hareketsizdi suan haylada öyle korkuyorum ölürmü acaba uyumaya çalışıyor en sevdiği yemi attım çok az yedi sonra bıraktı nerdeyse hiç hareket etmiyor canı isterse bir iki adım atıyor gözleri acık bazı yerlere bakıyor ama birşey yapmaya çalışsam hiç tepki yok ne yapmalıyım.

Cvp: Kaplumbağam Öldü mü?

Kaplumbağanızı güneşten alın. Gölge bir yere koyun. Umarım güneş kapluşa zarar vermemiştir. Birde yüzünde ya da kabuğunda yara falan var mı?

Baktım şimdi. Değişik bir şey göremedim. Ama zaten gölge bir yere almıştım. 10-15 dk önce azcık canlandı yem verdim yemeye başladı. Suan yüzüyor birşey olmaz dimi ?

Acaba güvercinler falan mı zarar verdiler dedim. Ama neyseki yara yokmuş. Siz gözlemlemeye devam edin. Güneş yakıcıysa ondan dolayı fenalaşmış olabilir.

Teşekkür Ederim Arada bir Duraksıyor Öyle Kalıyor Sanırım Dediğiniz Gibi Güneşten Fenalaştı Umarım Eski Neşeli Haline Döner. Ölmesinde :(

Güneş altında yarım saat kalıp sonra ölen çok kapluş var. Siz neyseki 5 dk sonra gelip bakmışsınız. Size tavsiyem bir daha güneşlendireceğiniz zaman, kapluşun kafasını gölgeye alması için bir gölgelik yapın. Kabın içine çok az da su koyun. Sıcaktan fenalaşırsa suya girip serinlesin. Geçmiş olsun :)

Aslında Öyle Yapmıştım Gölgelik Alan Ve Azcıkta Su Koymuştum

Peki Ne Kadar Zaman Veya Hnagi Vakitlerde Güneşlendirmeliyim Belki Bunun Bile Etkisi Vardır ?

+ Yeni Fark Ettim Daha Doğrusu bizim evdeki küçük yaramazlar yeni söyledirler kapluşun güneşlendirdiğim akvaryumun üstüne tamamen cam koymuşlar benim gelidiğimi fark edip camı bir yere saklayıp odaya kaçmışlar sanırım nefes alamamış :(

Cam koydularsa ondan dolayı olmuştur. Camdan geçen güneş daha yakıcı olmakla birlikte, ortamın ısınması yüzünden havasız da kalmış olabilir.

İlginiz İçin Teşkkür Ederim şuan Gayet İyi Gözüküyor :)

Cvp: Güneşlenme sonrası hareketsizlik

Belkide zarar gelmesin diye üzerlerine bir koruyucu olarak koymuşlardır. Ne de olsa kuşlar dadanabilir. Eğer gereksinim duyarsanız güneşlenme alanının tel ile üzerini kapatın.

Cvp: Güneşlenme sonrası hareketsizlik

Geçmiş olsun umarım kaplumbağanız daha iyi olur... :smile:

Geri